MENU
novinky-a-odbornici

Vedci: Najrizikovejšie na chytenie covidu je TÁTO aktivita

Možno vás prekvapí, kde chytíte covid 2x častejšie.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Vedci: Najrizikovejšie na chytenie covidu je TÁTO aktivita

Nezávislí vedci, ktorí v Británii pomáhajú nastaviť pravidlá tak, aby sa covid šíril čo najmenej, odhalili činnosti, ktoré sú pre chytenie koronavírusu najrizikovejšie. Na druhej strane sa zdá, že omicron môže svetu prospieť.

Nakupovanie je podľa skupiny nezávislých britských vedcov najrizikovajšia aktivita na chytenie covidu. Oficiálna štúdia ukazuje, že ľudia, ktorí chodia každý týždeň nakupovať, majú viac ako dvakrát vyššiu pravdepodobnosť, že ochorejú na covid, ako tí, ktorí si nechávajú doručiť potraviny online.

Pivo kontra holič

Chodenie do krčmy so sebou nesie rovnaké riziko ako jazdenie verejnou  dopravou, varujú vedci, ktorí vychádzajú z údajov sledovania 10 tisíc ľudí v období od septembra do novembra 2021. Zistili, že obyčajný polliter piva v krčme je rovnako riskantný ako časté používanie verejnej dopravy a covid pri týchto aktivitách chytíte s 1,3-krát väčšou pravdepodobnosťou. Na druhej strane ísť do kina, divadla alebo sa nechať u holiča či v kaderníctve ostrihať so sebou podľa údajov vedcov nenesie žiadne výrazne zvýšené riziko. Podobne sa nenašli žiadne dôkazy o zvýšenom riziku z pitia alebo jedenia vonku na terasách.

Bude omicron nakoniec výhra?

Keďže analyzované časové obdobie nezahŕňa údaje zo súčasnej vlny prípadov omicron, nie je isté, či budú rovnaké údaje platiť aj pre tento variant koronavírusu. 

Výskumníci z Washingtonskej univerzity, ktorí modelujú ďalšiu fázu pandémie, očakávajú, že omicron zabije až o 99 percent menej ľudí ako delta. Sú tiež náznaky, že by mohol byť menej smrteľný ako chrípka.

Niektorí odborníci tvrdia, že koronavírus sa nakoniec zmení na sezónny vírus podobný prechladnutiu, keď si svet vytvorí imunitu prostredníctvom vakcín a prirodzenej infekcie. Zdá sa, že objavenie vysoko zmutovaného variantu omicron ešte urýchli tento proces.

Informácie priniesol portál dailymail.co.uk.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor