MENU
novinky-a-odbornici

Viete, ako na to, aby seniori boli stále dosť aktívni?

Výživa je pre seniorov nesmierne dôležitá, ale aj socializácia či prechádzky na čerstvom vzduchu.
Zdroj: SEBASTIAN KVASNAK
Novinky a odborníci

Viete, ako na to, aby seniori boli stále dosť aktívni?

Kým v mladosti či strednom veku mnohí bojujeme s neustálou chuťou do jedla, držíme rôzne redukčné diéty a športujeme, v staršom veku sa situácia otáča.

Apetít u mnohých seniorov klesá, ich záujem o jedlo je menší, pocit nasýtenia rýchlejší. Tým však rastie riziko, že ich organizmus začne trpieť nedostatkom živín, čo súvisí s poklesom fyzickej aj mentálnej kondície, so znížením imunity a s rôznymi zdravotnými ťažkosťami. Ako tomu predísť a pomôcť našim seniorom, aby mali dobrú obranyschopnosť organizmu, ostali čo najdlhšie fyzicky aktívni a psychicky vo forme?

Dôležitý je dostatok bielkovín

V prvom rade je potrebné u seniorov kontrolovať zavedený pravidelný príjem jedla, teda minimálne tri- až päťkrát do dňa,“ odporúča gastroenterológ Miloš Bubán. „Samotné porcie nemusia byť veľké, ale pravidelnosť v jedení je pre seniorov veľmi dôležitá,“ zdôrazňuje lekár. Hoci metabolizmus starých ľudí je už spomalený a ich energetické nároky sú nižšie, nároky na vitamíny a minerálne látky pribúdajúcim vekom neklasajú. „Dokonca nároky na príjem najmä bielkovín sú aj u zdravých seniorov vyššie vzhľadom na ich obmedzené vstrebávanie a využiteľnosť, prirodzený úbytok svalovej hmoty a osteoporózu,“ upozorňuje doktor Bubán.

Osvedčené špeciálne drinky

Seniori by podľa gastroenterológa mali pravidelne jesť ovocie, zeleninu, kyslomliečne výrobky, a na druhej strane obmedziť údeniny či sladkosti, ktorými si mnohí „osladzujú“ svoje dni. Už samotný vek nad 70 rokov zvyšuje riziko podvýživy, malnutrície. Aj pre posúdenie stavu výživy by starší ľudia mali chodiť na pravidelné preventívne prehliadky. Ak lekár zistí, že denný príjem stravy nie je u pacienta dostačujúci, môže mu odporučiť či predpísať nutričné drinky ušité doslova na mieru. „Ide o nápoje s vysokým obsahom energie a bielkovín, so všetkými potrebnými vitamínmi a minerálnymi látkami dôležitými na pokrytie dennej potreby nielen na výživu, ale aj regeneráciu organizmu,“ vysvetľuje odborník.

Nevynechávať pohyb vonku

Okrem vyváženého pravidelného jedálnička a doplnkov stravy dokáže pozitívne ovplyvniť imunitu seniorov aj pitný režim, primeraný a pravidelný pohyb a pobyt vonku, dostatok spánku a socializácia. „Pobyt na čerstvom vzduchu je pre obranyschopnosť kľúčový. Je však veľmi dôležité správne vyhodnotiť situáciu a, samozrejme, aj správne oblečenie v prípade sychravého počasia. V každom prí- pade seniorom stačí niekedy aj dvadsať minút, a to aj vtedy, keď nie je vonku práve ideálne počasie,“ zdôrazňuje doktor Bubán dôležitosť prechá­dzok i v nepriaznivom počasí.

Ako dodáva, vyhýbať sa treba monotónnemu stravovaniu, vylúčiť sa musí alkohol, fajčenie a stres a dopĺňať je vhodné vitamín D. To všetko starších ľudí udržiava v lepšej zdravotnej kondícii z fyzickej aj zo psychickej stránky.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor