MENU
novinky-a-odbornici

Vedkyňa odhalila tkanivo schopné premeniť tukové bunky. Nádej na liečbu obezity i cukrovky

V každom tele sa nachádza viac nezdravého tuku ako zdravého, v obéznom ešte viac.
Novinky a odborníci

Vedkyňa odhalila tkanivo schopné premeniť tukové bunky. Nádej na liečbu obezity i cukrovky

Liečba obezity, cukrovky a metabolického syndrómu bude možno časom taká jednoduchá, ako aplikácia injekcie proti bolesti.

Výskumný tím Yu-Hua Tseng z Joslin Diabetes Center si verí, že dokáže biele tukové bunky modifikovať tak, aby sa podobali hnedým. Hnedé tukové bunky spaľujú energiu namiesto toho, aby ukladali energiu tak, ako to robia biele tukové bunky, hovorí Tseng, hlavná autorka článku publikovaného v Science Translational Medicine.

100 gramov hnedého tuku má zdravý dospelý človek oproti 12 – 15 kg bieleho tuku
 

Výhodná výmena

V tomto procese môže hnedý tuk znižovať nadmerné hladiny glukózy a tukov v krvi, ktoré súvisia s metabolickými chorobami, ako je cukrovka. Ľudia s obezitou majú tendenciu mať prospešného tuku menej ako bieleho. Vedkyni s kolegami sa podaril vytvoriť hnedý tuk z bielych v takzvanom progenitorovom štádiu, teda vo fáze, kedy ešte nie sú úplne vyvinuté do svojej finálnej formy.

Myši po transplantácii vykazovali oveľa väčšiu citlivosť na inzulín, schopnosť regulovať hladinu glukózy a mali aj nižšiu hmotnosť.
 

Keď bunky transplantovali do tela myší, vyvinuli sa do buniek, ktoré fungujú veľmi podobne ako vlastné hnedé tukové bunky myší. Tieto myšky porovnávali s myškami bez vložených buniek a kŕmili ich vysokotukovou diétou. Myši po transplantácii vykazovali oveľa väčšiu citlivosť na inzulín, schopnosť regulovať hladinu glukózy a mali aj nižšiu hmotnosť. Znie to sľubne, no príčinu obezity ako nedodržiavanie zdravej životosprávy to stále nerieši.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je potrebné pri náleze žlčníkových kameňov vždy podstúpiť operáciu?

Kamene v žlčníku predstavujú potenciálne riziko. Nakoľko nemajú obranyschopnosť voči baktériám, môžu vyvolať zápaly žlčníka. Keď sú kamienky malé, vzniká v žlčníku tzv. blato. Medzi kamienkami sú prítomné baktérie, ktoré sa môžu kedykoľvek rozmnožiť a vytvoriť zápal. Nebezpečné sú však nielen malé, ale aj väčšie kamene. Tie môžu prederaviť žlčník. Bez ohľadu na to, či sú kamene malé alebo veľké, pri operácii sa odstraňuje celý žlčník.
Ďalším rizikom je prestúpenie kameňa cez maličký ductus cysticus do žlčovodu alebo do spoločného vývodu žlčovodu a pankreatovodu. Ak nastane upchatie v mieste, kde sa spájajú pri prechode do dvanástnika, môže vzniknúť pankreatitída, ožltnutie a žltačka. Pankreatitída a takisto žltačka sú život ohrozujúce ochorenia.
Vzhľadom na spomenuté riziká by som odporučil čo najskôr vyhľadať skúseného špecialistu, u ktorého by ste podstúpili operáciu. V aktuálnej situácii je vhodnejšie nájsť menšie pracovisko jednodňovej chirurgie. Výhodou je, že ako pacient prídete do kontaktu len s minimálnym množstvom zdravotníckeho personálu a iných pacientov. V zariadeniach jednodňovej chirurgie sa po operácii žlčníka vyžaduje hospitalizácia len na 1 noc, takže riziko nákazy je výrazne nižšie ako pri niekoľkodňovom pobyte vo veľkej nemocnici.
Dovtedy, kým podstúpite operáciu, je potrebné dodržiavať špeciálnu diétu. Zakázané sú tučné a vysmážané jedlá. Po ich konzumácii sa žlčník prudko stiahne a hrozí riziko koliky. Vhodné je užívanie tzv. spazmolytík. Ide o lieky, ktoré uvoľňujú hladkú svalovinu na tráviacom trakte, vďaka čomu sa znižuje bolestivosť.

čítať viac

Môže za každodennú bolesť hrdla alergia alebo zápal?

Bolesť v hrdle postihuje deti výrazne častejšie než dospelých, až osemkrát ročne. Detská sliznica v hrdle je veľmi citlivá. Bežne sa spája s infekciou alebo aj neinfekčným zápalom, napríklad z alergie. Môže vzniknúť vďaka obyčajnému pobytu vonku na studenom vzduchu alebo v suchom vzduchu v interiéri. V prípade, že za bolesťami hrdla nie sú vážne infekcie a zápaly, ale iba miernejšie podráždenie či prechladnutie, môžete ho riešiť domácimi prostriedkami. Veľmi dôležité je pravidelné dopĺňanie tekutín. Tam, kde bude dieťa ležať počas dňa aj spať v noci, by ste mali dostatočne zvlhčovať vzduch, nakoľko príliš suché ovzdušie podporuje dráždenie sliznice v hrdle. Pravidelne vetrajte. Na kloktanie aj na pitie využite viacero overených a osvedčených prírodných prostriedkov či rastlín. Pri pretrvávaní bolesti hrdla navštívte vášho pediatra, ktorý na základe aj iných klinických symptómov určí, či dieťa musí vyšetriť alergiológ.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia