MENU
novinky-a-odbornici

Varovné signály infarktu: Bolesť na hrudníku nepodceňujte!

Ak máte bolesti v hrudi trvajúce nepretržite 15 minút a viac, volajte 155.
Novinky a odborníci

Varovné signály infarktu: Bolesť na hrudníku nepodceňujte!

Intenzívna a stupňujúca sa bolesť na hrudníku môže varovať pred infarktom. Ak bolesti pretrvávajú nepretržite 15 minút a viac, volajte 155.

Lekári vyzývajú ľudí, aby varovné signály nepodceňovali a radšej vyhľadali lekársku pomoc. Rozpoznanie príznakov a rýchle konanie pri infarkte či zástave srdca môže zachrániť život.

„Pri akýchkoľvek príznakoch ako napríklad bolesť na hrudníku - ak je to niečo nové, je lepšie zavolať pohotovosť a dať sa skontrolovať, ako to zanedbať a prechodiť, a až v štádiu srdcového zlyhávania sa zistí, že tam prebehol infarkt," uviedla primárka Ambulantného oddelenia Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave Ivana Šoóšová.

Pri infarkte myokardu sa výrazne obmedzí až zastaví tok krvi do srdca. V prípade neskoro poskytnutej liečby môže po určitej dobe dôjsť k trvalému poškodeniu srdcových buniek a ich postupnému odumieraniu. Podľa odborníkov je potrebné začať s liečbou do niekoľkých hodín (ideálne do šesť až 12) od chvíle, čo sa objavia príznaky.

Toto neprehliadnite

Typickým príznakom infarktu je bolesť na hrudníku, ktorá sa najčastejšie lokalizuje za hrudnou kosťou. Má tlakový, pálivý alebo tupý charakter, môže vyžarovať do ramien a malíčkovej strany ľavej ruky, do dolnej čeľuste alebo chrbta. Bolesť sa časom skôr stupňuje, ako by ustupovala a nemení sa so zmenou polohy tela.

Čo pomôže?

Zachrániť pred infarktom môže aj povedomie o prevencii. Najdôležitejšou zásadou životosprávy, ktorá pomáha eliminovať alebo oddialiť infarkt je podľa Šoóšovej nefajčiť. Medzi ostatné zásady správania radí najmä dostatok pohybu a fyzickej aktivity, udržiavanie optimálnej hmotnosti či striedmosť v stravovaní.

Upozorňuje, že k infarktu môžu prispievať aj niektoré diagnózy. Pri cukrovke, vysokom tlaku či vysokom cholesterole je preto podľa jej slov dôležité nezanedbávať liečbu.„Je lepšie dlhodobo užívať lieky ako neužívať, že je to chémia a potom dopadnúť s nejakým vážnym stavom," vysvetlila.

Najviac ohrozenými skupinami sú seniori, sociálne slabší a tí, ktorí už prežili nejakú kardio-vaskulárnu príhodu. Podľa odborníkov by mnohí z tých, ktorí každoročne v dôsledku srdcovo-cievnych príhod zomierajú, dnes mohli žiť, ak by oni alebo niekto z ich blízkych vedeli, čo v danej chvíli robiť.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Cestovanie s dieťaťom v MHD počas pandémie

Obmedzte pohyb mimo bydliska na nevyhnutnú mieru – dochádzanie do práce, nákup potravín, hygieny, liekov, domácej sociálnej starostlivosti, nevyhnutná návšteva zdravotníckeho zariadenia. Autobusové spoločnosti na Slovensku prijali preventívne opatrenia na zvýšenie bezpečnosti cestujúcich a zabezpečujú dezinfekciu vozidiel čistiacimi prostriedkami s najnovším typom polymérovej vodou riediteľnej dezinfekcie, ktorá nie je dráždivá ani toxická. Pokiaľ je nutné cestovať s dieťaťom vo verejnej doprave, dodržujte vzdialenosť medzi spolucestujúcimi. Vhodné je sedieť vždy na každom druhom sedadle, pri okne. Počas pobytu na verejnom priestranstve dávajte sebe a deťom rúško. Po príchode domov si umyte dôkladne ruky, a to 20 až 30 sekúnd s mydlom pod tečúcou vodou a aj medzi prstami. Môžete použiť aj dezinfekčný gél s obsahom 60 percent alkoholu.

čítať viac

Po úraze mám vybočenú priehradku. Chrápem a dýcham ústami

Podľa opisu vašich ťažkostí predpokladám, že pred úrazom ste nemali s dýchaním cez nos problém. Ak aj napriek operácii vaše ťažkosti pretrvávajú, treba posúdiť, či pri  zákroku bola naozaj  vyrovnaná vybočená priehradka, prípadne, či v nosovej dutine nie sú viditeľné iné prekážky. Odporúčam vám opätovne navštíviť ORL lekára, najlepšie iného kvôli objektívnosti. Ak nie ste alergik a máte stále upchatý nos, príčinou bude s najväčšou pravdepodobnosťou nejaká mechanická prekážka v nose. V takom prípade vám nepomôžu žiadne lieky, iba jej odstránenie. Je prirodzené, že ak nemôžete voľne dýchať cez nos počas dňa, budete mať problém aj v noci, pričom môžu vznikať až apnoické prestávky – zástavy dýchanie. Váš stav si vyžaduje  podrobné vyšetrenie a následné riešenie.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia