MENU
novinky-a-odbornici

Užívate lieky na tlak? Veľký pozor na tieto sviatočné jedlá, varujú lekári

Blížiace sa veľkonočné sviatky neprinášajú len riziko tráviacich ťažkostí.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Užívate lieky na tlak? Veľký pozor na tieto sviatočné jedlá, varujú lekári

Blížiace sa veľkonočné sviatky neprinášajú len riziko tráviacich ťažkostí. Kto by sa mal mať na pozore?

Záchranári počas veľkonočných sviatkov často zasahujú pri akútnych bolestiach brucha či zdravotných problémoch spôsobených alkoholom. Žalúdočné problémy môžu spôsobiť najmä vyprážané jedlá, údeniny či majonézové šaláty.

„Preto by sme aj počas sviatkov mali dbať na prevenciu a vyhnúť sa prejedaniu. Jesť radšej s mierou," odporučajú záchranári. Varujú tiež pred nadmernou konzumáciou alkoholu. Záchranári do terénu vyrážajú tiež pre úrazy, ku ktorým dôjde počas šibačky a oblievačky.

Títo končia v nemocnici

S nárastom prípadov nadmernej konzumácie alkoholu a prejedania sa počas veľkonočných sviatkov stretávajú aj lekári v nemocniciach. „Najviac ohrození sú diabetici, hypertonici, a taktiež tí, ktorí majú problém so žlčníkom a obličkami," priblížili lekári.  

Tráviace problémy podľa odborníkov z chirurgického oddelenia spôsobujú najmä ťažšie stráviteľné jedlá ako údeniny, vajcia, šaláty, majonézy a maslové zákusky. Odporúčajú preto pridať do stravy počas sviatkov ovocie, zeleninu, čaj a veľa tekutín.

Potrebujete lekára?

Lekársku pomoc treba vyhľadať pri opakovanom zvracaní, nafúknutí, pri bolestiach a kŕčoch v bruchu a pri zvýšenej teplote.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor