MENU
novinky-a-odbornici

Vedci objavili liek, ktorý veľmi dobre zaberá po nakazení COVID-19

Kolchocín, starý liek s novým účinkom. Javí sa ako nádej v boji s COVID-19.
Novinky a odborníci

Vedci objavili liek, ktorý veľmi dobre zaberá po nakazení COVID-19

Kanadskí vedci prišli s objavom, ktorý by mohol výrazne zlepšiť liečbu COVID-19 a predísť hospitalizácii či pľúcnej ventilácii.

Montrealský srdcový inštitút oznámil, že klinické skúšanie lieku s obsahom kolchicínu prinieslo klinicky presvedčivé výsledky jeho účinnosti pri liečbe COVID-19. Kolchicín je prirodzený alkaloid z jedovatej rastlinky jesienky obyčajnej, nazývanej i šafrán lúčny. Liek s kolchicínom sa predáva aj u nás a je viazaný na lekársky predpis.

Riziko úmrtia znižuje o 44%

Výsledky štúdie ukázali, že kolchicín znížil o 21% riziko úmrtia alebo hospitalizácie u pacientov s COVID-19 v porovnaní s placebom. Analýza 4159 pacientov, u ktorých bola diagnóza COVID-19 dokázaná PCR testom a boli liečení doma, ukázala, že použitie kolchicínu bolo spojené so štatisticky významným znížením rizika úmrtia alebo hospitalizácie v porovnaní s placebom.

U pacientov s dokázanou diagnózou COVID-19 kolchicín znížil počet hospitalizácií o 25%, potrebu mechanickej ventilácie o 50% a úmrtia o 44%. Tento vedecký objav robí z kolchicínu prvý orálny liek na svete, ktorý sa môže použiť na liečbu nehospitalizovaných pacientov s COVID-19.
Náš výskum ukazuje účinnosť liečby kolchicínom pri fenoméne„ cytokínovej búrky “ a znižovaní komplikácií spojených s COVID-19,“ uviedol Dr. Jean-Claude Tardif, riaditeľ Výskumného centra MHI, profesor medicíny na Université de Montréal a hlavný posudzovateľ liečiva. „Sme radi, že ponúkame prvý perorálny liek na svete, ktorého použitie by mohlo mať významný vplyv na verejné zdravie a potenciálne zabrániť komplikáciám COVID-19 pre milióny pacientov.“

Dá sa ním liečiť doma

Liečba pacientov s rizikom komplikácií kolchicínom hneď, ako sa pomocou PCR potvrdí diagnóza COVID-19, znižuje ich riziko vzniku závažnej formy ochorenia a následne znižuje počet hospitalizácií. Predpisovanie kolchicínu pacientom by mohlo pomôcť zmierniť problémy s preťažením nemocníc a znížiť náklady na zdravotnú starostlivosť tu i na celom svete.

Zachráni nás jesienka obyčajná, ktorá rastie aj na Slovensku?Zachráni nás jesienka obyčajná, ktorá rastie aj na Slovensku?
Zachráni nás jesienka obyčajná, ktorá rastie aj na Slovensku?
Zdroj: Shutterstock

Výskum sa uskutočnil v Kanade, Spojených štátoch, Európe, Južnej Amerike a Južnej Afrike. Bol navrhnutý tak, aby určil, či kolchicín môže znížiť riziko závažných komplikácií spojených s COVID-19. Realizoval sa u približne 4 500 pacientov s COVID-19, ktorí neboli hospitalizovaní v čase zaradenia do štúdie, s najmenej jedným rizikovým faktorom pre komplikácie COVID-19. Toto je najväčšia svetová štúdia testujúca orálne podávaný liek u nehospitalizovaných pacientov s COVID-19. Informoval o tom portal globenewswire.com.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám čo najlepšie vyčistiť medzizubné priestory?

Na čistenie medzizubných priestorov je vhodné používanie medzizubnej kefky a dentálnej nite. Dentálna niť vyčistí tzv. bod kontaktu, teda miesto, v ktorom sa navzájom susedné zuby dotýkajú a medzizubná kefka, za predpokladu, že použijete správnu veľkosť, zase priestor pod ním. Pri pravidelnom, každodennom používaní týchto dvoch medzizubných pomôcok efektívne zabránite vzniku medzizubných kazov. Ako doplnok by som ešte odporučila používanie fluoridovanej zubnej pasty, prípadne doplnkovú fluoridáciu ako gély na domáce použitie, alebo ambulantnú (dlhodobejšiu) fluoridáciu.

čítať viac

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia