Montrealský srdcový inštitút oznámil, že klinické skúšanie lieku s obsahom kolchicínu prinieslo klinicky presvedčivé výsledky jeho účinnosti pri liečbe COVID-19. Kolchicín je prirodzený alkaloid z jedovatej rastlinky jesienky obyčajnej, nazývanej i šafrán lúčny. Liek s kolchicínom sa predáva aj u nás a je viazaný na lekársky predpis.
Riziko úmrtia znižuje o 44%
Výsledky štúdie ukázali, že kolchicín znížil o 21% riziko úmrtia alebo hospitalizácie u pacientov s COVID-19 v porovnaní s placebom. Analýza 4159 pacientov, u ktorých bola diagnóza COVID-19 dokázaná PCR testom a boli liečení doma, ukázala, že použitie kolchicínu bolo spojené so štatisticky významným znížením rizika úmrtia alebo hospitalizácie v porovnaní s placebom.
U pacientov s dokázanou diagnózou COVID-19 kolchicín znížil počet hospitalizácií o 25%, potrebu mechanickej ventilácie o 50% a úmrtia o 44%. Tento vedecký objav robí z kolchicínu prvý orálny liek na svete, ktorý sa môže použiť na liečbu nehospitalizovaných pacientov s COVID-19.
„Náš výskum ukazuje účinnosť liečby kolchicínom pri fenoméne„ cytokínovej búrky “ a znižovaní komplikácií spojených s COVID-19,“ uviedol Dr. Jean-Claude Tardif, riaditeľ Výskumného centra MHI, profesor medicíny na Université de Montréal a hlavný posudzovateľ liečiva. „Sme radi, že ponúkame prvý perorálny liek na svete, ktorého použitie by mohlo mať významný vplyv na verejné zdravie a potenciálne zabrániť komplikáciám COVID-19 pre milióny pacientov.“
Dá sa ním liečiť doma
Liečba pacientov s rizikom komplikácií kolchicínom hneď, ako sa pomocou PCR potvrdí diagnóza COVID-19, znižuje ich riziko vzniku závažnej formy ochorenia a následne znižuje počet hospitalizácií. Predpisovanie kolchicínu pacientom by mohlo pomôcť zmierniť problémy s preťažením nemocníc a znížiť náklady na zdravotnú starostlivosť tu i na celom svete.
Výskum sa uskutočnil v Kanade, Spojených štátoch, Európe, Južnej Amerike a Južnej Afrike. Bol navrhnutý tak, aby určil, či kolchicín môže znížiť riziko závažných komplikácií spojených s COVID-19. Realizoval sa u približne 4 500 pacientov s COVID-19, ktorí neboli hospitalizovaní v čase zaradenia do štúdie, s najmenej jedným rizikovým faktorom pre komplikácie COVID-19. Toto je najväčšia svetová štúdia testujúca orálne podávaný liek u nehospitalizovaných pacientov s COVID-19. Informoval o tom portal globenewswire.com.