Lockdowny, hygienické opatrenia a sociálne odlúčenie minulý rok spôsobili, že svetom sa šírila prakticky iba jedna epidémia – covidu. Pričom počas bežného roka sa 5 až 15 percent populácie nakazí chrípkou, čo spôsobí 3 až 5 miliónov ťažkých prípadov a okolo 650-tisíc úmrtí globálne, tvrdí Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC).
Supersezóna chrípky a covidu
Tento rok sa má však situácia úplne otočiť. Dlho potlačovaná chrípka vychádza na povrch. Už začiatkom októbra ECDC varovalo pred silnou chrípkovou sezónou. Začiatkom nového roka svoje obavy potvrdilo. V predvianočnom týždni bol na území Európy detegovaný nadpriemerný počet prípadov chrípky. To naznačuje, že sezónna epidémia sa už začala, tvrdí inštitúcia.
Zima 2022 tak môže odštartovať prvú globálnu sezónu „twindémie“ – spojenia dvoch epidémií. Jej prvé prípady sa začali v posledných dňoch objavovať sporadicky po celom svete. Prvé prípady „flurony“ (z anglického flu - chrípka - a korona) sa objavili aj v Spojených štátoch, Maďarsku či Brazílii ale aj v Izraeli.
Spojenie SARS-Cov-2 a influenzy môže byť pre človeka značne zaťažujúce. Oba vírusy totiž napadajú dýchací trakt. S rastom infekčnosti omikronu a príchodu chrípkovej sezóny bude počet takýchto prípadov prudko rásť. Prvé koinfekcie mali zatiaľ iba ľahký priebeh.
Výskumy ukazujú, že zhruba každá piata infekcia covidu je spojená aj s iným patogénom, čo sa označuje ako superinfekcia.
Očkujte sa trikrát
Odborníci preto odporúčajú okrem očkovania proti covidu aj očkovanie proti chrípke. Slovenskí experti už koncom minulého roka upozorňovali, že ideálnu ochranu pred respiračnými ochoreniami predstavuje takzvaná triáda očkovania, teda kombinácia ochrany nielen proti covidu a chrípke ale aj proti pneumokokom.
„Spoločné podanie očkovacích látok proti týmto ochoreniam počas jednej návštevy ale aj v časových odstupoch považujeme na základe odborných odporúčaní za účinnú prevenciu vážnych komplikácií. Práve tieto - očkovaním predchádzateľné komplikácie ohrozujú chronicky chorých pacientov na živote najviac,“ hovorí MUDr. Elena Marušáková, MBA, viceprezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov a presviedča, že vakcíny sú naozaj bezpečné.
Vo veku nad 50 rokov sa môžete dať zaočkovať proti chrípke a pneumokom súbežne do iného miesta vpichu, vakcínu proti covidu dostanete so 14-dňovým odstupom. Pri ťažkom priebehu covidu, chrípky alebo pneumokokovej infekcie môžete dostať vakcínu proti covidu súčasne s protichrípkovou alebo protipneumokokovou, každú do jedného ramena.
Samotná ECDC však priznáva, že momentálne nie je zrejmé, či súčasná očkovacia látka proti chrípke dokáže byť voči aktuálnemu kmeňu dostatočne účinná. Existuje však nádej, že v budúcnosti budú už aj vakcíny proti chrípke založené na RNA technológii, čo potenciálne výrazne zvýši ich účinnosť.