MENU
novinky-a-odbornici

Austrálska štúdia: Včelí jed zabíja agresívne bunky rakoviny prsníka

Rakovina prsníka je celosvetovo najrozšírenejším typov rakoviny u žien.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Austrálska štúdia: Včelí jed zabíja agresívne bunky rakoviny prsníka

Vedci z Austrálie prišli s pozoruhodným zistením. V boji s rakovinou prsníka nám môžu pomôcť včely.

Jed včiel medonosných dokáže zabiť ťažko liečiteľné agresívne bunky rakoviny prsníka, pričom má minimálne účinky na zdravé bunky v tele. Vyplýva to z najnovšej štúdie vedcov zo západnej Austrálie, zverejnenej v medzinárodnom lekárskom časopise npj Precision Oncology, o ktorej informovala agentúra DPA.

Bádatelia z Lekárskeho výskumného ústavu Harryho Perkinsa v austrálskom meste Perth otestovali protirakovinové účinky jedu 312 včiel a čmeliakov. Zistili, že jed čmeliakov napriek vysokej koncentrácii nedokázal rakovinové bunky zabiť, jed včiel však preukázal „pozoruhodný účinok,” píše sa na webstránke inštitútu.

„Jed bol mimoriadne silný,” napísala vedúca výskumu Ciara Duffyová. „Melitín je schopný do 60 minút úplne zničiť membrány rakovinových buniek, povedala o novom objave.

Významná zložka jedu - toxín melitín - vo veľkom zabíjal agresívne bunky najmä pri trojitej negatívnej forme rakoviny prsníka, pričom nepoškodzoval zdravé bunky. 

Trojitý negatívny karcinóm predstavuje 10-15% všetkých prípadov rakoviny prsníka. V súčasnosti neexistuje komplexná účinná liečba zameraná na tento typ onkologického ochorenia - na liečenie sa vo väčšine používa kombinácia rôznych chemoterapií.

Podľa vedkyne Duffyovej melitín narúša štruktúru bunkových membrán, čo umožňuje vniknutiu tohto toxínu priamo do buniek a zrýchľuje tým ich zabitie.

Štúdia sa taktiež zamerala na to, či melitín môže byť použitý v kombinácii s liekom docetaxel, ktorý sa podáva pri chemoterapii na liečbu agresívnych druhov rakoviny prsníka. Technika kombinácie melitínu a docetaxelu bola „nesmierne účinná v zmenšovaní rastu nádorov u myší,” priblížila Duffyová.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pomôže mi ionoforéza na spotené dlane? Niekedy mi z nich pot kvapká

Aplikácia ionoforézy je príjemná, pociťujete pri nej iba mierne mravčenie a nie je finančne taká náročná. Ide o špeciálnu vaničku s vodou, kde si ponoríte ruky alebo nohy a nastavíte program na ionoforézu. Zariadenie pracuje ako vodný kúpeľ, cez ktorý vedie slabý elektrický jednosmerný prúd. Časový interval kúpeľa a intenzita „elektrického prúdu“ sa postupne zvyšujú. Jeden kúpeľ trvá päť až desať minút. Minimálny počet ošetrení je desať, ale dajú sa podľa potreby opakovať. Niektoré pracoviská vaničky požičiavajú aj na domáce použitie. Odporúčam vám však navštíviť kožného lekára, pretože pravdepodobne máte hyperhidrózu, nadmerné potenie. Dermatológ vás vyšetrí a bude pátrať po príčine ťažkostí. Hyperhidróza totiž môže súvisieť s viacerými ochoreniami, napríklad štítnej žľazy či s cukrovkou. Hoci – potiť sa môžete aj bez zjavnej príčiny, napríklad pri strese, ako píšete. Lekár ďalej zistí, či sa nadmerne potíte len na rukách, chodidlách a v podpazuší, čo asi bude váš prípad, alebo po celom tele. Ionoforéza sa totiž dá vykonávať iba na rukách a nohách.

čítať viac
Hana Zelenková
MUDr. Hana Zelenková
Dermatologička

Je možné, aby zubná pasta spôsobovala citlivosť zubov?

Zubné pasty by nemali vyvolať citlivosť zubov. Je však pravda, že bieliaci účinok väčšiny bieliacich zubných pást je založený na ich jemnom brúsnom účinku, od ktorého sa očakáva očistenie zuba od pigmentov z návykových látok a zo stravy. To môže mať na zub zjasňujúce účinky. Za istých okolností však tento brúsny efekt môže obnažiť mikrokanáliky zuboviny na krčku zuba, čo by mohlo spôsobiť citlivosť na studené a mechanické podnety. Riešením je prejsť na zubnú pastu typu „sensitive“ alebo „rapid“. V prípade pretrvávajúcej citlivosti navštíviť stomatológa, ktorý citlivý krčok ošetrí špeciálnym lakom.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia