Ako správne držať telo? Musíte byť naozaj stále vystretí?
3. 2. 2025, 15:03

Zdroj: Canva
Keď sme vyrastali, mnohí z nás počúvali neustále pripomienky, aby sme „stáli rovno“. Správne držanie tela však nie je len kozmetickou záležitosťou. Má zásadný vplyv na zdravie a pohyblivosť vo vyššom veku. Ako to teda je?
Správne držanie tela pomôže vyhnúť sa bolesti, zraneniam a dokonca aj dlhodobým zdravotným problémom. Ide o zachovanie prirodzených kriviek chrbtice - v oblasti krku, stredu chrbta a dolnej časti chrbta. Predstavte si, že máte hlavu priamo nad ramenami, ktoré sú presne nad bokmi. Znie to jednoducho, však? Ale pri modernom životnom štýle, ako je sedenie za stolom alebo hrbenie sa nad telefónmi, to môže byť prekvapivo náročné.

Pomôže kombinácia cvikov
Cvičenie je pre udržanie správneho držania tela nevyhnutné a odborníci na chrbticu naň často nedajú dopustiť. Dr. Rahul Shah, ortopedický chirurg chrbtice, zaraďuje do svojho týždenného programu kardio aj silový tréning. „Kardiovaskulárne a silové tréningy slúžia na zvýšenie mojej vytrvalosti, ako aj na harmóniu, v ktorej moje svaly spolupracujú,“ vysvetlil pre magazín Health. Tento prístup mu pomáha prirodzene vyrovnať hlavu nad panvou bez väčšej námahy, a to aj počas dlhých klinických hodín. Jeho tréning? Veslovanie a cviky, ako sú drepy, tlaky na lavičke a tlaky nad hlavou na posilnenie svalov.
Doktorka Mara Vucichová, fyziatrička, tiež kladie dôraz na cvičenie, ale uplatňuje trochu iný prístup. Cvičí jogu a pilates na posilnenie svalov jadra a chrbta. Do svojho tréningu zaraďuje aj strečingy na uvoľnenie napätých oblastí, ako sú hrudník a boky, ktoré po dlhšom sedení často stuhnú.
Zdroj: Shutterstock
Drep je ideálny na posilnenie sedacieho svalstva.
Pravidelné kontroly
Pre Marissu Prezzano, ergoterapeutku, je kľúčom k úspechu uvedomelosť. Pravidelne sa kontroluje a hodnotí svoje držanie tela počas dňa. „Naučila som sa pýtať sa sama seba: Sedím alebo stojím v najlepšej polohe?“ hovorí. Ak pracuje pri počítači, pripomína si: „Uvoľni čeľusť, uvoľni ramená, seď vzpriamene.“ Aj pri používaní telefónu ho Prezzanová drží vo výške očí, aby sa vyhla vykrúteniu krku. „Chvíľu to trvalo, ale teraz je to zvyk,“ dodáva.
Doktorka Vucichová súhlasí a nabáda svojich pacientov, aby si robili podobné mentálne kontroly. Niektorí si dokonca každých 30 minút nastavia pripomenutie telefónom, aby im pomohli obnoviť držanie tela.

Zdroj: Canva
Zmeny na pracovisku
Sedíte dlhé hodiny? Na držaní tela záleží rovnako, ako keď stojíte. Dr. Harvey Smith, ortopedický chirurg, navrhuje malé úpravy vášho pracovného miesta, aby ste zlepšili jeho nastavenie. „Zamerajte sa na udržanie klenby v dolnej časti chrbta,“ radí.
Rýchly test: skúste si vsunúť ruku medzi spodnú časť chrbta a stoličku. Ak sa vám to nepodarí, možno je čas upraviť si sedenie.
Doktor Smith tiež odporúča skontrolovať výšku stoličky. Vaše nohy by sa mali dotýkať zeme a mali by byť umiestnené pod kolenami alebo mierne za nimi. Ak sa nohy natiahnu príliš dopredu, môže to viesť k hrbeniu. Veľký význam môže mať aj úprava výšky monitora alebo zmena polohy klávesnice. Postupom času si týmito úpravami vytvoríte zdravšie návyky držania tela.