MENU
novinky-a-odbornici

Nová nádej na liečbu obezity a cukrovky: Tukové bunky premení toto tkanivo

V každom tele sa nachádza viac nezdravého tuku ako zdravého, v obéznom ešte viac.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Nová nádej na liečbu obezity a cukrovky: Tukové bunky premení toto tkanivo

Liečba obezity, cukrovky a metabolického syndrómu bude možno časom taká jednoduchá, ako aplikácia injekcie proti bolesti.

Výskumný tím Yu-Hua Tseng z Joslin Diabetes Center si verí, že dokáže biele tukové bunky modifikovať tak, aby sa podobali hnedým. Hnedé tukové bunky spaľujú energiu namiesto toho, aby ukladali energiu tak, ako to robia biele tukové bunky, hovorí Tseng, hlavná autorka článku publikovaného v Science Translational Medicine.

100 gramov hnedého tuku má zdravý dospelý človek oproti 12 – 15 kg bieleho tuku
 

Výhodná výmena

V tomto procese môže hnedý tuk znižovať nadmerné hladiny glukózy a tukov v krvi, ktoré súvisia s metabolickými chorobami, ako je cukrovka. Ľudia s obezitou majú tendenciu mať prospešného tuku menej ako bieleho. Vedkyni s kolegami sa podaril vytvoriť hnedý tuk z bielych v takzvanom progenitorovom štádiu, teda vo fáze, kedy ešte nie sú úplne vyvinuté do svojej finálnej formy.

Myši po transplantácii vykazovali oveľa väčšiu citlivosť na inzulín, schopnosť regulovať hladinu glukózy a mali aj nižšiu hmotnosť.
 

Keď bunky transplantovali do tela myší, vyvinuli sa do buniek, ktoré fungujú veľmi podobne ako vlastné hnedé tukové bunky myší. Tieto myšky porovnávali s myškami bez vložených buniek a kŕmili ich vysokotukovou diétou. Myši po transplantácii vykazovali oveľa väčšiu citlivosť na inzulín, schopnosť regulovať hladinu glukózy a mali aj nižšiu hmotnosť. Znie to sľubne, no príčinu obezity ako nedodržiavanie zdravej životosprávy to stále nerieši.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor