MENU
novinky-a-odbornici

Varovanie! Našli prudko TOXICKÚ látku v dezinfekciách na ruky, používate TIETO?

Nepoužívate náhodou dezinfekčný gél s obsahom nebezpečného alkoholu?
Novinky a odborníci

Varovanie! Našli prudko TOXICKÚ látku v dezinfekciách na ruky, používate TIETO?

Používame ich na dennej báze vyše roka, no málokto študuje, čo si vlastne na ruky natiera. Väčšina výrobkov je bezpečná, no čo ak váš nie? Táto látka vám môže veľmi ublížiť.

Nevoľnosť, bolesti hlavy, rozmazané videnie, slepota, záchvaty i trvalé poškodenie nervového systému, či dokonca smrť. To sú príznaky, ktoré môže vyvolať expozícia nebezpečnej látke, ktorú úrady našli aj v dezinfekčných géloch, ktoré už takmer roka a pol denne používame.  Dobre si prezrite nádobku toho svojho, obsahuje túto nebezpečnú látku?

Aký alkohol?

Účinnosť gélu u väčšiny výrobkov zabezpečuje 60-95%-tná koncentrácia alkoholu. Je však dôležité, o aký ide - etanol, propanol, izopropanolu, ich kombinácia alebo....? V schválených dezinfekciách ničí baktérie prevažne neškodný etanol. No niektorí výrobcovia ho nahrádzajú metanolom, ktorý v kontakte s pokožkou či pri preniknutí do organizmu môže byť prudko jedovatý. Varovanie pred produktami s obsahom metanolu vydala aj FDA (Americký úrad pre potraviny a liečivá) a na konkrétne značky upozornila aj stránka WebMd. Používate niektorý z nich

Hoci ide o produkty predávané v reťazcoch v zámorí, nie je vylúčené, že nebezpečný metanol bude obsahovať aj dezinfekčný gél, ktorý používate vy. Odporúčame preto skontrolovať jeho zloženie uvedené na fľaštičke. V prípade, ak v zozname účinných látok nájdete metanol, dezinfekciu radšej nepoužívajte. 

Pozor, čo si aplikujete na pokožku.Pozor, čo si aplikujete na pokožku.
Pozor, čo si aplikujete na pokožku.
Zdroj: Shutterstock

Čo ešte obsahujú dezinfekčné gély?

  • chlórhexidín
  • amóniové deriváty
  • peroxid vodíka
  • zmäkčovadlá
  • zvláčňovadlá
  • želírujúce látky
  • destilovanú vodu
  • peniace činidlá
  • farbivá
  • vonné látky a prísady

Verzie bez alkoholu môžu obsahovať jódovaný povidón, triklosan, prípadne benzalkóniumchlorid. 

Radšej mydlo

Nezabudnite, že aj dezinfekčný gél na báze etanolu môže vyvolať vážne reakcie, ak ho nepoužívate správne. Po aplikácii na ruky, si určite nechytajte oči a skladujte ho mimo dosahu detí, aby ho nepožili. Dávajte pozor aj na to, kam ho kladiete. Dezinfekcia je silná horľavina,  udržiavajte ju mimo priameho slnka, horúčav či ohňa. 

Uvedomte si tiež, že dezinfekčné gély slúžia len pre potreby núdze, ak nemáte poruke obyčajné mydlo. Pričasté používanie gélov môže narušovať i kožnú bariéru, vysušovať pokožku rúk a paradoxne vyvolať vyššiu náchylnosť na infekcie.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem zapíjať liek na vysoký tlak citrónovou vodou?

Kombinácia liekov a citrusových plodov sa týka len grapefruitu a šťavy z neho. Látka, ktorú grapefruit obsahuje, blokuje enzým v pečeni a niektoré lieky – aj antibiotiká – sa potom nemetabolizujú, prípadne sa znižuje ich aktivita. V príbalových letákoch liekov, ktorých sa to týka, o tom nájdete dostatočnú informáciu.

čítať viac

Na jazyku sa mi už dlhší čas tvoria prasklinky. Čo by to mohlo byť?

Za prasklinami či ryhami na jazyku sa môže skrývať veľa príčin. Niektorí pacienti majú na jazyku viacero trhlín – aj hlbokých. Sklon k popraskanému jazyku môže byť vrodený, ale pomerne častou príčinou je „geografický“ či „mapovitý“ jazyk. Papily – malé hrbolčeky na povrchu, sa vyhladia a vytvoria „mapu“. Zmeny na jazyku však môžu odrážať aj systémové ochorenie, ochorenie tráviaceho traktu, alergické ochorenie, problémy so zubami alebo nedostatok vitamínov či minerálov. V prípade podozrenia na imunoalergiologickú príčinu robíme celkové vyšet renie a posúdenie celého organizmu, fyzikálne vyšet renie, odbery krvi a výtery. Nezriedka sa v praskline či ryhe zachytia organizmy, ktoré spôsobujú zápalové zmeny. Dôležitá je preto hygiena ústnej dutiny a čistenie jazyka. Stretli sme sa s prípadmi, že väčšie problémy než prasklina spôsobili pacientom nevhodné prostriedky ústnej hygieny, presnejšie ich zložky, na ktoré boli precitlivení. Dôkladné vyšetrenie je preto nutnosťou.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor