Interakcií medzi liekmi je veľmi veľa. Problematické sú hlavne antibiotiká, pilulky na riedenie krvi, zníženie hladiny cholesterolu alebo na úpravu srdcového rytmu.
Pri užívaní liekov je dôležité dbať na čas, kedy ich užívame. Vhodné načasovanie užívania lieku pomáha predísť nežiadúcim účinkom a pomáha správne zacieliť liečbu. Na sociálnej sieti na to upozornil Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).
Účinnosť a vstrebávanie lieku v tele ovplyvňuje aj to, čo máme v čase jeho užitia v žalúdku. Preto je dôležité, aby ste vedeli, či máte liek užiť pred, počas alebo po jedle.
Informácie o tom, či užiť liek po jedle alebo nalačno nájdete v písomnej informácii pre používateľa, takzvanom príbalovom letáku. Usmernenie často poskytne aj doktor, ktorý lieky predpisuje či lekárnik pri ich výdaji.
Na čo si dať pozor?
Pri načasovaní liekov prihliada lekár napríklad na hladinu účinnej látky v tele. „Každá dávka lieku obsahuje presné množstvo účinnej látky, ktorá sa vstrebáva v určitom časovom intervale. Pri niektorých liekoch, ako napríkladantibiotiká, je dôležité, aby bola hladina účinnej látky v tele počas celej doby liečby rovnomerná,“ priblížil.
Pri užívaní antibiotík často dochádza k tráviacim problémom či narušeniu črevnej mikroflóry. Ženy môžu často potrápiť aj vaginálne mykózy. Súčasné užívanie antibiotík a probiotík je správne, ale musí medzi nimi byť aspoň trojhodinový rozostup.
Pohár vody
V spotrebe liekov sú na najvyššej priečke lieky na bolesť, ďalej to sú liečivá na zníženie tlaku a cholesterolu. Na zapíjanie lieku je najlepšia čistá voda – 1,5 až 2 dl. Neodporúča sa ani zapíjanie čiernym alebo zeleným čajom a už vôbec nie džúsy.
Ráno alebo večer?
Na užívanie niektorých liekov má vplyv aj to, v ktorej časti dňa ich pacient užije. Užitie napríklad liekov na spanie ráno by bolo podľa ústavu kontraproduktívne. Vstrebávanie a účinnosť lieku môže ovplyvniť tiež stravovací režim. „Informácie o tom, či užiť liek pred jedlom, po jedle alebo nalačno nájdete v písomnej informácii pre používateľa,“ upozornil.