MENU
novinky-a-odbornici

Beriete tieto lieky? Vyhnite sa najhoršiemu a na SLNKO určite nechoďte!

Close,Up,60s,Old,Woman,Pours,Out,From,Bottle,Pills
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Beriete tieto lieky? Vyhnite sa najhoršiemu a na SLNKO určite nechoďte!

Vysoké letné teploty so sebou prinášajú nebezpečenstvo prehriatia organizmu a tepelného úpalu. Ako sa prejavujú, ktoré ochorenia zvyšujú riziko ich vzniku a čo robiť v prípade, ak k prehriatiu dôjde?

Hypertermia alebo prehriatie tela je stav zvýšenej teploty tela z nahromadeného tepla. Môže byť spôsobený napríklad chorobou, poruchou látkovej výmeny alebo poruchou termoregulácie. Zlyhanie termoregulácie môže mať za následok až tepelný úpal, na ktorý sú náchylní najmä starší ľudia a malé deti.

Príznakmi prehriatia sú:

  • únava a slabosť,
  • nevoľnosť,
  • zvracanie,
  • bolesti hlavy a svalov,
  • závrate,
  • svalové kŕče a bolesti,
  • podráždenosť,
  • zmeny tlaku krvi,
  • búšenie srdca,
  • teplota do 41 °C.

Pre tepelný úpal je charakteristické zastavenie potenia, kedy pacienti mávajú suchú kožu. Signalizujú ho tiež príznaky ako únava, nepokoj, bolesť hlavy, závraty, nevoľnosť, zvracanie, hnačky, kŕče, rýchle dýchanie, zrýchlený pulz, poruchy vedomia s náhlym nástupom, halucinácie, zmätenosť, dezorientácia až bezvedomie.

Kardiaci, pozor! 

„Riziko prehriatia a tepelného úpalu sa zvyšuje v prípade srdcovo-cievnych, kožných a neurologických ochorení, poruchách štítnej žľazy a pankreasu a tiež pri dehydratácii, vracaní, hnačkách a horúčke,“ vysvetľuje všeobecná lekárka Nemocnice Košice-Šaca MUDr. Tímea Molek Dánielová. Dodáva, že obzvlášť pozor si musia dávať pacienti užívajúci lieky na vysoký krvný tlak a poruchy rytmu srdca, lieky na odvodnenie, na choroby žalúdka a čriev, proti alergii a na psychické ochorenia. Zvýšenú opatrnosť odporúča aj pri obezite.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor