MENU
novinky-a-odbornici

Únik moču po 60-tke? Nie je to normálne, vraví urogynekológ. Toto nezanedbajte

Young,Woman,Having,Painful,Stomachache,With,Hands,Holding,Pressing,Her
Zdroj: Shutterstock
Novinky a odborníci

Únik moču po 60-tke? Nie je to normálne, vraví urogynekológ. Toto nezanedbajte

Kýchnutie, poskočenie či výbuch smiechu. Aj na pohľad maličkosť môže za mokro v nohavičkách.

Problém vyruší ženy najčastejšie pri športe – behu a skákaní, ale i zdvíhaní ťažkých vecí či pohlavnom styku. Silné, ale hlavne neovládateľné nútenie ísť na toaletu sa môže prejaviť aj počas nakupovania, cestovania či na výlete. Približne každá štvrtá žena má menšie či väčšie ťažkosti s únikom moču. Riziko sa zvyšuje vekom a po osemdesiatke trápi viac ako 50 %.

„Mladšie ženy prichádzajú k lekárovi väčšinou skôr ako staršie, no odbornú pomoc by mala vyhľadať každá. Často sa stretávam s mylnou frázou, že vo vyššom veku je to normálne. Nie je to však pravda, zdravej žene moč neuniká,” vysvetľuje urogynekológ Tomáš Danys zo súkromnej ambulancie gynekologickej urológie v Nových Zámkoch. Aj keď sa tento problém častejšie ohlási u dám v zrelšom veku, vždy je prejavom nejakej poruchy.

Vek i tehotenstvo

„V praxi najčastejšie rozlišujeme hyperaktívny močový mechúr, stresovú inkontinenciu a jej zmiešaný typ. Hyperaktívny močový mechúr sa prejavuje silným nútením na močenie s príznakmi alebo bez príznakov jeho úniku. Taktiež častým močením cez deň, viac ako osemkrát, ale aj jeden alebo viackrát počas noci,“ ozrejmuje urogynekológ.

V ambulancii sa stretáva často so ženami, ktoré trápi stresová inkontinencia. Tá nesúvisí so psychickým stresom, ako by sa podľa názvu mohlo zdať. Na vine je zvýšený vnútrobrušný tlak, napríklad pri kýchnutí, kašľaní, zdvíhaní ťažkých vecí, ale i pri zvýšenej fyzickej aktivite.

Riziko jej vzniku zvyšuje pôrod, no nemalú úlohu hrá aj nadváha. V prípade, že vás netrápia kilá navyše, aj vy sa s ňou okolo päťdesiatky môžete stretnúť. Počas menopauzy klesá hladina ženského hormónu estrogénu a svaly panvového dna sa oslabujú. K rizikovým faktorom patria aj časté infekcie močových ciest či chronický kašeľ. Únik moču môže byť aj jedným zo signálov cukrovky.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor