MENU
novinky-a-odbornici

Beriete tieto lieky? Vyhnite sa najhoršiemu a na SLNKO určite nechoďte!

Close,Up,60s,Old,Woman,Pours,Out,From,Bottle,Pills
Novinky a odborníci

Beriete tieto lieky? Vyhnite sa najhoršiemu a na SLNKO určite nechoďte!

Vysoké letné teploty so sebou prinášajú nebezpečenstvo prehriatia organizmu a tepelného úpalu. Ako sa prejavujú, ktoré ochorenia zvyšujú riziko ich vzniku a čo robiť v prípade, ak k prehriatiu dôjde?

Hypertermia alebo prehriatie tela je stav zvýšenej teploty tela z nahromadeného tepla. Môže byť spôsobený napríklad chorobou, poruchou látkovej výmeny alebo poruchou termoregulácie. Zlyhanie termoregulácie môže mať za následok až tepelný úpal, na ktorý sú náchylní najmä starší ľudia a malé deti.

Príznakmi prehriatia sú:

  • únava a slabosť,
  • nevoľnosť,
  • zvracanie,
  • bolesti hlavy a svalov,
  • závrate,
  • svalové kŕče a bolesti,
  • podráždenosť,
  • zmeny tlaku krvi,
  • búšenie srdca,
  • teplota do 41 °C.

Pre tepelný úpal je charakteristické zastavenie potenia, kedy pacienti mávajú suchú kožu. Signalizujú ho tiež príznaky ako únava, nepokoj, bolesť hlavy, závraty, nevoľnosť, zvracanie, hnačky, kŕče, rýchle dýchanie, zrýchlený pulz, poruchy vedomia s náhlym nástupom, halucinácie, zmätenosť, dezorientácia až bezvedomie.

Kardiaci, pozor! 

„Riziko prehriatia a tepelného úpalu sa zvyšuje v prípade srdcovo-cievnych, kožných a neurologických ochorení, poruchách štítnej žľazy a pankreasu a tiež pri dehydratácii, vracaní, hnačkách a horúčke,“ vysvetľuje všeobecná lekárka Nemocnice Košice-Šaca MUDr. Tímea Molek Dánielová. Dodáva, že obzvlášť pozor si musia dávať pacienti užívajúci lieky na vysoký krvný tlak a poruchy rytmu srdca, lieky na odvodnenie, na choroby žalúdka a čriev, proti alergii a na psychické ochorenia. Zvýšenú opatrnosť odporúča aj pri obezite.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor