Počas pandémie sme sa mnohí presunuli domov, v kanceláriách na celom svete zostalo pracovať v priemere menej ako 10 % zamestnancov. Situácia však bola v jednotlivých krajinách odlišná – v New Yorku do práce dochádzala až štvrtina ľudí, rovnako to bolo v Londýne počas leta a jesene. V Ázii pracovala až polovica zamestnancov, no na jeseň a v zime toto číslo kleslo kvôli zhoršeniu pandemickej situácie.
Ničí priateľstvá aj radosť z práce
Aj u nás sa stal home office súčasťou našich životov, ktorý si pracovníci spočiatku pochvaľovali. Získali benefit zadarmo – nemuseli dochádzať do práce, boli viac s rodinou. „Firmy mali prepracované programy firemných školení, no všetko to s nástupom pandémie padlo. Dôležité bolo zžiť sa s novým prostredím a stabilizovať prácu, ostatné išlo do úzadia – vrátane kontaktov s kolegami,“ vysvetľuje odborník na firemné vzdelávanie PaedDr. Daniel Bacík.
Tímová spolupráca sa obmedzila na online firemné porady s prebratím úloh, zadaní a termínov. Podľa štúdie amerických odborníkov je však pracovné prostredie pre ľudí od 25 do 50 rokov hlavným miestom pre vznik trvácich priateľstiev.
Prieskum Univerzity Olivet na vzorke tritisíc respondentov skúmal mieru priateľstva nielen podľa veľkosti firiem, odboru podnikania alebo usporiadania pracoviska, pričom zistil, že bez ohľadu na tieto faktory mali všetci zamestnanci v práci 5 až 7 blízkych ľudí, ktorých označovali za priateľov. „Samozrejme, priateľstvo ustojí aj náročné chvíle, ale tým, že sa nerozvíja a neprehlbuje, môže mať negatívny dopad nielen na ľudskú psychiku, ale časom aj na produktivitu práce. Je totiž dokázané, že práca v kolektíve podnecuje nápady, no tiež zvyšuje radosť z práce samotnej,“ hovorí Daniel Bacík.
Rozhovor smajlíkmi nenahradíme
Video komunikácia je menej osobná, o tej formou mailov ani nehovoriac. Družný rozhovor v kuchynke pri káve sa pokúšame nahradiť aspoň emotikonmi a smajlíkmi. Spoločnosť, ktorá spravuje jednu z komunikačných platforiem, zaznamenala od začiatku pandémie až 80 percentný nárast pri používaní emotikonov. Podľa jej analýz patria k najpoužívanejším 👀 („oči“ ) a ✅ („zelená fajka“) – prvé ako potvrdenie, že sa niekto práve pozerá na zadanie či odovzdanú prácu, druhé ako odškrtnutie splnenej úlohy.
„Dlhodobý absentujúci osobný kontakt s kolegami môže viesť k depresii, úzkosti a iným psychickým problémom, rovnako ako dusenie svojich názorov, nevyjadrené myšlienky či strach o miesto. Na zlepšenie vzťahov v tíme a zdieľanie svojich pocitov či obáv je preto vhodné zaviesť aspoň pravidelné video rozhovory a systém online tréningov. Spoločné kurzy angličtiny, time manažmentu či reziliencie posilnia tímového ducha aj povzbudia, hlavne ak sú vedené neformálnym spôsobom,“ odporúča odborník.