MENU
novinky-a-odbornici

Užívate lieky na tlak? Ak nedodržíte TÚTO zásadu, koledujete si o problémy!

Close-up,Woman,Holding,Pills,Time,To,Take,Medications,,Cure,For

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Užívate lieky na tlak? Ak nedodržíte TÚTO zásadu, koledujete si o problémy!

Hypertenzia, teda vysoký krvný tlak, sa často označuje aj ako tichý zabijak. Nemusíte o ňom vôbec vedieť, pretože nebolí, no jeho následky môžu byť fatálne.

Aj keď sú u nás možnosti liečby vysokého krvného tlaku dobré, problém môže byť podľa odborníkov v neochote pacientov spolupracovať. Najefektívnejšie ju možno zlepšiť znížením počtu tabliet, ktoré musí pacient užívať. Pre TASR to uviedla prezidentka Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti a kardiologička Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave Anna Vachulová s tým, že cieľom je vytvoriť čo najjednoduchší režim, ktorý pacienta nebude zaťažovať.

„Je to jeden z hlavných faktorov, ako zlepšiť adherenciu, čiže mieru spolupráce pacienta pri liečbe ochorenia," vysvetlila Vachulová. Pacient môže mať v jednej tablete viac účinných látok. Má tak zabezpečenú dostatočnú liečbu nielen vysokého krvného tlaku, ale napríklad aj cholesterolu.

1 tableta denne

Spojenie liečiv v jednej tablete sa nazýva fixná kombinácia, pričom podľa odborníčky je ich u nás k dispozícii množstvo. Tým, že pacientovi stačí užívať jednu tabletku denne, zvyšuje sa jeho ochota užívať lieky, čím vzrastá aj efekt liečby. „U pacienta sa významne limituje riziko vzniku závažných srdcovo-cievnych príhod, ako je infarkt srdca alebo mozgu,“ doplnila hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR pre všeobecné lekárstvo Adriana Šimková.

Odborníčky v tejto súvislosti upozorňujú, že neliečený vysoký krvný tlak môže viesť k závažným zdravotným komplikáciám až predčasnému úmrtiu. Neliečený alebo nesprávne liečený vysoký krvný tlak je priamou príčinou kardiovaskulárnych ochorení. Je teda najčastejšou príčinou predčasných srdcovo-cievnych úmrtí," priblížila Vachulová s tým, že neliečená hypertenzia je úzko spojená so vznikom cerebrovaskulárnych komplikácií, teda s mozgovými príhodami.

Ohrozí aj iné orgány

Taktiež dochádza k poškodeniu obličiek a postupnému zhoršovaniu ich funkcie, pričom pacienti môžu skončiť aj na dialýze. Neliečený vysoký krvný tlak môže poškodiť aj oči, alebo viesť ku vzniku demencie. „Väčšina pacientov si myslí, že sa bude liečiť rok, 2 alebo 5, ale to je mylná predstava. Ako sme už spomínali, ide o chronické, väčšinou celoživotné ochorenie," doplnila.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor