Klimatické zmeny spôsobujú, že sa permafrost, trvalo zamrznutá pôda Arktídy, začína meniť. Vedci varujú, že „zombie“ vírusy, ktoré v ňom driemali desaťtisíce rokov, by sa mohli prebudiť. Snažia sa teraz zistiť, aké veľké riziko by ukryté prastaré baktérie a vírusy mohli znamenať pre ľudí a zvieratá.
„S permafrostom sa toho deje veľa, čo je znepokojujúce, a to skutočne ukazuje, prečo je mimoriadne dôležité, aby sme ho udržiavali v čo najväčšej miere zamrznutý,“ povedala pre CNN Kimberley Minerová, klimatická vedkyňa z laboratória NASA na Kalifornskom technologickom inštitúte v Pasadene v Kalifornii.
Ako píše CNN, aktuálne sa v Arktíde otepľuje až štyrikrát rýchlejšie ako na zvyšku planéty a tým sa oslabuje tamojšia vrchná vrstva permafrostu. Ten pokrýva pätinu severnej pologule a už tisícročia je základom arktickej tundry a boreálnych lesov Aljašky, Kanady a Ruska. Slúži ako akási časová kapsula, ktorá okrem starovekých vírusov uchováva aj mumifikované pozostatky mnohých vyhynutých živočíchov, ktoré sa vedcom v posledných rokoch podarilo objaviť a preskúmať, vrátane dvoch mláďat jaskynných levov a nosorožca srstnatého.
Osud praje pripraveným
Ak by ľudia neboli „na oživené staré neznáme vírusy pripravení, situácia by v prípade chorôb rastlín, zvierat alebo ľudí mohla byť katastrofálna,“ napísali autori štúdie uverejnenej vo februári v časopise Viruses. Ľudia by tým pádom nemali k dispozícii žiadnu špecifickú liečbu alebo vakcínu.
„Našťastie môžeme oprávnene dúfať, že epidémiu spôsobenú oživenou prehistorickou patogénnou baktériou by sme mohli rýchlo zvládnuť pomocou moderných antibiotík, ktoré máme k dispozícii,“ uviedli autori s tým, že „aj keď sa zdá, že baktérie nesúce gény odolnosti voči antibiotikám sú v permafroste prekvapivo rozšírené.“
Článok pokračuje na ďalšej strane ►►►