MENU
novinky-a-odbornici

Varovanie WHO o koronavíruse: Objavuje sa nové riziko, ako s tým súvisí vakcína proti chrípke?

Kým bude dostupná vakcína proti koronavírusu je tu jedna možnosť.
Novinky a odborníci

Varovanie WHO o koronavíruse: Objavuje sa nové riziko, ako s tým súvisí vakcína proti chrípke?

Na to, kedy budú môcť svetoví experti vyhlásiť pandémiu novým koronavírusom za zažehnanú, si budeme musieť ešte riadne počkať.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varovala, že koronavírusová pandémia bude pravdepodobne trvať dlho. Vyjadrenie prišlo po zasadnutí krízového výboru tejto špecializovanej inštitúcie OSN, ktorý posudzoval krízu šesť mesiacov po vyhlásení celosvetovej výstrahy, informovala agentúra AFP.

Tak skoro neskončí

Výbor poukázal na očakávané dlhé trvanie tejto pandémie COVID-19, uviedla WHO vo vyhlásení a varovala pred hrozbou únavy pri reakcii na pandémiu v dôsledku socioekonomického tlaku, ktorému sú vystavené krajiny sveta. Informuje o tom TASR. Koronavírusovú krízu ešte 30. januára vyhlásil za zdravotnícky núdzový stav medzinárodného rozsahu, čo je najvyšší stupeň varovania WHO.  Členovia výboru a poradcovia sa podľa očakávaní jednomyseľne zhodli, že takýto stav naďalej trvá.

Vedci varujú: Niektoré príznaky koronavírusu môžu byť trvalé!Vedci varujú: Niektoré príznaky koronavírusu môžu byť trvalé!
Vedci varujú: Niektoré príznaky koronavírusu môžu byť trvalé!
Zdroj: Shutterstock

WHO vo vyhlásení po stretnutí uviedla, že globálnu úroveň nebezpečenstva, ktoré predstavuje ochorenie COVID-19, hodnotí ako stále veľmi vysoké. Nový koronavírus si od vlaňajšieho decembra, keď sa objavil v Číne, vyžiadal vyše 680 tisíc životov a nakazilo sa ním 18 miliónov ľudí, vyplýva z oficiálnych údajov zhromažďovaných agentúrou AFP.  Nádej sa vkladá do prípravy overenej liečby a vakcíny, ktorá má byť dostupná od budúceho roka.

Očkujte sa proti chrípke

Vakcíny, ktoré by mohli čiastočne pomôcť v boji so SARS-CoV-2 však už sú - ide o očkovanie proti sezónnym a ďalším ochoreniam, ktoré môžu priebeh COVID-19 zhoršiť. Odporúča sa napríklad očkovanie proti chrípke či ďalším infekciám respiračného traktu. Znížite tak riziko nielen nákazy ale aj ťažšieho priebehu ochorenia novým koronavírusom.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dcérka nechce nosiť rúško, neviem ako ju presvedčiť

Rúška, či obdobnú ochranu tváre, nemusia nosiť iba deti mladšie ako dva roky. Skúste si spolu ušiť rúško s detským motívom, ktoré sa dieťaťu bude páčiť. Naučte sa riekanku: „Dve gumičky za ušká, noštek, ústa do rúška“. Deti sa rúško naučia tolerovať úplne v pohode, nevnímajú ho ako problém, keď vidia, že to nevnímajú ako problém rodičia.  Zo začiatku sa tomu detičky možno budú brániť, ale treba im vysvetliť, že ho majú preto, aby neochoreli. Buďte deťom príkladom a vzorom v zodpovednom správaní. Vysvetlite a komunikujte s dieťaťom o aktuálnom dianí primerane jeho veku.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia