MENU
novinky-a-odbornici

Vážnejšia ako covid: Nová SUPERviróza sa šíri svetom, iba toto nás ochráni

Close,Up,Woman,Stand,Use,Phone,Sneeze,Holds,A,Handkerchief
Novinky a odborníci

Vážnejšia ako covid: Nová SUPERviróza sa šíri svetom, iba toto nás ochráni

Ani trojnásobná dávka vakcíny nemusí stačiť, ak na covid chytíte ďalší vírus. Dobre ho poznáme, ale v poslednej dobe dlhšie spal. Podľa vedcov sa napĺňa nepríjemný scenár.

Lockdowny, hygienické opatrenia a sociálne odlúčenie minulý rok spôsobili, že svetom sa šírila prakticky iba jedna epidémia – covidu. Pričom počas bežného roka sa 5 až 15 percent populácie nakazí  chrípkou, čo spôsobí 3 až 5 miliónov ťažkých prípadov a okolo 650-tisíc úmrtí globálne, tvrdí Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC).

Supersezóna chrípky a covidu

Tento rok sa má však situácia úplne otočiť. Dlho potlačovaná chrípka vychádza na povrch. Už začiatkom októbra ECDC varovalo pred silnou chrípkovou sezónou. Začiatkom nového roka svoje obavy potvrdilo. V predvianočnom týždni bol na území Európy detegovaný nadpriemerný počet prípadov chrípky. To naznačuje, že sezónna epidémia sa už začala, tvrdí inštitúcia

Zima 2022 tak môže odštartovať prvú globálnu sezónu „twindémie“ – spojenia dvoch epidémií. Jej prvé prípady sa začali v posledných dňoch objavovať sporadicky po celom svete. Prvé prípady „flurony“ (z anglického flu - chrípka - a korona) sa objavili aj v Spojených štátoch, Maďarsku či Brazílii ale aj v Izraeli. 

Spojenie SARS-Cov-2 a influenzy môže byť pre človeka značne zaťažujúce. Oba vírusy totiž napadajú dýchací trakt. S rastom infekčnosti omikronu a príchodu chrípkovej sezóny bude počet takýchto prípadov prudko rásť. Prvé koinfekcie mali zatiaľ iba ľahký priebeh.

Výskumy ukazujú, že zhruba každá piata infekcia covidu je spojená aj s iným patogénom, čo sa označuje ako superinfekcia.

Očkujte sa trikrát

Odborníci preto odporúčajú okrem očkovania proti covidu aj očkovanie proti chrípke. Slovenskí experti už koncom minulého roka upozorňovali, že ideálnu ochranu pred respiračnými ochoreniami predstavuje takzvaná triáda očkovania, teda kombinácia ochrany nielen proti covidu a chrípke ale aj proti  pneumokokom.

Spoločné podanie očkovacích látok proti týmto ochoreniam počas jednej návštevy ale aj v časových odstupoch považujeme na základe odborných odporúčaní za účinnú prevenciu vážnych komplikácií. Práve tieto - očkovaním predchádzateľné komplikácie ohrozujú chronicky chorých pacientov na živote najviac,“ hovorí MUDr. Elena Marušáková, MBA, viceprezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov a presviedča, že vakcíny sú naozaj bezpečné.

Vo veku nad 50 rokov sa môžete dať zaočkovať proti chrípke a pneumokom súbežne do iného miesta vpichu, vakcínu proti covidu dostanete so 14-dňovým odstupom. Pri ťažkom priebehu covidu, chrípky alebo pneumokokovej infekcie môžete dostať vakcínu proti covidu súčasne s protichrípkovou alebo protipneumokokovou, každú do jedného ramena.

Samotná ECDC však priznáva, že momentálne nie je zrejmé, či súčasná očkovacia látka proti chrípke dokáže byť voči aktuálnemu kmeňu dostatočne účinná. Existuje však nádej, že v budúcnosti budú už aj vakcíny proti chrípke založené na RNA technológii, čo potenciálne výrazne zvýši ich účinnosť.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor