MENU
novinky-a-odbornici

Únava, vyhorenie, depresia: Čo robí home office s našou psychikou?

home office
Novinky a odborníci

Únava, vyhorenie, depresia: Čo robí home office s našou psychikou?

Pandémia nového koronavírusu ovplyvnila naše životy po všetkých stránkach. Odborníci upozorňujú, že okrem ekonomiky má dopad už aj na naše medziľudské vzťahy – osobné, no tiež firemné.

Počas pandémie sme sa mnohí presunuli domov, v kanceláriách na celom svete zostalo pracovať v priemere menej ako 10 % zamestnancov. Situácia však bola v jednotlivých krajinách odlišná – v New Yorku do práce dochádzala až štvrtina ľudí, rovnako to bolo v Londýne počas leta a jesene. V Ázii pracovala až polovica zamestnancov, no na jeseň a v zime toto číslo kleslo kvôli zhoršeniu pandemickej situácie.

Ničí priateľstvá aj radosť z práce

Aj u nás sa stal home office súčasťou našich životov, ktorý si pracovníci spočiatku pochvaľovali. Získali benefit zadarmo – nemuseli dochádzať do práce, boli viac s rodinou. „Firmy mali prepracované programy firemných školení, no všetko to s nástupom pandémie padlo. Dôležité bolo zžiť sa s novým prostredím a stabilizovať prácu, ostatné išlo do úzadia – vrátane kontaktov s kolegami,“ vysvetľuje odborník na firemné vzdelávanie PaedDr. Daniel Bacík.

Tímová spolupráca sa obmedzila na online firemné porady s prebratím úloh, zadaní a termínov. Podľa štúdie amerických odborníkov je však pracovné prostredie pre ľudí od 25 do 50 rokov hlavným miestom pre vznik trvácich priateľstiev.

Prieskum Univerzity Olivet na vzorke tritisíc respondentov skúmal mieru priateľstva nielen podľa veľkosti firiem, odboru podnikania alebo usporiadania pracoviska, pričom zistil, že bez ohľadu na tieto faktory mali všetci zamestnanci v práci 5 až 7 blízkych ľudí, ktorých označovali za priateľov. „Samozrejme, priateľstvo ustojí aj náročné chvíle, ale tým, že sa nerozvíja a neprehlbuje, môže mať negatívny dopad nielen na ľudskú psychiku, ale časom aj na produktivitu práce. Je totiž dokázané, že práca v kolektíve podnecuje nápady, no tiež zvyšuje radosť z práce samotnej,“ hovorí Daniel Bacík.

Rozhovor smajlíkmi nenahradíme

Video komunikácia je menej osobná, o tej formou mailov ani nehovoriac. Družný rozhovor v kuchynke pri káve sa pokúšame nahradiť aspoň emotikonmi a smajlíkmi. Spoločnosť, ktorá spravuje jednu z komunikačných platforiem, zaznamenala od začiatku pandémie až 80 percentný nárast pri používaní emotikonov. Podľa jej analýz patria k najpoužívanejším 👀 („oči“ ) a  ✅ („zelená fajka“) – prvé ako potvrdenie, že sa niekto práve pozerá na zadanie či odovzdanú prácu, druhé ako odškrtnutie splnenej úlohy.

Dlhodobý absentujúci osobný kontakt s kolegami môže viesť k depresii, úzkosti a iným psychickým problémom, rovnako ako dusenie svojich názorov, nevyjadrené myšlienky či strach o miesto. Na zlepšenie vzťahov v tíme a zdieľanie svojich pocitov či obáv je preto vhodné zaviesť aspoň pravidelné video rozhovory a systém online tréningov. Spoločné kurzy angličtiny, time manažmentu či reziliencie posilnia tímového ducha aj povzbudia, hlavne ak sú vedené neformálnym spôsobom,“ odporúča odborník.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám mäkkú zubnú sklovinu. Čo by mi pomohlo spevniť zuby?

Pokiaľ ide o posilnenie skloviny, je veľmi vhodné používať zubné pasty s obsahom fluoridov. No ak máte naozaj výraznejšiu kazivosť, odporučila by som aj doplnkovú fluoridáciu. V lekárni nájdete špeciálne fluoridačné gély, ktoré môžete doma používať, vždy však presne podľa odporúčaní výrobcu. V tomto prípade je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť. Dlhodobejší a výraznejší efekt má ale profesionálna fluoridácia, stomatológ, alebo dentálna hygienička vám na zuby aplikujú preparát s vyšším obsahom fluoridov a zuby budú tak posilnené a chránené po dobu 6-9 mesiacov. Treba ale myslieť na to, že za kazivosť zubov nemôže iba slabá sklovina. Na vznik zubného kazu vplýva viacero faktorov. Určite by bolo dobré poradiť sa s vašou dentálnou hygieničkou, ktorá by s vami prekonzultovala techniku čistenia zubov, typ zubnej kefky, ale napríklad aj stravovacie návyky.

čítať viac

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor