Problém vyruší ženy najčastejšie pri športe – behu a skákaní, ale i zdvíhaní ťažkých vecí či pohlavnom styku. Silné, ale hlavne neovládateľné nútenie ísť na toaletu sa môže prejaviť aj počas nakupovania, cestovania či na výlete. Približne každá štvrtá žena má menšie či väčšie ťažkosti s únikom moču. Riziko sa zvyšuje vekom a po osemdesiatke trápi viac ako 50 %.
„Mladšie ženy prichádzajú k lekárovi väčšinou skôr ako staršie, no odbornú pomoc by mala vyhľadať každá. Často sa stretávam s mylnou frázou, že vo vyššom veku je to normálne. Nie je to však pravda, zdravej žene moč neuniká,” vysvetľuje urogynekológ Tomáš Danys zo súkromnej ambulancie gynekologickej urológie v Nových Zámkoch. Aj keď sa tento problém častejšie ohlási u dám v zrelšom veku, vždy je prejavom nejakej poruchy.
Vek i tehotenstvo
„V praxi najčastejšie rozlišujeme hyperaktívny močový mechúr, stresovú inkontinenciu a jej zmiešaný typ. Hyperaktívny močový mechúr sa prejavuje silným nútením na močenie s príznakmi alebo bez príznakov jeho úniku. Taktiež častým močením cez deň, viac ako osemkrát, ale aj jeden alebo viackrát počas noci,“ ozrejmuje urogynekológ.
V ambulancii sa stretáva často so ženami, ktoré trápi stresová inkontinencia. Tá nesúvisí so psychickým stresom, ako by sa podľa názvu mohlo zdať. Na vine je zvýšený vnútrobrušný tlak, napríklad pri kýchnutí, kašľaní, zdvíhaní ťažkých vecí, ale i pri zvýšenej fyzickej aktivite.
Riziko jej vzniku zvyšuje pôrod, no nemalú úlohu hrá aj nadváha. V prípade, že vás netrápia kilá navyše, aj vy sa s ňou okolo päťdesiatky môžete stretnúť. Počas menopauzy klesá hladina ženského hormónu estrogénu a svaly panvového dna sa oslabujú. K rizikovým faktorom patria aj časté infekcie močových ciest či chronický kašeľ. Únik moču môže byť aj jedným zo signálov cukrovky.