MENU
novinky-a-odbornici

Užívate tieto lieky? ŠÚKL varuje pred častou chybou. Robíme ju takmer všetci

Pri ich užívaní liekov treba byť však obozretní.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Užívate tieto lieky? ŠÚKL varuje pred častou chybou. Robíme ju takmer všetci

Tabletky na rôzne zdravotné neduhy užíva pravidelne alebo raz za čas snáď každý. Pri ich užívaní treba byť však obozretní.

Interakcií medzi liekmi je veľmi veľa. Problematické sú hlavne antibiotiká, pilulky na riedenie krvi, zníženie hladiny cholesterolu alebo na úpravu srdcového rytmu.

Pri užívaní liekov je dôležité dbať na čas, kedy ich užívame. Vhodné načasovanie užívania lieku pomáha predísť nežiadúcim účinkom a pomáha správne zacieliť liečbu. Na sociálnej sieti na to upozornil Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

Účinnosť a vstrebávanie lieku v tele ovplyvňuje aj to, čo máme v čase jeho užitia v žalúdku. Preto je dôležité, aby ste vedeli, či máte liek užiť pred, počas alebo po jedle.

Informácie o tom, či užiť liek po jedle alebo nalačno nájdete v písomnej informácii pre používateľa, takzvanom príbalovom letáku. Usmernenie často poskytne aj doktor, ktorý lieky predpisuje či lekárnik pri ich výdaji.

Na čo si dať pozor?

Pri načasovaní liekov prihliada lekár napríklad na hladinu účinnej látky v tele. „Každá dávka lieku obsahuje presné množstvo účinnej látky, ktorá sa vstrebáva v určitom časovom intervale. Pri niektorých liekoch, ako napríkladantibiotiká, je dôležité, aby bola hladina účinnej látky v tele počas celej doby liečby rovnomerná,“ priblížil.

Pri užívaní antibiotík často dochádza k tráviacim problémom či narušeniu črevnej mikroflóry. Ženy môžu často potrápiť aj vaginálne mykózy. Súčasné užívanie antibiotík a probiotík je správne, ale musí medzi nimi byť aspoň trojhodinový rozostup.

Pohár vody

V spotrebe liekov sú na najvyššej priečke lieky na bolesť, ďalej to sú liečivá na zníženie tlaku a cholesterolu. Na zapíjanie lieku je najlepšia čistá voda – 1,5 až 2 dl. Neodporúča sa ani zapíjanie čiernym alebo zeleným čajom a už vôbec nie džúsy.

Ráno alebo večer?

Na užívanie niektorých liekov má vplyv aj to, v ktorej časti dňa ich pacient užije. Užitie napríklad liekov na spanie ráno by bolo podľa ústavu kontraproduktívne. Vstrebávanie a účinnosť lieku môže ovplyvniť tiež stravovací režim. „Informácie o tom, či užiť liek pred jedlom, po jedle alebo nalačno nájdete v písomnej informácii pre používateľa,“ upozornil.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor