MENU
novinky-a-odbornici

Nebezpečné očné ochorenia môžete podchytiť včas! Stačí robiť toto

Kedy ste boli naposledy na preventívnej prehliadke u očného lekára?
Novinky a odborníci

Nebezpečné očné ochorenia môžete podchytiť včas! Stačí robiť toto

Zanedbávanie vyšetrení u očného lekára môže v niektorých prípadoch skončiť aj slepotou. Na význam prevencie poukazuje aj dnešný Svetový deň zraku.

Zubára navštívite minimálne raz ročne, praktického lekára tiež. Prípadne ešte zájdete za kardiológom či diabetológom. Ale čo oftalmológ? Zrak je dôležitým zmyslom, no návšteve u očného lekára mnohí často zanedbávame. Preventívna prehliadka je pritom rýchla a bezbolestná. Čo je ale dôležitejšie, môže odhaliť nástup závažného očného ochorenia, ktoré si vôbec nemusíme všimnúť. 

„V krajných prípadoch sa tieto ochorenia môžu skončiť slepotou. Ich zákernosť spočíva v bezpríznakovosti. Oči nebolia, videnie sa nezhoršuje. A práve v tomto štádiu je dôležité začať s liečbou. Zradné sú ochorenia týkajúce sa diabetických zmien na očnom pozadí, nastupujúceho sivého zákalu, zeleného zákalu (glaukómu) a ďalších. Očný lekár dokáže počas vyšetrenia tieto ochorenia podchytiť už v ranom štádiu, čo je pre výsledok liečby rozhodujúce,“ približuje význam prevencie primár očnej kliniky MUDr. Radovan Piovarči. 

Čo nás trápi najčastejšie? 

Prvé čo vás pri predstave preventívnej prehliadky u očného lekára pravdepodobne napadne je Snellenova tabuľka. Áno, je to tá so zmenšujúcimi sa písmenkami v každom riadku. Aj vďaka nej vie očný lekár podchytiť napríklad vašu krátkozrakosť. Refrakčné chyby sú pritom podľa primára Piovarčiho jednou z najčastejších príčin, prečo sa ľudia na oftalmológov obracajú.

Krátkozrakosť a astigmatizmus dokážeme dnes bezpečne, bezbolestne a rýchlo riešiť femtosekundovým laserom, ďalekozrakosť špeciálnou fakickou šošovkou ICL alebo metódou PRELEX. Medzi najčastejšie očné problémy patrí sivý zákal, ktorého odstránenie je tiež bezbolestné a rýchle. Ide vôbec o najčastejšie sa realizovanú operáciu na celom svete. Z praxe ešte evidujem stareckú slabozrakosť, tzv. presbyopiu. Text je pri nej lepšie čitateľný z väčšej diaľky, preto aj ten názov. Človek zrazu nevie dobre prečítať text v novinách, telefóne či na počítači. Problémom sú nákupné zoznamy, bločky a ak sa ešte k tomu pridružia ďalšie dioptrie, diskomfort je na svete. Aj tu však pomáha metóda PRELEX,“ vysvetľuje očný chirurg.

Preventívka aj počas pandémie

Obavy z nakazenia sa novým koronavírusom spôsobujú, že v prípade prevencie dosť poľavujeme. Doktora vyhľadáme až vtedy, keď je buď situácia vážna, alebo je neskoro. A to je zlé. „Treba si však uvedomiť, že Covid-19 nie je v súčasnosti jediným ochorením na svete a v našich končinách. Ostatné ochorenia nespia, rozvíjajú sa. Kto má genetickú predispozíciu na niektorú z chorôb, ten ju dostane bez toho, či tu tento typ koronavírusu je alebo nie. Aj lekári by mali pristupovať k danej situácii s rozvahou a neodkladať pacientov dožadujúcich sa prevencie alebo kontroly na neskôr. S odstupom niekoľkých rokov si možno všimneme, že v dôsledku súčasnej pandémie viac ľudí umrelo na iné ochorenia, prípadne sa im stav nenávratne zhoršil,“ apeluje MUDr. Piovarči.

Ako často by ste mali dať vyšetriť oči?

Podľa očného chirurga frekvencia návštev závisí najmä od veku pacienta a jeho stavu. Mladí ľudia do 25. roku života by mali očnú prehliadku absolvovať aspoň raz za 2 roky.Ľudia po 40-ke aspoň raz ročne a po 60. roku života ideálne dvakrát. Na pamäti by sme mali mať aj to, že jedna krátka bezbolestná návšteva nám môže uchrániť ten najcennejší zmysel, vďaka ktorému vnímame svojich blízkych a radosti bežných dní.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia