MENU
novinky-a-odbornici

Úspešne liečiteľná rakovina, ktorú muži zanedbávajú. Pritom stačí maličkosť

Je lepšie prísť na preventívnu kontrolu ako riešiť pokročilé štádium choroby.
Novinky a odborníci

Úspešne liečiteľná rakovina, ktorú muži zanedbávajú. Pritom stačí maličkosť

Rakovina prostaty patrí medzi najčastejšie onkologické ochorenia u mužov po päťdesiatke. Trpia ňou tisíce Slovákov, no muži preventívne prehliadky i tak zanedbávajú.

Čím skôr lekári rakovinu prostaty odhalia, tým väčšiu má muž šancu na vyliečenie. Podľa dát Národného centra zdravotníckych informácií trpí touto onkologickou chorobou takmer 9 tisíc Slovákov, pričom ročne pribúda viac ako 2 tisíc ďalších pacientov. Podľa odborníkov sú dokonca reálne čísla ešte vyššie.

Päťdesiatnici sa zanedbávajú

Rakovina prostaty je pritom ochorenie, ktorého úspešnosť terapie a návrat k plnohodnotnému životu veľmi závisí od skorého nasadenia liečby. Odhaliť by ho mohla napríklad preventívna prehliadka.Na preventívne urologické prehliadky chodí na Slovensku približne len 20 % pacientov po päťdesiatke. V porovnaní s okolitými krajinami ide o alarmujúce číslo. Práve prevencia je ale najúčinnejším spôsobom včasného záchytu ochorenia a vyliečenia pacienta,“ zdôrazňuje docent MUDr. Ivan Minčík, PhD., predseda Slovenskej urologickej spoločnosti.

Podľa odborníkov muži príznaky problémov často ignorujú a urológa vyhľadajú, až keď je neskoro.V porovnaní s okolitými krajinami má Slovensko vyšší počet pacientov, u ktorých lekári diagnostikujú karcinóm prostaty až v pokročilom štádiu, kedy už prognóza ochorenia nie je dobrá,“ varuje mužov pred vyhýbaním sa lekárom primár MUDr. Boris Kollárik, PhD, FEBU, vedecký sekretár Slovenskej urologickej spoločnosti.

Každý muž má mať svojho urológa

Vo včasných štádiách nemusí rakovina prostaty spôsobovať žiadne problémy a muž nemusí pociťovať nijaké varovné príznaky a na chorobu sa príde až v jej pokročilom štádiu. Práve preto je dôležité, aby každý muž v rizikovom veku, teda nad 50 rokov, pravidelne navštevoval urológa.

Dnes už vďaka novým možnostiam liečby majú pacienti s karcinómom prostaty vysokú šancu na úplné vyliečenie. Bez včasnej diagnostiky to však nepôjde,“ upozorňuje docent Minčík, podľa ktorého by urologické preventívky mali byť hlavne od stredného veku samozrejmosťou. „Podobne, ako každá žena má svojho gynekológa, muž by mal navštevovať svojho urológa,“ dodáva.

Manželky a priateľky mužov by podľa lekárov mohli tiež na svojich partnerov vplývať, aby na svoje zdravie mysleli. Aj kvôli nim.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dajú sa vybieliť zuby zožltnuté z tetracyklínových antibiotík?

Každý zub je možné vybieliť, len to môže trvať rôzne dlho. Je pravda, že u „tetracyklínových“ zubov je to ťažké, ale nie nemožné. Zväčša je potrebné kombinovať ambulantné a domáce bielenie. Ak sa zveríte do rúk stomatológa, ktorý má na tomto poli skúsenosti, výsledok sa dostaví.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia