MENU
novinky-a-odbornici

Vedci: Najrizikovejšie na chytenie covidu je TÁTO aktivita

Možno vás prekvapí, kde chytíte covid 2x častejšie.
Novinky a odborníci

Vedci: Najrizikovejšie na chytenie covidu je TÁTO aktivita

Nezávislí vedci, ktorí v Británii pomáhajú nastaviť pravidlá tak, aby sa covid šíril čo najmenej, odhalili činnosti, ktoré sú pre chytenie koronavírusu najrizikovejšie. Na druhej strane sa zdá, že omicron môže svetu prospieť.

Nakupovanie je podľa skupiny nezávislých britských vedcov najrizikovajšia aktivita na chytenie covidu. Oficiálna štúdia ukazuje, že ľudia, ktorí chodia každý týždeň nakupovať, majú viac ako dvakrát vyššiu pravdepodobnosť, že ochorejú na covid, ako tí, ktorí si nechávajú doručiť potraviny online.

Pivo kontra holič

Chodenie do krčmy so sebou nesie rovnaké riziko ako jazdenie verejnou  dopravou, varujú vedci, ktorí vychádzajú z údajov sledovania 10 tisíc ľudí v období od septembra do novembra 2021. Zistili, že obyčajný polliter piva v krčme je rovnako riskantný ako časté používanie verejnej dopravy a covid pri týchto aktivitách chytíte s 1,3-krát väčšou pravdepodobnosťou. Na druhej strane ísť do kina, divadla alebo sa nechať u holiča či v kaderníctve ostrihať so sebou podľa údajov vedcov nenesie žiadne výrazne zvýšené riziko. Podobne sa nenašli žiadne dôkazy o zvýšenom riziku z pitia alebo jedenia vonku na terasách.

Bude omicron nakoniec výhra?

Keďže analyzované časové obdobie nezahŕňa údaje zo súčasnej vlny prípadov omicron, nie je isté, či budú rovnaké údaje platiť aj pre tento variant koronavírusu. 

Výskumníci z Washingtonskej univerzity, ktorí modelujú ďalšiu fázu pandémie, očakávajú, že omicron zabije až o 99 percent menej ľudí ako delta. Sú tiež náznaky, že by mohol byť menej smrteľný ako chrípka.

Niektorí odborníci tvrdia, že koronavírus sa nakoniec zmení na sezónny vírus podobný prechladnutiu, keď si svet vytvorí imunitu prostredníctvom vakcín a prirodzenej infekcie. Zdá sa, že objavenie vysoko zmutovaného variantu omicron ešte urýchli tento proces.

Informácie priniesol portál dailymail.co.uk.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor