MENU
novinky-a-odbornici

Na svete je nová krvná skupina: Môže zmeniť aj liečbu vážnych ochorení

Vedci objavili novú krvnú skupinu.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Na svete je nová krvná skupina: Môže zmeniť aj liečbu vážnych ochorení

Ste áčko, béčko, AB alebo nulka? A možno aj niečo iné. To by mohlo vysvetľovať niektoré vaše ťahajúce sa ochorenia, ktoré nie a nie poriadne vyliečiť.

Vedci objavili ďalších päť krvných skupín. Kým v sústave krvných skupín, ktoré poznáme, hrá hlavnú úlohu antigén – teda krvná bunka rozpoznávajúca cudzie krvné bunky, pri novej päťke je to Er antigén, informuje WebMD

Pomôžu liečiť

Táto krvná skupina, nazývajúca sa „Er“, pozostáva z piatich podskupín založených na genetických variáciách proteínu Piezo1, ktorý sa nachádza na povrchu červených krviniek. Názov Piezo1 pochádza z gréckeho slova pre tlak a podieľa sa na mnohých dôležitých procesoch v pľúcach a obličkách i na snímaní prietoku krvi v cievnom systéme.

Na odhalenie tohto proteínu ako ich nositeľa výskumníci pod vedením doktorky Vanje Karamatic Crew, vedúcej vedeckej pracovníčky NHS Blood and Transplant v anglickom Bristole, použili špičkové techniky sekvenovania DNA a úpravy génov.

Vďaka objavu genetického základu nových neobvyklých krvných skupín, uverejnenému v časopise Blood, môžu vedci vyvinúť nové testy na určenie, či k novej krvi nepatríte aj vy. A prípadne pomôcť liečiť vaše zdravotné problémy.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor