MENU
novinky-a-odbornici

Vedci: Gélové nechty a rakovina, kto je ohrozený najviac?

Vedci zistili súvislosť medzi UV žiarením lámp na vytvrdenie gélových nechtov a rakovinou.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Vedci: Gélové nechty a rakovina, kto je ohrozený najviac?

Nedávna štúdia zistila, že UV žiarenie zo sušičiek gélových či akrylových nechtov môže poškodiť DNA a spôsobiť mutácie v ľudských bunkách, čo je spojené s rizikom vzniku rakoviny. Ktoré ženy sú ohrozené najviac?

Už viac ako 10 rokov majú vedci podozrenie, že ultrafialové sušiče nechtov používané pri gélovej manikúre môžu byť spojené s vyšším rizikom rakoviny kože, ak sa používajú pravidelne. Sušičky vystavujú ľudí ultrafialovému žiareniu A (UVA), o ktorom je známe, že spôsobuje rakovinu kože, napríklad zo slnka a solária.

Mutácie DNA v bunkách

Štúdia uverejnená minulý týždeň prináša nové dôkazy. Zistilo sa v nej, že UV žiarenie zo sušičiek nechtov môže poškodiť DNA a spôsobiť trvalé mutácie v ľudských bunkách, čo následne súvisí s rizikom vzniku rakoviny.

Takéto poškodenie buniek "je len jedným z krokov na ceste k rakovine," povedala Dr. Julia Curtisová, odborná asistentka na dermatologickom oddelení Univerzity v Utahu, ktorá sa na novom výskume nepodieľala.

Štúdia však neskúmala skutočných ľudí. Výskumníci vystavili bunky získané z ľudí a myší UV žiareniu zo sušičiek nechtov. Pozorovali, že po 20 minútach odumrelo 20 % až 30 % buniek. Po 3 po sebe nasledujúcich 20-minútových sedeniach odumrelo 65 % až 70 % buniek.

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor