MENU
novinky-a-odbornici

Na deti po covide útočí vážna choroba: Ak si všimnete TOTO, choďte ihneď k lekárovi

Sick,Boy,With,Thermometer,Laying,In,Bed,And,Mother,Hand
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Na deti po covide útočí vážna choroba: Ak si všimnete TOTO, choďte ihneď k lekárovi

Ochorenie COVID-19 má u detí väčšinou miernejší priebeh, po jeho prekonaní sa môže objaviť iný zdravotný problém - tzv. pediatrický zápalový multisystémový syndrómom (PIMS).

Pediatrický zápalový multisystémovy syndróm (PIMS) je závažné ochorenie, s ktorým sa lekári v Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) stretávajú v posledných týždňoch čoraz častejšie. Reumatológ Detskej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a NÚDCH Tomáš Dallos uviedol, že keďže má široké spektrum príznakov, rozpoznanie ochorenia vo včasnom štádiu je veľmi problematické.

Príznaky

U detí doposiaľ hospitalizovaných v NÚDCH sa najčastejšie PIMS prejavil po 5 až 6 týždňoch od potvrdeného ochorenia COVID-19. Všetky deti s PIMS majú podľa odborníka vysoké horúčky, ktoré pretrvávajú niekoľko dní. Jedným z dominantných príznakov ochorenia je postihnutie gastrointestinálneho traktu. Detskí pacienti majú veľmi časté výrazné bolesti brucha, ktoré môžu imitovať náhlu brušnú príhodu, prípadne aj vracanie a hnačky.

„Postupne sa objaví začervenanie očí, ktoré sa podobá na zápal spojiviek, a kožná vyrážka, ktorá má veľmi rôznorodý vzhľad. Pri kombinácii týchto príznakov je určite potrebné vyhľadať lekára," upozornil. Každý príznak osamote by však podľa jeho slov určite nemal vzbudzovať automaticky obavy z PIMS, keďže je pravdepodobnejšie, že je prejavom iného, bežnejšieho ochorenia.

Popísal, že niektoré deti majú aj bolesti hlavy alebo pociťujú výraznú slabosť, môžu mať príznaky ako pri zápale mozgových blán - bolesti hlavy, vracanie, svetloplachosť. Ak rodič spozoruje príznaky tohto ochorenia, treba ísť na pohotovosť.

Keď sa to zhoršuje

Zdravotný stav sa podľa lekára zhoršuje postupne. Pozorný rodič si podľa lekára všimne, že dieťa nie je v poriadku, respektíve, že sa má celkovo horšie ako pri bežnom ochorení.

„Vzhľadom na to je málo pravdepodobné, že by sa dieťa ešte doma dostalo do tak závažného stavu, aby muselo byť transportované sanitkou. Tú treba volať vtedy, ak dieťa už stráca vedomie, je zmätené alebo výrazne dušné (rýchlo a sťažene dýcha), alebo je zjavná porucha prekrvenia a okysličenia, ktorá sa prejaví studenými rukami, modrými perami," varoval.

Žiadne z detí hospitalizovaných v NÚDCH s týmto ochorením nebolo podľa Dallosa predtým choré či polymorbídne, spravidla išlo o dovtedy úplne zdravé deti. Odborník dodal, že na základe dostupných údajov sa zdá, že očkovanie proti ochoreniu COVID-19 deti chráni aj pred vývojom PIMS.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor