MENU
novinky-a-odbornici

Rakovina mladých: Prečo ju niekto dostane skôr? Spýtajte sa babičky

Vedci zo Slovenskej akadémie vied a Univerzity Komenského objavili dôležitú vec o rakovine ako prví na svete.
Novinky a odborníci

Rakovina mladých: Prečo ju niekto dostane skôr? Spýtajte sa babičky

Prispeje objav slovenských vedcov k vyhladeniu nádorov, ktoré si odovzdávajú generácie v rodinách?

Koncom februára obletela Slovensko skvelá správa: naši vedci sú za objavom, ktorý otvára potenciál pre onkologický výskum. V štúdii publikovanej v prestížnom časopise Nucleic Acids Research výskumníci pod vedením Silvie Bágeľovej Polákovej zo Slovenskej akadémie vied a Tomáša Szemesa z Univerzity Komenského v Bratislave zistili, že proteíny homologickej rekombinácie, čo je druh núdzovej opravy DNA rozsiahlych poškodení, regulujú prepínanie viac ako 500 génov. Doteraz si vedci mysleli, že tieto proteíny sa podieľajú len na oprave DNA. Ako presne to súvisí s nádejou proti rakovine?

On-off

Pekne od začiatku a v ľudskej reči: Keď sa poškodí DNA, k čomu dochádza v našich telách denne, organizmus zapojí mechanizmy na jej opravu. Jednou z najvážnejších škôd DNA sú dvojvláknové zlomy. Dôsledkom chybnej opravy týchto zlomov býva smrť bunky alebo vznik rakoviny.

Náš výskum naznačuje, že keď nefunguje homologická rekombinácia, môžu sa niektoré gény zapnúť alebo vypnúť. Mení sa teda aj produkcia z génov. Zatiaľ nevieme povedať, prečo k tomu dochádza iba v prípade niektorých génov. S nefunkčnosťou opravných dráh sa často spája rakovina. Doteraz si vedci mysleli, že to súvisí výhradne so vznikom mutácií. My sa domnievame, že vznik onkologických ochorení pri nedostatočnej homologickej rekombinácii by mohol súvisieť aj so zapínaním a vypínaním génov. Ako konkrétne, to bude predmetom zrejme nielen nášho výskumu,“ konkretizovali pre Zdravie autori štúdie Tomáš Szemes a Silvia Bágeľová Poláková.

Rakovina pod lupou

Tak pri dedičných ako aj pri získaných formách je spúšťačom rakoviny nazbieranie kritického množstva mutácií. „Akurát pri dedičných formách sa nazbierajú rýchlejšie. Dvojvláknové zlomy DNA sú závažným poškodením, ktoré bez opravy vedú k vzniku často rozsiahlych mutácií. Opravuje ich práve aparát pre homologickú rekombináciu. Ako ukazujeme v našej štúdii, pri tomto procese opravy sa zapínajú a vypínajú mnohé gény podobne ako pri delení bunky. Práve mutácie a strata kontroly nad delením buniek sú charakteristické pre nádory.  Predpokladáme teda súvis tohto mechanizmu s onkologickými ochoreniami,“ objasňuje Tomáš Szemesz, čo bude predmetom ďalšieho výskumu.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor