MENU
novinky-a-odbornici

Nová nádej na liečbu obezity a cukrovky: Tukové bunky premení toto tkanivo

V každom tele sa nachádza viac nezdravého tuku ako zdravého, v obéznom ešte viac.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Nová nádej na liečbu obezity a cukrovky: Tukové bunky premení toto tkanivo

Liečba obezity, cukrovky a metabolického syndrómu bude možno časom taká jednoduchá, ako aplikácia injekcie proti bolesti.

Výskumný tím Yu-Hua Tseng z Joslin Diabetes Center si verí, že dokáže biele tukové bunky modifikovať tak, aby sa podobali hnedým. Hnedé tukové bunky spaľujú energiu namiesto toho, aby ukladali energiu tak, ako to robia biele tukové bunky, hovorí Tseng, hlavná autorka článku publikovaného v Science Translational Medicine.

100 gramov hnedého tuku má zdravý dospelý človek oproti 12 – 15 kg bieleho tuku
 

Výhodná výmena

V tomto procese môže hnedý tuk znižovať nadmerné hladiny glukózy a tukov v krvi, ktoré súvisia s metabolickými chorobami, ako je cukrovka. Ľudia s obezitou majú tendenciu mať prospešného tuku menej ako bieleho. Vedkyni s kolegami sa podaril vytvoriť hnedý tuk z bielych v takzvanom progenitorovom štádiu, teda vo fáze, kedy ešte nie sú úplne vyvinuté do svojej finálnej formy.

Myši po transplantácii vykazovali oveľa väčšiu citlivosť na inzulín, schopnosť regulovať hladinu glukózy a mali aj nižšiu hmotnosť.
 

Keď bunky transplantovali do tela myší, vyvinuli sa do buniek, ktoré fungujú veľmi podobne ako vlastné hnedé tukové bunky myší. Tieto myšky porovnávali s myškami bez vložených buniek a kŕmili ich vysokotukovou diétou. Myši po transplantácii vykazovali oveľa väčšiu citlivosť na inzulín, schopnosť regulovať hladinu glukózy a mali aj nižšiu hmotnosť. Znie to sľubne, no príčinu obezity ako nedodržiavanie zdravej životosprávy to stále nerieši.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor