MENU
novinky-a-odbornici

Vedci objavili gén na štiepenie cholesterolu v čreve. Pomôže ho znížiť baktéria

Správne baktérie v čreve neovplyvnia len trávenie ale aj hladinu cholesterolu.
Novinky a odborníci

Vedci objavili gén na štiepenie cholesterolu v čreve. Pomôže ho znížiť baktéria

Na Harvarde objavili gén, ktorý naučí črevný mikrobióm bojovať proti cholesterolu. Vylieči vás správny jogurt?

Podľa vedcov na čele s Dougom Kennym existuje súvislosť medzi hladinou cholesterolu v krvi a génom v črevnom mikrobióme. Novobojavený gén pre intestinálny steroidný metabolizmus – IsmA, ktorý Kenny v laboratóriu vložil do baktérie, následne vyrábal enzým na štiepenie cholesterolu. Na základe údajov o mikrobiómoch ľudí z Číny, Holandska a Spojených štátov vysvitlo, že nositelia IsmA mali v stolici o 55 až 75 percent menej cholesterolu ako tí bez nich.

Metabolizmus cholesterolu týmito mikróbmi môže hrať dôležitú úlohu pri znižovaní koncentrácií cholesterolu v črevnom a krvnom sére, čo má priamy dopad na ľudské zdravie,“ uviedla senior autorka Emily Balskus, profesorka chémie a chemickej biológie na Harvardovej univerzite. S tímom verí, že baktérie môžu jedného dňa pomôcť ľuďom regulovať hladinu cholesterolu v strave trebárs probiotikami. Výsledky znejú sľubne, no hoci tím identifikoval rozhodujúci enzým, stále musí izolovať zodpovedný mikrób a dokázať nielen koreláciu, ale aj príčinnú súvislosť.

Morská diéta

Bez toho, aby ste sami pohli prstom a popracovali na zmene životosprávy a zloženia stravy, to nepôjde. Týka sa vás to, či lieky na tlak a cholesterol užívate, alebo nie. „Samozrejme, sú pacienti, ktorí si dislipidémiu aj vysoký krvný tlak liečia diétno-režimovými opatreniami. Súčasťou liečby u každého pacienta by mala byť aj nemedikamentózna liečba,“ zdôrazňuje kardiológ Ivan Majerčák.

Ideálne by váš tanier mal obsahovať všetko a nič viac ako potraviny patriace do stredomorskej diéty. Tá je zaradená do svetového dedičstva UNESCO a ako jednu z najzdravších na svete ju odporúča aj Svetová zdravotnícka organizácia. Jej hlavnými piliermi je vysoký príjem rastlinných potravín teda zeleniny, ovocia, orechov, celozrnných obilnín, olivového oleja a mierneho príjmu rýb a hydiny. Vzdať by ste sa mali najmä nasýtených tukov, polotovarov a sladkostí.

Radšej tuky ako cukry

Organizácie vrátane American Heart Association ešte pomerne nedávno navrhovali, aby sa pacienti s vysokým cholesterolom vyhýbali konzumácii potravín zo živočíšnych zdrojov, ako sú mäso, vajcia a syry, či kokosovému oleju. Medzinárodný tím odborníkov na srdcové choroby a stravu vrátane piatich kardiológov však nedávno stravovacie pokyny pre ľudí s familiárnou hypercholesterolémiou prehodnotil. Podľa novej štúdie publikovanej v prestížnom časopise BMJ Evidence-Based Medicine by ste sa s touto diagnózou v záujme prevencie srdcových chorôb mali viac ako tukom vyhýbať sacharidom.

Ich objavy sú v súlade s ďalším relatívne mladým zistením uverejneným v časopise Journal of the American College of Cardiology, že optimálne je minimalizovať potraviny zvyšujúce hladinu cukru v krvi, ako napríklad chlieb, zemiaky a sladkosti, a nie tropické oleje a živočíšne produkty.

Funkčné potraviny a pohyb

Kardiológ Majerčák odporúča siahnuť aj po funkčných potravinách. „Máme k dispozícii nutraceutiká s obsahom bioaktívnych zložiek izolovaných z rastlín - berberín z Drača indického, monakolín K z fermentovanej  červenej ryže, polikozanol z cukrovej trstiny - tie majú hypolipidemický účinok. Obsah kyseliny listovej prispieva k správnej látkovej premene homocysteínu. Podstatnou súčasťou nutraceutík sú aj antioxidanty - koenzým Q10 a astataxín, ktorý je jedným z najúčinnejších antioxidantov.“

Podľa všeobecnej lekárky Michaely Macháčovej by hodnotám krvného tlaku prospela najmä redukcia soli na dva gramy za deň, zníženie konzumácie alkoholu, prestať fajčiť a schudnúť:Odporúčam primeranú fyzickú aktivitu, 30 minút stredne-intenzívneho aeróbneho cvičenia 5-7 dní v týždni, 2-3-krát týždenne stačí tiež. Priaznivý vplyv pohybovej aktivity na priebeh arteriálnej hypertenzie je dokázaný.“

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžu hemoroidy spôsobovať vlhkosť v spodnej bielizni?

Tento problém je veľmi častý. Ide o infekciu kože, ktorá opakovane vzniká okolo konečníka a často sa prenáša aj na genitálie. Ak poznáme príčinu, vieme túto nepríjemnosť liečiť. V prvom rade je to infekcia kože zo stolice, pomnoženie baktérií potením či nevhodnou bielizňou. Následne je to samoliečba kúpaním, čipkami, podľa rád z internetu a podobne. Po preliečení vzniká samoinfikovanie a postupne rezistencia. Opakované infekcie sú najčastejšie spôsobované vyklenovaním hemoroidálneho tkaniva z konečníka navonok pri zakašľaní, stolici, uvoľnení sa či dvíhaní bremien. Kolobeh je zaručený. Liečba teda patrí výlučne do rúk skúseného chirurga, ktorý sa tomu venuje. Musí byť kombinovaná podľa rozsahu a často je potrebné urobiť aj kultivačné vyšetrenie. Vhodné sú menej invazívne zákroky, ako napríklad ošetrenie laserom.

čítať viac

Má zmysel dávať dieťaťu probiotiká na lepšiu imunitu?

Nie. Myslím si, že už ich nepotrebuje. Ale na druhej strane mu neublížia. Verím, že celý rok ste mu nedávali len jeden druh probiotík, ale striedali ich. Ak nemá problém so stolicou, bolesti bruška, môžete ich vysadiť. Chlapček už má pestrú stravu a verím, že dostatok vitamínov, minerálov a vlákniny v strave.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia