MENU
novinky-a-odbornici

Alergici, pozor! Vakcína AstraZeneca môže spôsobiť aj tieto komplikácie

General,Practitioner,Vaccinating,Old,Patient,In,Clinic,With,Copy,Space.
Novinky a odborníci

Alergici, pozor! Vakcína AstraZeneca môže spôsobiť aj tieto komplikácie

Európska lieková agentúra (EMA) navrhuje aktualizovať informácie o vedľajších účinkoch vakcíny AstraZeneca. Čo by sa podľa odborníkov malo pridať na zoznam?

EMA navrhuje, že na zozname nežiadúcich vedľajších účinkoch vakcíny od AstraZeneca by mali byť uvedené aj závažné alergické reakcie.

Európsky regulátor liečiv vo svojej správe uvádza, že „doporúča aktualizovať informácie o produkte a zahrnutie anafylaxie či precitlivenosti (alergickej reakcie) medzi vedľajšie účinky“. Návrh vznikol na základe 41 prípadov závažných alergických reakcií po podaní asi 5 milónov dávok tejto vakcíny v Británii.

Bezpečnostná komisia EMA tiež naďalej  skúma „všetky prípady tromboembolických príhod a dalších udalostí, ktoré súvisia s krvnými zrazeninami po očkovaní vakcínou AstraZeneca“, uvádza vo svojom vyhlásení. Úrad tak reaguje na rozhodnutie viacerých štátov, ktoré pozastavili očkovanie touto vakcínou. Ide o Nórsko, Bulharsko, Island a po novom aj Taliansko, Nemecko, či Francúzsko, Rakúsko zatiaľ zakázalo používať 1 zo šarží vakcíny.

Firma obavy odmieta 

Spoločnosť AstraZeneca obavy okolo svojej vakcíny proti COVID-19 odmieta, informovala o tom agentúra DPA. Firma podľa nej uviedla, že po analýze dát týkajúcich sa bezpečnosti vakcínynič nenasvedčuje tomu, že by v prípade ich vakcíny hrozilo zvýšené riziko vzniku pľúcnej embólie alebo hlbokej žilovej trombózy

Hovorca koncernu AstraZeneca uviedol, že sa to týka všetkých vekových skupín ľudí bez rozdielu pohlavia, rasy alebo šarže vakcíny. „V skutočnosti sa tieto problémy medzi očkovanými objavujú vzácnejšie než medzi ostatnými v populácii,“ tvrdí.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor