MENU
novinky-a-odbornici

Vedci zobudili 48 tisíc rokov starý vírus. Je pre ľudí nebezpečný?

Štyri štádia améby.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Vedci zobudili 48 tisíc rokov starý vírus. Je pre ľudí nebezpečný?

Nejde o žiadne scifi, ale krutú realitu. „Zombie“ vírusy, ako ich nazvali vedci, boli doteraz ukryté v Arktíde v zamrznutej pôde pod zemou. Na tzv. permafrost ale pôsobí globálne otepľovanie a to, čo je v ňom ukryté, sa prebúdza. Ohrozí to zdravie zvierat a ľudí?

Klimatické zmeny spôsobujú, že sa permafrost, trvalo zamrznutá pôda Arktídy, začína meniť. Vedci varujú, že „zombie“ vírusy, ktoré v ňom driemali desaťtisíce rokov, by sa mohli prebudiť. Snažia sa teraz zistiť, aké veľké riziko by ukryté prastaré baktérie a vírusy mohli znamenať pre ľudí a zvieratá.

„S permafrostom sa toho deje veľa, čo je znepokojujúce, a to skutočne ukazuje, prečo je mimoriadne dôležité, aby sme ho udržiavali v čo najväčšej miere zamrznutý,“ povedala pre CNN Kimberley Minerová, klimatická vedkyňa z laboratória NASA na Kalifornskom technologickom inštitúte v Pasadene v Kalifornii.

Ako píše CNN, aktuálne sa v Arktíde otepľuje až štyrikrát rýchlejšie ako na zvyšku planéty a tým sa oslabuje tamojšia vrchná vrstva permafrostu. Ten pokrýva pätinu severnej pologule a už tisícročia je základom arktickej tundry a boreálnych lesov Aljašky, Kanady a Ruska. Slúži ako akási časová kapsula, ktorá okrem starovekých vírusov uchováva aj mumifikované pozostatky mnohých vyhynutých živočíchov, ktoré sa vedcom v posledných rokoch podarilo objaviť a preskúmať, vrátane dvoch mláďat jaskynných levov a nosorožca srstnatého.

Osud praje pripraveným

Ak by ľudia neboli „na oživené staré neznáme vírusy pripravení, situácia by v prípade chorôb rastlín, zvierat alebo ľudí mohla byť katastrofálna,“ napísali autori štúdie uverejnenej vo februári v časopise Viruses. Ľudia by tým pádom nemali k dispozícii žiadnu špecifickú liečbu alebo vakcínu.

„Našťastie môžeme oprávnene dúfať, že epidémiu spôsobenú oživenou prehistorickou patogénnou baktériou by sme mohli rýchlo zvládnuť pomocou moderných antibiotík, ktoré máme k dispozícii,“ uviedli autori  s tým, že „aj keď sa zdá, že baktérie nesúce gény odolnosti voči antibiotikám sú v permafroste prekvapivo rozšírené.“

Článok pokračuje na ďalšej strane  ►►►

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor