MENU
novinky-a-odbornici

Vážnejšia ako covid: Nová SUPERviróza sa šíri svetom, iba toto nás ochráni

Close,Up,Woman,Stand,Use,Phone,Sneeze,Holds,A,Handkerchief
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Vážnejšia ako covid: Nová SUPERviróza sa šíri svetom, iba toto nás ochráni

Ani trojnásobná dávka vakcíny nemusí stačiť, ak na covid chytíte ďalší vírus. Dobre ho poznáme, ale v poslednej dobe dlhšie spal. Podľa vedcov sa napĺňa nepríjemný scenár.

Lockdowny, hygienické opatrenia a sociálne odlúčenie minulý rok spôsobili, že svetom sa šírila prakticky iba jedna epidémia – covidu. Pričom počas bežného roka sa 5 až 15 percent populácie nakazí  chrípkou, čo spôsobí 3 až 5 miliónov ťažkých prípadov a okolo 650-tisíc úmrtí globálne, tvrdí Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC).

Supersezóna chrípky a covidu

Tento rok sa má však situácia úplne otočiť. Dlho potlačovaná chrípka vychádza na povrch. Už začiatkom októbra ECDC varovalo pred silnou chrípkovou sezónou. Začiatkom nového roka svoje obavy potvrdilo. V predvianočnom týždni bol na území Európy detegovaný nadpriemerný počet prípadov chrípky. To naznačuje, že sezónna epidémia sa už začala, tvrdí inštitúcia

Zima 2022 tak môže odštartovať prvú globálnu sezónu „twindémie“ – spojenia dvoch epidémií. Jej prvé prípady sa začali v posledných dňoch objavovať sporadicky po celom svete. Prvé prípady „flurony“ (z anglického flu - chrípka - a korona) sa objavili aj v Spojených štátoch, Maďarsku či Brazílii ale aj v Izraeli. 

Spojenie SARS-Cov-2 a influenzy môže byť pre človeka značne zaťažujúce. Oba vírusy totiž napadajú dýchací trakt. S rastom infekčnosti omikronu a príchodu chrípkovej sezóny bude počet takýchto prípadov prudko rásť. Prvé koinfekcie mali zatiaľ iba ľahký priebeh.

Výskumy ukazujú, že zhruba každá piata infekcia covidu je spojená aj s iným patogénom, čo sa označuje ako superinfekcia.

Očkujte sa trikrát

Odborníci preto odporúčajú okrem očkovania proti covidu aj očkovanie proti chrípke. Slovenskí experti už koncom minulého roka upozorňovali, že ideálnu ochranu pred respiračnými ochoreniami predstavuje takzvaná triáda očkovania, teda kombinácia ochrany nielen proti covidu a chrípke ale aj proti  pneumokokom.

Spoločné podanie očkovacích látok proti týmto ochoreniam počas jednej návštevy ale aj v časových odstupoch považujeme na základe odborných odporúčaní za účinnú prevenciu vážnych komplikácií. Práve tieto - očkovaním predchádzateľné komplikácie ohrozujú chronicky chorých pacientov na živote najviac,“ hovorí MUDr. Elena Marušáková, MBA, viceprezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov a presviedča, že vakcíny sú naozaj bezpečné.

Vo veku nad 50 rokov sa môžete dať zaočkovať proti chrípke a pneumokom súbežne do iného miesta vpichu, vakcínu proti covidu dostanete so 14-dňovým odstupom. Pri ťažkom priebehu covidu, chrípky alebo pneumokokovej infekcie môžete dostať vakcínu proti covidu súčasne s protichrípkovou alebo protipneumokokovou, každú do jedného ramena.

Samotná ECDC však priznáva, že momentálne nie je zrejmé, či súčasná očkovacia látka proti chrípke dokáže byť voči aktuálnemu kmeňu dostatočne účinná. Existuje však nádej, že v budúcnosti budú už aj vakcíny proti chrípke založené na RNA technológii, čo potenciálne výrazne zvýši ich účinnosť.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor