MENU
novinky-a-odbornici

Užívate lieky na tlak? Veľký pozor na tieto sviatočné jedlá, varujú lekári

Blížiace sa veľkonočné sviatky neprinášajú len riziko tráviacich ťažkostí.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Užívate lieky na tlak? Veľký pozor na tieto sviatočné jedlá, varujú lekári

Blížiace sa veľkonočné sviatky neprinášajú len riziko tráviacich ťažkostí. Kto by sa mal mať na pozore?

Záchranári počas veľkonočných sviatkov často zasahujú pri akútnych bolestiach brucha či zdravotných problémoch spôsobených alkoholom. Žalúdočné problémy môžu spôsobiť najmä vyprážané jedlá, údeniny či majonézové šaláty.

„Preto by sme aj počas sviatkov mali dbať na prevenciu a vyhnúť sa prejedaniu. Jesť radšej s mierou," odporučajú záchranári. Varujú tiež pred nadmernou konzumáciou alkoholu. Záchranári do terénu vyrážajú tiež pre úrazy, ku ktorým dôjde počas šibačky a oblievačky.

Títo končia v nemocnici

S nárastom prípadov nadmernej konzumácie alkoholu a prejedania sa počas veľkonočných sviatkov stretávajú aj lekári v nemocniciach. „Najviac ohrození sú diabetici, hypertonici, a taktiež tí, ktorí majú problém so žlčníkom a obličkami," priblížili lekári.  

Tráviace problémy podľa odborníkov z chirurgického oddelenia spôsobujú najmä ťažšie stráviteľné jedlá ako údeniny, vajcia, šaláty, majonézy a maslové zákusky. Odporúčajú preto pridať do stravy počas sviatkov ovocie, zeleninu, čaj a veľa tekutín.

Potrebujete lekára?

Lekársku pomoc treba vyhľadať pri opakovanom zvracaní, nafúknutí, pri bolestiach a kŕčoch v bruchu a pri zvýšenej teplote.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Prečo sa mi tvoria modriny bez príčiny? Sú nebezpečné?

Dobrá správa je, že ste boli na odberoch krvi, predpokladám, že lekár vám dal vyšetriť aj parametre, ktoré by mohli súvisieť so zvýšenou tvorbou modrín. Výsledky, ako píšete, boli v poriadku. Na zvýšenej tvorbe modrín sa okrem iného môže podieľať aj stav cievnej steny. Jej kvalita sa u jednotlivcov odlišuje. Niekedy sa môže prechodne zhoršovať pri nedostatku niektorých živín, stopových prvkov či vitamínov. Najčastejšie je na príčine nedostatok rutínu a vitamínu C. Rutín je bioflavonoid a antioxidant, a jeho bohatým zdrojom je pohánka. Ak môžete, konzumujte ju ako prílohu či kašu, prípadne vo forme výživového doplnku. Užívajte aj vitamín C v lipozómovej forme, ktorá sa najlepšie vstrebáva. Prípadne si v lekárni kúpte voľne dostupné vazoprotektívum, teda liek s ochranným vplyvom na cievy, s obsahom trihydrátu rutozidu a kyseliny askorbovej.

čítať viac

Mám cukrovku a trápi ma sucho v ústach. Čo môže byť príčinou?

Suchosť v ústach je prirodzeným prejavom starnutia a objavuje sa po päťdesiatom roku najmä u žien. Vo väčšine prípadov však súvisí s prítomnými ochoreniami, najmä s diabetom a s užívaním mnohých liekov. Príčina problému môže byť aj v dýchaní ústami a v chrápaní, vtedy dochádza k vysušovaniu sliznice ústnej dutiny vdychovaným vzduchom. Aj nadmerná konzumácia kávy a ďalších nápojov s obsahom kofeínu môže viesť k zhoršeniu funkcie slinných žliaz.

Liečba suchosti v ústach závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri užívaní liekov s týmto vedľajším účinkom požiadajte lekára, ktorý vám liečbu odporučil, o jej ukončenie, prípadne o upravenie dávkovania tak, aby sa tento problém zmiernil. Užívajte len lieky, ktoré vám odporučil lekár, nie lekárnik.

Dôležitá je správna starostlivosť o chrup. Pomáhajú aj prípravky na zvlhčenie sliznice dutiny úst, vrátane žuvačiek, obsahujú xylitol, ale aj hydroxyetylcelulózu alebo karboxymetylcelulózu. Medzi lieky na podporu tvorby slín patrí pilokarpín, používaný najmä v očnom lekárstve. Na noc si zapnite zvlhčovač vzduchu a spálňu pred spaním dobre vyvetrajte.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor