MENU
novinky-a-odbornici

Vedci dvíhajú varovný prst. Tehulky, takto škodíte mozgu vášho dieťaťa

Pitie počas tehotenstva mení štruktúru detského mozgu.
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Vedci dvíhajú varovný prst. Tehulky, takto škodíte mozgu vášho dieťaťa

Mienka, že sa kvôli jednému, dvom pohárikom v tehotenstve nemôže stať nič zlé, je silná. Opak je však pravdou. Na veľké nebezpečenstvo týkajúce sa vývoja detského mozgu prišli rádiologickí výskumníci na čele s doktorom z Lekárskej univerzity vo Viedni.

Nová rádiologická štúdia odhalila, že konzumácia alkoholu aj v malých až stredných množstvách počas tehotenstva nie je pre plod zo zdravotné hľadiska absolútne vhodná .

Pohárik – dva v tehotenstve? Ovplyvní to mozog dieťaťaPohárik – dva v tehotenstve? Ovplyvní to mozog dieťaťa
Pohárik – dva v tehotenstve? Ovplyvní to mozog dieťaťa
Zdroj: shutterstock

Alkohol totiž môže zmeniť štruktúru mozgu dieťaťa a spomaliť jeho vývoj. Výsledky štúdie budú prezentované koncom novembra na výročnom stretnutí Rádiologickej spoločnosti Severnej Ameriky. Svoje výsledky zverejnili už teraz na svojom webe.

„Fetálna magnetická rezonancia je vysoko špecializovaná a bezpečná vyšetrovacia metóda, ktorá nám umožňuje robiť presné vyhlásenia o dozrievaní mozgu prenatálne,“ povedal hlavný autor štúdie doktor Gregor Kasprian, docent rádiológie z Katedry biomedicínskeho zobrazovania a obrazom riadenej terapie Lekárskej univerzity vo Viedni v Rakúsku.

Ako píše na svojom webe Rádiologická spoločnosť, konzumácia alkoholu počas tehotenstva môže vystaviť plod stavom nazývaných poruchy fetálneho alkoholového spektra. U detí narodených s takýmito zárodkovými poruchami sa môžu vyvinúť poruchy učenia, problémy so správaním alebo oneskorenie reči a jazyka.

Viac o probléme sa dozviete na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor