MENU
novinky-a-odbornici

Užívate lieky na tlak? Veľký pozor na tieto sviatočné jedlá, varujú lekári

Blížiace sa veľkonočné sviatky neprinášajú len riziko tráviacich ťažkostí.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Užívate lieky na tlak? Veľký pozor na tieto sviatočné jedlá, varujú lekári

Blížiace sa veľkonočné sviatky neprinášajú len riziko tráviacich ťažkostí. Kto by sa mal mať na pozore?

Záchranári počas veľkonočných sviatkov často zasahujú pri akútnych bolestiach brucha či zdravotných problémoch spôsobených alkoholom. Žalúdočné problémy môžu spôsobiť najmä vyprážané jedlá, údeniny či majonézové šaláty.

„Preto by sme aj počas sviatkov mali dbať na prevenciu a vyhnúť sa prejedaniu. Jesť radšej s mierou," odporučajú záchranári. Varujú tiež pred nadmernou konzumáciou alkoholu. Záchranári do terénu vyrážajú tiež pre úrazy, ku ktorým dôjde počas šibačky a oblievačky.

Títo končia v nemocnici

S nárastom prípadov nadmernej konzumácie alkoholu a prejedania sa počas veľkonočných sviatkov stretávajú aj lekári v nemocniciach. „Najviac ohrození sú diabetici, hypertonici, a taktiež tí, ktorí majú problém so žlčníkom a obličkami," priblížili lekári.  

Tráviace problémy podľa odborníkov z chirurgického oddelenia spôsobujú najmä ťažšie stráviteľné jedlá ako údeniny, vajcia, šaláty, majonézy a maslové zákusky. Odporúčajú preto pridať do stravy počas sviatkov ovocie, zeleninu, čaj a veľa tekutín.

Potrebujete lekára?

Lekársku pomoc treba vyhľadať pri opakovanom zvracaní, nafúknutí, pri bolestiach a kŕčoch v bruchu a pri zvýšenej teplote.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor