MENU
Novinky a odborníci

Únava, vyhorenie, depresia: Čo robí home office s našou psychikou?

Vhodné pracovné miesto 

home officehome office
Zdroj: Shutterstock

Produktivita práce z domova je pritom porovnateľná alebo vyššia ako v kancelárii, ukazuje štúdia mapujúca pracovné nasadenie. Na vyššej produktivite sa podieľa šetrenie času s dochádzaním do zamestnania, nerozptyľovanie kolegami, lepšie rozplánovanie práce a pozitívna firemná kultúra.

Naopak, faktory ako prítomnosť ďalších členov rodiny, domáca výučba a starostlivosť o domáce zvieratámá na pracovnú morálku negatívny vplyv. Výrazne nepriaznivý dopad na produktivitu má tiež dlhodobá práca výhradne z domu bez možnosti zmeniť prostredie, nemožnosť osobného stretnutia s kolegami a nevhodné pracovné podmienky. Len tretina Slovákov má pritom doma vyhovujúce miesto pre prácu, ako je samostatná miestnosť, stôl, osvetlenie. Väčšina pracuje z kuchyne alebo obývačky.

Najmä absolventi, prijatí do zamestnania, môžu mať problémy s prácou z domu. Na diaľku nedokážu navnímať atmosféru spoločnosti, ani jej firemné hodnoty. Preto najmä v začiatkoch odporúčame prideliť im mentora – staršieho kolegu z firmy, ktorý bude mať s nimi intenzívnejší kontakt, pomôže im so zadaniami aj riešením úloh. Virtuálna osoba z notebooka však nikdy adekvátne nenahradí osobné väzby,“ vysvetľuje Daniel Bacík.

Toto odporúčajú odborníci

Viac ako pätina zamestnancov by chcela mať home office už navždy, necelých 15 % ho však nechce vôbec. Zvyšok preferuje kombináciu práce na diaľku a z kancelárie, pričom tretina by chcela prácu z domu využívať viac. Za pravdu im dávajú aj odborníci.

„Pre spoločnosť, ktorá má firemnú kultúru založenú na spolupráci, nie je výhradný home office ideálny. Časom dochádza k zníženiu sociálnych väzieb, angažovanosť aj produktivita zamestnancov pracujúcich z domu výrazne klesá. Ako optimálny sa ukazuje tzv. hybridný úväzok, ktorý kombinuje prácu v kancelárii s väčším podielom home office. Je vysoký predpoklad, že po skončení pandémie bude takýto typ úväzku každým rokom narastať,“ dodáva odborník na firemné vzdelávanie.

Pandémia vniesla zmenu do spôsobu práce celosvetovo. Aktuálne testuje štvordňový pracovný týždeň Španielsko. Iný, ako klasický 40-hodinový pracovný týždeň, si už v roku 2015 vyskúšalo Švédsko, neskôr aj Francúzsko, Holandsko či Nový Zéland. Štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí mohli pracovať menej ako 8 hodín denne a viac dní z týždňa na home office, boli produktívnejší, spokojnejší, znížila sa ich frustrácia aj pocit časovej tiesne v spojitosti s rodinným životom.

SPÄŤ
2/2
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám mäkkú zubnú sklovinu. Čo by mi pomohlo spevniť zuby?

Pokiaľ ide o posilnenie skloviny, je veľmi vhodné používať zubné pasty s obsahom fluoridov. No ak máte naozaj výraznejšiu kazivosť, odporučila by som aj doplnkovú fluoridáciu. V lekárni nájdete špeciálne fluoridačné gély, ktoré môžete doma používať, vždy však presne podľa odporúčaní výrobcu. V tomto prípade je dôležitá dôslednosť a pravidelnosť. Dlhodobejší a výraznejší efekt má ale profesionálna fluoridácia, stomatológ, alebo dentálna hygienička vám na zuby aplikujú preparát s vyšším obsahom fluoridov a zuby budú tak posilnené a chránené po dobu 6-9 mesiacov. Treba ale myslieť na to, že za kazivosť zubov nemôže iba slabá sklovina. Na vznik zubného kazu vplýva viacero faktorov. Určite by bolo dobré poradiť sa s vašou dentálnou hygieničkou, ktorá by s vami prekonzultovala techniku čistenia zubov, typ zubnej kefky, ale napríklad aj stravovacie návyky.

čítať viac

Môžem užívať hormonálnu antikoncepciu počas dojčenia?

V prvom rade by som rada vyvrátila mýtus o tom, že dojčenie je antikoncepcia. Nemôžeme ho považovať za spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najmä ak sa vám už vrátila menštruácia. Ideálne bude, ak sa o vhodnej forme antikoncepcie poradíte so svojim gynekológom.

K dispozícii sú vnútromaternicové telieska alebo antikoncepčné tabletky s obsahom gestagénov, ktoré sú vhodné aj počas citlivého obdobia dojčenia. Prípadne siahnite po bariérovej antikoncepcii ako sú kondóm, pesar, spermicídne prípravky - gél, krém, pena, tabletky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor