MENU
novinky-a-odbornici

Únik moču po 60-tke? Nie je to normálne, vraví urogynekológ. Toto nezanedbajte

Young,Woman,Having,Painful,Stomachache,With,Hands,Holding,Pressing,Her
Novinky a odborníci

Únik moču po 60-tke? Nie je to normálne, vraví urogynekológ. Toto nezanedbajte

Kýchnutie, poskočenie či výbuch smiechu. Aj na pohľad maličkosť môže za mokro v nohavičkách.

Problém vyruší ženy najčastejšie pri športe – behu a skákaní, ale i zdvíhaní ťažkých vecí či pohlavnom styku. Silné, ale hlavne neovládateľné nútenie ísť na toaletu sa môže prejaviť aj počas nakupovania, cestovania či na výlete. Približne každá štvrtá žena má menšie či väčšie ťažkosti s únikom moču. Riziko sa zvyšuje vekom a po osemdesiatke trápi viac ako 50 %.

„Mladšie ženy prichádzajú k lekárovi väčšinou skôr ako staršie, no odbornú pomoc by mala vyhľadať každá. Často sa stretávam s mylnou frázou, že vo vyššom veku je to normálne. Nie je to však pravda, zdravej žene moč neuniká,” vysvetľuje urogynekológ Tomáš Danys zo súkromnej ambulancie gynekologickej urológie v Nových Zámkoch. Aj keď sa tento problém častejšie ohlási u dám v zrelšom veku, vždy je prejavom nejakej poruchy.

Vek i tehotenstvo

„V praxi najčastejšie rozlišujeme hyperaktívny močový mechúr, stresovú inkontinenciu a jej zmiešaný typ. Hyperaktívny močový mechúr sa prejavuje silným nútením na močenie s príznakmi alebo bez príznakov jeho úniku. Taktiež častým močením cez deň, viac ako osemkrát, ale aj jeden alebo viackrát počas noci,“ ozrejmuje urogynekológ.

V ambulancii sa stretáva často so ženami, ktoré trápi stresová inkontinencia. Tá nesúvisí so psychickým stresom, ako by sa podľa názvu mohlo zdať. Na vine je zvýšený vnútrobrušný tlak, napríklad pri kýchnutí, kašľaní, zdvíhaní ťažkých vecí, ale i pri zvýšenej fyzickej aktivite.

Riziko jej vzniku zvyšuje pôrod, no nemalú úlohu hrá aj nadváha. V prípade, že vás netrápia kilá navyše, aj vy sa s ňou okolo päťdesiatky môžete stretnúť. Počas menopauzy klesá hladina ženského hormónu estrogénu a svaly panvového dna sa oslabujú. K rizikovým faktorom patria aj časté infekcie močových ciest či chronický kašeľ. Únik moču môže byť aj jedným zo signálov cukrovky.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Idem na hormonálny profil. Môžeme sa ďalej snažiť o dieťa alebo mám počkať na výsledky?

V prípade riešenia nepravidelnej menštruácie je potrebné zistiť, či pacientka chce otehotnieť alebo nie. Dôležité je tiež zistiť, či už bola tehotná bola a ako dlho sa jej nedarí otehotnieť. Ak je to viac ako 6 mesiacov, postupuje sa podľa algoritmu riešenia sekundárnej sterility. Dôležitým parametrom je aj vek ženy, so stúpajúcim vekom schopnosť otehotnieť klesá. Únava a pocit na zvracanie sú veľmi nešpecifické príznaky a môžu byť prejavom aj iného zdravotného problému. Je potrebné ich riešiť najprv u praktického lekára, ktorý vylúči ochorenia tráviaceho traktu. Príčina takzvaného missed abortion – zamĺknutého potratu sa zväčša nezistí. Ak otehotniete, je už nepravidelnosť v menštruačnom cykle bezpredmetná, teda nevidím dôvod s otehotnením čakať. Výsledky hormonálneho profilu budú dôležité v prípade, že sa vám otehotnieť nepodarí.

 

čítať viac

Môže dlhý pobyt v tmavšej miestnosti spôsobiť zhoršenie zraku?

V 54 rokoch by Váš brat ešte nemal mať sivý zákal. Sivý zákal vzniká vo vyššom veku ako prejav starnutia. U mladších vzniká v dôsledku užívania niektorých liekov. Pacienti so sivým zákalom však vidia skôr neostro, zahmlene. To ako to popisujete, že brat vníma a vidí pred sebou akoby hmlu, môže byť prejavom  starnutia sklovca. Vtedy pacient občas vidí akoby cez hmlu, občas vidí rôzne lietajúce zákaly. Určite neoslepne, ak ho nedostanete k lekárovi. Ak by to však bolo možné, tak ho časom nechajte vyšetriť u oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor