MENU
novinky-a-odbornici

Vedci varujú: Tieto príznaky koronavírusu môžu byť trvalé!

Vedci varujú: Tieto príznaky koronavírusu môžu byť trvalé!
Novinky a odborníci

Vedci varujú: Tieto príznaky koronavírusu môžu byť trvalé!

Ľudia vyliečení z Covid-19 ešte nemusia mať vyhraté. Tisíce ľudí môže kvôli koronavírusu čeliť dlhodobým zdravotným problémom. 

Okrem kašľa, horúčky či sťaženého dýchania sú strata čuchu a chuti jedným z ďalších príznakov koronavírusu. Nová štúdia uvádza, že 1 z 10 pacientov, ktorí kvôli koronavírusu startili tieto zmysly, o ne prišiel aj natrvalo. Tím medzinárodných vedcov zverejnil výsledky výskumu v časopise JAMA Otolaryngology - Head and Neck Surger. 

Na štúdií spolupracovalo 187 talianských pacientov, ktorí sa nakazili novým koronavírusom, ale priebeh ich ochorenia nebol natoľko vážny, aby boli hospitalizovaní v nemocnici. Pri diagnostikovaní ochorenia Covid-19 mali ohodnotiť svoj čuch a chuť. Rovnaké hodnotenie zmylsov mali urobiť aj po mesiaci. Z toho 113 účastníkov výskumu uviedlo, že u nich došlo k zmene čuchu alebo chuti. 

Dlhšia liečba 

Zatiaľ čo 55 účastníkov uviedlo, že sa úplne zotavilo, 46 ​​potvrdilo, že sa ich príznaky zlepšili a 12 pacientov zistilo, že ich príznaky zostali rovnaké, alebo sa zhoršili. Pacienti, u ktorí sa prejavili závažné príznaky, potvrdili, že im trvalo dlhšie obdobie, kým sa úplne vyliečili. 

Spoluautorka tejto štúdie Claire Hopkinsová uviedla, že niektorí ľudia sa zotavujú rýchlejšie ako iní a závisí to od toho, koľko buniek v ich tele bolo napadnutých koronavírusom. „U ľudí, ktorí sa zotavujú rýchlejšie, je pravdepodobné, že vírus ovplyvnil iba bunky na vrchnej vrstve nosa. U tých, ktorí sa zotavujú pomalšie, mohlo dôjsť k tomu, že vírus ovplyvnil aj nervy zapojené do čuchu. Môže trvať dlhšie, kým sa tieto nervové bunky opravia a regenerujú,“ dodala v rozhovore pre BBC. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia