MENU
novinky-a-odbornici

Viete, ako získať zdravotnú pomôcku na predpis bez čakania?

Zdravotnú pomôcku na predpis vybavíte ako poistenec Dôvery aj telefonicky.
Novinky a odborníci

Viete, ako získať zdravotnú pomôcku na predpis bez čakania?

Používate zdravotnícku pomôcku na predpis, ktorú vám musí schvaľovať poisťovňa? Ak ste poistenec Dôvery, môžete ju po novom získať na počkanie.

Fyzickú kondíciu pani Anny obdivovali vždy nielen kolegyne, ale aj jej vlastné deti. Všetko sa zmenilo, keď krátko po päťdesiatke utrpela vážny úraz. „Šliapali sme s partiou na bicykloch. Dodnes neviem, čo presne sa stalo, no stratila som kontrolu nad bicyklom a zachytilo ma okoloidúce auto.“ Hoci zranenia na prvý pohľad nevyzerali zle, úraz chrbtice bol natoľko vážny, že Anna je už päť rokov pripútaná na invalidný vozík.

Stačil telefonát lekárovi

V máji sa pani Anna rozhodla vybaviť si nový vozík, preto poprosila syna, aby s ňou obehal lekárov, zdravotnú poisťovňu i výdajňu pomôcok, lebo sama by to nezvládla. „Syn zistil, že takmer nič z toho netreba! Keďže som poistená v Zdravotnej poisťovni Dôvera, stačilo mi zatelefonovať mojej lekárke! Ta pozná môj zdravotný stav, takže mi rovno vypísala e-recept a ešte kým som s ňou volala, už mala od poisťovne potvrdené, že mi schválili odľahčený mechanický skladací vozík. Ja som ani nevytiahla päty z domu a syn mohol vozík vyzdvihnúť, stačilo udať moje meno a rodné číslo.“

Hneď sa dozviete výsledok

Od apríla môžete, ak ste poistenci ZP Dôvera, získať viacero zdravotníckych pomôcok doslova obratom. Donedávna bolo potrebné prejsť klasické „kolečko“ od lekára, ktorý vám vypísal na pomôcku papierový poukaz, cez pobočku poisťovne, kde ste tlačivo odovzdali a museli čakať na schválenie či neschválenie aj 10 dní, až po výdajňu pomôcok či lekáreň. Dnes vám stačí zdvihnúť telefón a všetko vybavíte so svojim lekárom prakticky na počkanie, prípadne priamo u neho v ambulancii. Celá procedúra je jednoduchšia aj pre lekára, ktorému stačí online vypísať e-recept, pričom nemusí dokladať ďalšie tlačivá či kópie lekárskych správ. A hneď vám vie povedať, či je vaša pomôcka poisťovňou schválená a môžete si ju ísť vyzdvihnúť.

Zoznam pomôcok sa rozširuje

Navrhovanie, predpisovanie a vyhodnocovanie pomôcok sme zlúčili do jedného kroku a zahrnuli sme ho do e-receptu. Vďaka nemu sa o schválení alebo neschválení pomôcky dozvedia lekár a pacient ihneď pri jej predpise,“ vraví hovorca ZP Dôvera Matej Štepianský. Podľa jeho slov sa bude zoznam zdravotníckych pomôcok, ktoré možno takto zjednodušene predpísať, naďalej rozširovať.

Obratom získate

Po novom môže predpísať lekár poistencovi ZP Dôvera na počkanie napríklad:

 • Antidekubitné polohovacie matrace s kompresorom
 • Inhalačné prístroje
 • Fyzioterapeutické pomôcky a prístroje
 • Kovové tracheostomické kanyly
 • Masky k ventilačným prístrojom
 • Vozík mechanický, skladací
 • Antidekubitné sedačky
 • Kočík, skladací z boku
 • Interiérovú sedačku
 • Chodúľky
 • Elektrolarynx

Kompletný zoznam pomôcok TU.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor