MENU
novinky-a-odbornici

Stručný prehlaď: Čo vieme o vakcíne AstraZeneca? Je bezpečná?

WA 1 Senftenberg - Na snímke lekár vyťahuje z krabičky ampulku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca v nemeckom meste Senftenberg v stredu 3. marca 2021. Nemecko vo štvrtok 4. marca oficiálne schválilo protikoronavírusovú vakcínu od spoločnosti AstraZeneca aj pre ľudí starších ako 65 rokov. Nemecká komisia pre očkovanie ešte koncom januára odporučila, aby sa vakcína vyvinutá spoločnosťou AstraZeneca podávala len osobám vo veku od 18 do 65 rokov. Ide o jednu z troch schválen
Novinky a odborníci

Stručný prehlaď: Čo vieme o vakcíne AstraZeneca? Je bezpečná?

Vakcína spoločnosti AstraZeneca vzbudila v posledných dňoch zvýšenú pozornosť kvôli možnej súvislosti so vznikom krvných zrazenín. Čo o tejto očkovacej látke vieme?

Vakcínu vyvinula britsko-švédska farmaceutická firma AstraZeneca v spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Ide o takzvanú rekombinantnú očkovaciu látku. Je vytvorená na základe iného vírusu (adenovírusu), ktorý bol upravený tak, aby obsahoval gén potrebný na tvorbu proteínu z vírusu SARS-CoV-2. Očkovacia látka AstraZeneca neobsahuje samotný vírus, a preto nemôže spôsobiť ochorenie COVID-19.

Európska lieková agentúra (EMA) ju schválila na konci januára. AstraZeneca pritom výsledky svojich štúdií predložila agentúre už minulý rok v októbri, EMA si ale vyžadala doplniť chýbajúce dáta a posudzovanie vakcíny sa predĺžilo. Preto trvalo dlhšie ako u 2 ďalších očkovacích látok schválených pre použitie v EÚ.

Ako sa podáva? 

Aplikuje sa v dvoch dávkach, medzi ich podaním by mal byť odstup 28 až 84 dní. „Pôvodne mali zaočkovaní ľudia dostať druhú dávku po 28 dňoch. Pre nové poznatky odborníkov a vedcov na medzinárodnej úrovni sa však termín druhého očkovania posúva na desať týždňov od prvej dávky vakcíny. Zvýši to jej účinnosť,“ píše sa na webe ministerstva zdravotníctva

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Chodím v noci často na záchod, dá sa s tým niečo robiť?

Vek 54 rokov môžeme opísať ako vek „na prostatu“. To ale v žiadnom prípade neznamená, že pacient musí trpieť častým močením a zhoršenou kvalitou spánku!

Po päťdesiatke by mal každý pán vyhľadať urológa a absolvovať preventívnu urologickú prehliadku. Na takejto prehliadke vylúčime prítomnosť rakoviny prostaty a zároveň posúdime stav nezhubného zväčšenia prostaty. Práve druhé menované ochorenie najčastejšie zodpovedá za ťažkosti s močením u pánov.

Nie vždy je nutná operácia prostaty, na výber máme celú škálu liekov. Určite sa nebojte vyhľadať odborníka.

čítať viac

Protéza ma pri jedení tlačí. Občas ma bolí a opuchá ďasno. Čo pomôže?

V prvom rade si dajte skontrolovať protézu a stav ďasien pod ňou. Pohyblivá protéza môže odierať a poraniť sliznicu ústnej dutiny. Vznikajú rôzne veľké ranky, ktoré sa podobajú na afty. V tom prípade je nutné zubnú náhradu upraviť alebo zhotoviť novú. Zároveň môžu byť v ďasne zvyšky zubov a tlak protézy môže rovnako spôsobovať dráždenie. Ak ide naozaj o afty, je mnoho faktorov, ktoré vplývajú na ich vznik, od lokálnych v ústnej dutiny po celkovú imunitu organizmu. Tento stav si vyžaduje ďalšie vyšetrenia.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor