MENU
novinky-a-odbornici

Vedeli by ste podať prvú pomoc? Len jedna vec je skutočne nevyhnutná!

Najdôležitejšie na prvej pomoci je poskytnúť ju!
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Vedeli by ste podať prvú pomoc? Len jedna vec je skutočne nevyhnutná!

Ako sa zachovať pri popáleninách, šoku či infarkte? Správne poskytnutá prvá pomoc v prvých minútach po udalosti, môže zachrániť, alebo výrazne zlepšiť kvalitu života pacientovi.

Každý máme stres a strach, keď vidíme, že treba podať prvú pomoc. Žiadne školácke cvičenie nikoho nepripraví na zásah psychicky. Čo je ale najdôležitejšie pri prvej pomoci objasňuje primárka oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny MUDr. Jarmila Dekrétová z nemocnice v Zlatých Moravciach.

Pomoc je základ

Medzi život ohrozujúce stavy patrí zástava dýchania, srdca, krvného obehu a bezvedomie. Pri úrazoch ide o veľké vonkajšie krvácanie a šokový stav. Keď tieto situácie nastanú a my sme toho svedkom, mali by sme vedieť poskytnúť prvú pomoc.

,,Základné zásady poskytnutia prvej pomoci spočívajú v zhodnotení situácie bez ohrozenia vlastného života, zistenie príčiny ochorenia alebo úrazu, poskytnutie prvej pomoci. Následne volať tiesňovú linku 155 alebo 112 a odovzdať postihnutého záchranným zložkám,“ vysvetľuje MUDr. Jarmila Dekrétová. Veľmi dôležité je podľa jej slov dbať o vlastnú bezpečnosť.

Článok pokračuje na ďalšej strane  ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor