MENU
novinky-a-odbornici

Unikátna aplikácia, ktorá je pripravená pomáhať zachraňovať životy

Ilustračné foto
Novinky a odborníci

Unikátna aplikácia, ktorá je pripravená pomáhať zachraňovať životy

Bratislava, 2. jún 2022 – Slovenskému deep-tech startupu Powerful Medical, zameranému na medicínsky výskum sa podarilo ako prvej digitálnej platforme na báze umelej inteligencie získať európsku certifikáciu (MDR) za ich prelomovú aplikáciu PMcardio. Tá slúži na diagnostiku a následný manažment liečby kardiovaskulárnych ochorení pomocou interpretácie EKG. Vďaka získanej certifikácii môže byť PMcardio oficiálne nasadené do záchranných, nemocničných a ambulantných systémov, kde naplno využije svoj potenciál zachraňovať životy.

Mladí Slováci vyvinuli jedinečnú mobilnú aplikáciu PMcardio, ktorá pomáha zdravotníckemu personálu s diagnostikou a liečbou kardiovaskulárnych chorôb. Vďaka umelej inteligencii, ktorá využíva poznatky z milióna EKG záznamov, je PMcardio rovnako spoľahlivé  ako skúsený kardiológ s 30-ročnou praxou. Klinické testy dokázali, že v mnohých prípadoch je PMcardio dokonca presnejšie.

Ilustračné fotoIlustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Powerful Medical

„Sme európska spoločnosť a Európa je zatiaľ našim hlavným trhom. Keďže sme úspešne získali certifikáciu EÚ, podľa nových nariadení MDR, môžeme na európsky trh uviesť celosvetovo prvú platformu na báze umelej inteligencie, ktorá slúži na digitalizáciu EKG a srdcovo-cievnu diagnostiku pacienta“, povedal Martin Herman, CEO spoločnosti Powerful Medical.

Podľa spoluzakladateľov bratov Hermanovcov, dovoľuje certifikácia ich produktu PMcardio nielen poskytovať informácie pri rozhodovaní o liečbe, ale samotné rozhodovanie aj usmerňovať. „Stáva sa tak dôležitým nástrojom vo vrecku zdravotníckych pracovníkov, čo potvrdzuje aj fakt, že aplikáciu PMcardio využíva už viac ako 10 000 zdravotníkov v 122 krajinách sveta“, vysvetlil M. Herman.

Ilustračné fotoIlustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Powerful Medical

Podľa Dr. Roberta Hermana, klinického riaditeľa (Chief Medical Officer) a spoluzakladateľa, momentálne pracujú na  ďalšom výskume, ktorý lekárom umožní predpovedať riziko úmrtia a posúdiť najefektívnejší liečebný postup pri pacientoch so zlyhávaním srdca, ktorých so starnúcou populáciou pribúda čoraz viac.

„Zároveň budeme vedieť pri pacientoch s infarktom srdca vyhodnocovať z EKG, nielen či pacient infarkt má, ale aj ktorá srdcová tepna ho spôsobuje a akú má pacient prognózu. Taktiež pracujeme na algoritmoch ktoré budú vedieť z EKG predpovedať riziko akútneho infarktu predčasne. Týmto spôsobom naša aplikácia prispeje k oveľa efektívnejšiemu manažmentu tohto častého ochorenia”, povedal Dr. Robert Herman.

Ilustračné fotoIlustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Powerful Medical

Certifikácia Powerful Medical sa podľa prísnych európskych smerníc  podarila za pomoci TÜV SÜD, auditorskej spoločnosti, ktorá bola európskou úniou poverená certifikáciou zdravotníckych pomôcok podľa medzinárodných bezpečnostných a kvalifikačných noriem. Firma taktiež získala certifikát, ktorý im umožňuje vyvíjať, dizajnovať a predávať zdravotnícke pomôcky na báze umelej inteligencie okrem kardiológie aj v iných medicínskych odboroch. Ide o vôbec prvé udelenie takého obsažného certifikátu pod novou európskou certifikáciou.

V Európe nekončia – mladí slovenskí podnikatelia majú po získaní európskeho certifikátom namierené na americký trh, kde sa usilujú o získanie certifikácie od amerického úradu FDA. Posudzovanie sa práve uskutočňuje, pričom samotné udelenie certifikácie očakávajú už koncom tohto roka.

Ilustračné fotoIlustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Powerful Medical

Spoločnosť sa orientuje na rast aj vo vlastnom tíme „Powerful Medical má momentálne 50 členov. Kancelárie máme v Bratislave, v belgickom Aalste, kde spolupracujeme s jedným z najväčších kardiologických centier v Európe a v Tel Avive, kde spolupracujeme s miestnymi nemocnicami. Kolegov, ktorí sa venujú najmä predaju, máme aj vo Veľkej Británii, Nemecku a Spojených arabských emirátoch,” doplnil Martin Herman.

V súčasnosti tiež prebieha klinické testovanie v spolupráci so slovenskými poisťovňami Union a Dôvera pod dohľadom prednostu Kliniky kardiológie a angiológie Lekárskej fakulty Slovenskej zdravotníckej univerzity prof. MUDr. Róberta Hatalu, PhD.

Ilustračné fotoIlustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Powerful Medical

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor