MENU
novinky-a-odbornici

Viete ako a kedy privolať sanitku? Záchranár pripomenie základné pravidlá

Na snímke sanitka záchrannej zdravotnej služby v mestskej časti Bratislava - Ružinov 6. januára 2021.
FOTO TASR - Pavel Neubauer
Novinky a odborníci

Viete ako a kedy privolať sanitku? Záchranár pripomenie základné pravidlá

Neviete sa rozhodnúť, či v naliehavých prípadoch volať linku 112 alebo 155? Odborník vám prezradí, prečo je to v zásade jedno.

Obidve linky končia v jednej operátorskej miestnosti. „Linku 155 zdvíhajú prednostne zdravotnícki operátori. Linku 112 obsluhujú operátori, nezdravotníci, ktorí však potom, ako zistia, že ide o zdravotný problém, presmerujú hovor po zistení mena a adresy na zdravotníka. Odporúčam, pri čisto zdravotných ťažkostiach, volať na 155, v prípade, keď treba hasičov, políciu, elektrikárov, plynárov, chemikov, volať na 112. V praxi to znamená, že ak máte podozrenie na zlomeninu nohy po páde doma na schodoch, volajte 155. Pri podozrení na zlomeninu nohy pri dopravnej nehode alebo po páde do hlbokého výkopu 112. Pamätať si číslo 112 je dobré, pretože funguje v každom európskom štáte bez ohľadu na rôzne čísla zdravotníkov,“ hovorí záchranár a prezident Slovenského Červeného kríža doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD. 

Operátora sa snažte pozorne počúvať, naviguje vás na prvú pomoc. Ako prvé sa zisťuje adresa a jednou vetou hlavný príznak. Nie je to zdržiavanie. Operátor zisťuje podrobnosti, ale druhý už zadáva adresu posádke na výjazd a cestou na adresu je možnosť doplniť dôležité údaje viackrát.

Zbytočný výjazd?

Záchrannú službu využívajte len v nevyhnutných prípadoch, nie z pohodlnosti. Podľa skúseností Viliama Dobiáša sa však jej zneužívanie deje od jej vzniku a každý rok stúpa počet výjazdov o desaťtisíce. „Mnoho výjazdov riešime len rozhovorom bez podania liekov, ale záchranka na podebatovanie o chorobe je drahý luxus. Na druhej strane záchranky úspešne suplujú nefungujúce časti zdravotníctva,“ upozorňuje na vážny problém odborník. „Pri týždňových čakacích lehotách k praktickému lekárovi a niekoľkomesačných na vyšetrenie u špecialistu, je jednoduchšie zveličiť problém, povedať, že je to prvýkrát a úplne iné ako v minulosti, a potom sa dať odviezť na urgent."

Rozhoduje aj päť minút

Dnes zneužijete záchranku kvôli pohodliu a v tom čase ju skutočne náhle potrebuje sused. „Ide však k nemu druhá najbližšia posádka, ktorá môže byť vzdialená aj dvadsať kilometrov, čo je oneskorenie najmenej o pätnásť minút. Aj päť minút niekedy rozhoduje o živote. Zajtra ju zneužije sused a vy môžete zomrieť počas čakania,“ vysvetľuje odborník.

Čo potrebujú operátori vedieť?

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naše bábätko cez deň nespáva. Ako mu upraviť režim?

Potreba spánku dvoj- až trojmesačného bábätka sa nemení z hľadiska priemerného času spánku, ale dochádza k posunu denného a nočného spánku. Nočný čas sa predlžuje a denný sa skracuje. Priemerná doba denného spánku je 4-5 hodín. Počet odpočinkov počas dňa medzi tretím až štvrtým mesiacom až prvým rokom klesá. Uprednostňujte zaspávanie v pokojnej atmosfére, zachovávajte rovnaký rituál uspávania. Cez deň buďte čo najviac spolu vonku, ak ste doma, vpusťte do bytu čo najviac svetla. Počas dňa sa spolu veľa hrajte, maznajte, rozprávajte, v noci podľa možnosti nerozsvecujte svetlo a obmedzte dlhší kontakt. Buďte flexibilní na potreby a požiadavky dieťatka. Jemný zvuk v pozadí neprekáža, ale veľkému hluku sa vyhnite.

čítať viac

Kedy je najvyšší čas vymeniť detskú kefku za „dospelácku“?

Je to veľmi individuálne. Neexistuje správny vek, alebo tabuľka, podľa ktorej sa riadiť. Dôležité je, aby boli zúbky dobre vyčistené a aby ste ich do 12 roku života dieťatka dočisťovali. Všeobecne ale platí, že menšou kefkou sa zuby čistia lepšie a dôslednejšie. Mám veľa dospelých klientov, ktorí si kvôli menším ústam nedokážu dôkladne vyčistiť zuby „dospeláckou“ kefkou a odporúčam im preto používať tie detské. Keď ju ale budete chcieť vymeniť, siahnite skôr po takej, ktorá má menšiu hlavičku a hlavne rovné štetinky. Určite by som ale aspoň do tých 12 rokov zostala pri detskej kefke.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor