MENU
novinky-a-odbornici

Problémy po prekonaní covidu? VIDEOnávod ako rehabilitovať doma

Therapist,Doing,Band,Resistance,Shoulder,Physical,In,Face,Mask
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Problémy po prekonaní covidu? VIDEOnávod ako rehabilitovať doma

Viaceré štúdie z celého sveta dokazujú, že mnohí pacienti, ktorí prekonali COVID-19, môžu mať následky tohto ochorenia ešte dlhé mesiace. Čo robiť pri post-covidovom syndróme?

Pacienti po ťažkom priebehu ochorenia COVID-19 sú vyčerpaní a po dlhodobom ležaní nezvládajú často ani základné úkony ako posadiť sa, postaviť sa, najesť sa, obliecť sa, ísť na toaletu. Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice preto pripravila sériu inštruktážnych videí. Ukazujú v nich, ako rehabilitovať doma po prekonaní ochorenia COVID-19. 

Podľa primárky Oddelenia fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie Miriam Dziakovej celkové fyzické cvičenia zlepšujú kondíciu pacienta, jeho výkonnosť, a tým prispievajú k zvládaniu bežných denných aktivít. „Ponúkame preto úplne jednoduché cviky, dýchaciu gymnastiku, nácvik chôdze aj s pomôckami. Na začiatku ako prvotná rehabilitácia to môže veľmi pomôcť," vysvetlila. Pripomenula, že rôzne pomôcky možno pacientovi predpísať elektronicky a sú plne hradené zo zdravotného poistenia.

Fyzicky aj psychicky FIT

Cvičenie podľa nej pomáha aj v boji proti depresii, ktorú pacienti po ťažkom ochorení môžu mať. Dýchacia gymnastika je zas potrebná po prekonaní ochorenia dýchacích ciest alebo zápalu pľúc, či po intubovaní. Nácvik správneho stereotypu dýchania je potrebný pre zlepšenie celkového prekrvenia. Využíva sa aj na polohovanie pacienta, ktoré uľahčuje dýchanie a pomáha drenáži dýchacích ciest," dodala Dziaková.

Pacienti po pľúcnej pneumónii majú v prvom rade jazvy na pľúcach, ide o fibrotické zmeny, pľúca sú stiahnuté, môžu byť znížené objemy pľúcnych krídel, môžu byť stiahnuté. Je potrebné všetko rozcvičiť.
Ingrid Libáková, pľúcna lekárka

UNLP uvádza, že podľa austrálskej štúdie až 56 % pacientov vykazovalo poškodenie pľúc aj 3 mesiace po vyliečení sa z ochorenia COVID-19. Podľa ďalších štúdií 76 % pacientov bojuje s následkami ešte minimálne pol roka. 

Rehabilitácia sa začína už na lôžku hospitalizovaného pacienta. „V zásade je to veľmi silný nástroj, ktorý pomôže zabrániť vzniku nepriaznivých zmien na pľúcach a podporí hojenie pľúc v maximálne miere. V ľahších prípadoch očakávame, že sa pacient vylieči až do bežného stavu, ako bol pred ochorením," hovorí prednosta Kliniky pneumológie a ftizeológie (KPaF) Pavol Joppa.

Rehabilitácie nepodceňujte 

Po ťažkých pneumóniách súvisiacich s ochorením COVID-19 odborníci radia pokračovať v rehabilitácii aj ambulantne. Pľúcni lekári odporúčajú aj následnú možnosť liečenia v sanatóriách či kúpeľoch.„Pacienti po pľúcnej pneumónii majú v prvom rade jazvy na pľúcach, ide o fibrotické zmeny, pľúca sú stiahnuté, môžu byť znížené objemy pľúcnych krídel, môžu byť stiahnuté. Je potrebné všetko rozcvičiť. Na to, ako máme správne dýchať, prídeme až keď túto schopnosť stratíme, až keď sa nevieme nadýchnuť," vysvetlila pľúcna lekárka z KPaF Ingrid Libáková.

Ako by mala vyzerať domáca rehabilitácia pacientom so syndrómom Post COVID-19? 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor