MENU
novinky-a-odbornici

Užívate tieto lieky? ŠÚKL varuje pred častou chybou. Robíme ju takmer všetci

Pri ich užívaní liekov treba byť však obozretní.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Užívate tieto lieky? ŠÚKL varuje pred častou chybou. Robíme ju takmer všetci

Tabletky na rôzne zdravotné neduhy užíva pravidelne alebo raz za čas snáď každý. Pri ich užívaní treba byť však obozretní.

Interakcií medzi liekmi je veľmi veľa. Problematické sú hlavne antibiotiká, pilulky na riedenie krvi, zníženie hladiny cholesterolu alebo na úpravu srdcového rytmu.

Pri užívaní liekov je dôležité dbať na čas, kedy ich užívame. Vhodné načasovanie užívania lieku pomáha predísť nežiadúcim účinkom a pomáha správne zacieliť liečbu. Na sociálnej sieti na to upozornil Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

Účinnosť a vstrebávanie lieku v tele ovplyvňuje aj to, čo máme v čase jeho užitia v žalúdku. Preto je dôležité, aby ste vedeli, či máte liek užiť pred, počas alebo po jedle.

Informácie o tom, či užiť liek po jedle alebo nalačno nájdete v písomnej informácii pre používateľa, takzvanom príbalovom letáku. Usmernenie často poskytne aj doktor, ktorý lieky predpisuje či lekárnik pri ich výdaji.

Na čo si dať pozor?

Pri načasovaní liekov prihliada lekár napríklad na hladinu účinnej látky v tele. „Každá dávka lieku obsahuje presné množstvo účinnej látky, ktorá sa vstrebáva v určitom časovom intervale. Pri niektorých liekoch, ako napríkladantibiotiká, je dôležité, aby bola hladina účinnej látky v tele počas celej doby liečby rovnomerná,“ priblížil.

Pri užívaní antibiotík často dochádza k tráviacim problémom či narušeniu črevnej mikroflóry. Ženy môžu často potrápiť aj vaginálne mykózy. Súčasné užívanie antibiotík a probiotík je správne, ale musí medzi nimi byť aspoň trojhodinový rozostup.

Pohár vody

V spotrebe liekov sú na najvyššej priečke lieky na bolesť, ďalej to sú liečivá na zníženie tlaku a cholesterolu. Na zapíjanie lieku je najlepšia čistá voda – 1,5 až 2 dl. Neodporúča sa ani zapíjanie čiernym alebo zeleným čajom a už vôbec nie džúsy.

Ráno alebo večer?

Na užívanie niektorých liekov má vplyv aj to, v ktorej časti dňa ich pacient užije. Užitie napríklad liekov na spanie ráno by bolo podľa ústavu kontraproduktívne. Vstrebávanie a účinnosť lieku môže ovplyvniť tiež stravovací režim. „Informácie o tom, či užiť liek pred jedlom, po jedle alebo nalačno nájdete v písomnej informácii pre používateľa,“ upozornil.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor