MENU
novinky-a-odbornici

Na deti po covide útočí vážna choroba: Ak si všimnete TOTO, choďte ihneď k lekárovi

Sick,Boy,With,Thermometer,Laying,In,Bed,And,Mother,Hand
Novinky a odborníci

Na deti po covide útočí vážna choroba: Ak si všimnete TOTO, choďte ihneď k lekárovi

Ochorenie COVID-19 má u detí väčšinou miernejší priebeh, po jeho prekonaní sa môže objaviť iný zdravotný problém - tzv. pediatrický zápalový multisystémový syndrómom (PIMS).

Pediatrický zápalový multisystémovy syndróm (PIMS) je závažné ochorenie, s ktorým sa lekári v Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) stretávajú v posledných týždňoch čoraz častejšie. Reumatológ Detskej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a NÚDCH Tomáš Dallos uviedol, že keďže má široké spektrum príznakov, rozpoznanie ochorenia vo včasnom štádiu je veľmi problematické.

Príznaky

U detí doposiaľ hospitalizovaných v NÚDCH sa najčastejšie PIMS prejavil po 5 až 6 týždňoch od potvrdeného ochorenia COVID-19. Všetky deti s PIMS majú podľa odborníka vysoké horúčky, ktoré pretrvávajú niekoľko dní. Jedným z dominantných príznakov ochorenia je postihnutie gastrointestinálneho traktu. Detskí pacienti majú veľmi časté výrazné bolesti brucha, ktoré môžu imitovať náhlu brušnú príhodu, prípadne aj vracanie a hnačky.

„Postupne sa objaví začervenanie očí, ktoré sa podobá na zápal spojiviek, a kožná vyrážka, ktorá má veľmi rôznorodý vzhľad. Pri kombinácii týchto príznakov je určite potrebné vyhľadať lekára," upozornil. Každý príznak osamote by však podľa jeho slov určite nemal vzbudzovať automaticky obavy z PIMS, keďže je pravdepodobnejšie, že je prejavom iného, bežnejšieho ochorenia.

Popísal, že niektoré deti majú aj bolesti hlavy alebo pociťujú výraznú slabosť, môžu mať príznaky ako pri zápale mozgových blán - bolesti hlavy, vracanie, svetloplachosť. Ak rodič spozoruje príznaky tohto ochorenia, treba ísť na pohotovosť.

Keď sa to zhoršuje

Zdravotný stav sa podľa lekára zhoršuje postupne. Pozorný rodič si podľa lekára všimne, že dieťa nie je v poriadku, respektíve, že sa má celkovo horšie ako pri bežnom ochorení.

„Vzhľadom na to je málo pravdepodobné, že by sa dieťa ešte doma dostalo do tak závažného stavu, aby muselo byť transportované sanitkou. Tú treba volať vtedy, ak dieťa už stráca vedomie, je zmätené alebo výrazne dušné (rýchlo a sťažene dýcha), alebo je zjavná porucha prekrvenia a okysličenia, ktorá sa prejaví studenými rukami, modrými perami," varoval.

Žiadne z detí hospitalizovaných v NÚDCH s týmto ochorením nebolo podľa Dallosa predtým choré či polymorbídne, spravidla išlo o dovtedy úplne zdravé deti. Odborník dodal, že na základe dostupných údajov sa zdá, že očkovanie proti ochoreniu COVID-19 deti chráni aj pred vývojom PIMS.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor