MENU
novinky-a-odbornici

Umelá inteligencia a diagnostika srdcového infarktu. Žiadne scifi, ale možná realita

Cítite sa na infarkt? Vedci zapojili umelú inteligenciu do diagnostiky.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Umelá inteligencia a diagnostika srdcového infarktu. Žiadne scifi, ale možná realita

Niektorí sú skeptickí, iní nadšení. Občas uvádza bludy, inokedy vyrobí extra dielo. Kontroverznú AI chcú zapojiť pri diagnostike infarktu.

Pokiaľ ste už vyskúšali umelú inteligenciu a jej ChatGPT, mohli ste zostať v rozpakoch. Rozumie po slovensky, odpovedá rýchlosťou ako kamarát na kávičke a kreslí ako Modigliani na počkanie. Súčasné verzia AI však má aj svoje veľké vrtochy. Pokiaľ sa jej opýtate, či môže mať človek viac ako štyri končatiny, zrejme sa dozviete, že je to neobvyklé, ale pokiaľ sa vám to stalo, máte sa obrátiť na svojho praktického lekára. Zostaňme zatiaľ pritom, že podobné nezmysly vám človek nikdy nepovie.

Napriek niekedy až pračudesným odpovediam, niektorí odborníci vidia v umelej inteligencii aj veľké pozitíva. Škótski výskumníci vyvinuli algoritmus, ktorí by podľa nich mohol upokojiť pacientov trpiacich bolesťou na hrudníku. Ako píše magazín Daily Mail, ktorý vychádza z článku v časopise Nature Medicine, v porovnaní so súčasnými testovacími metódami bol algoritmus vedcov z Edinburghu schopný vylúčiť srdcový infarkt u viac ako dvojnásobného poštu pacientov s presnosťou 99.6 percenta. To by znamenalo schopnosť rýchlejšie vylúčiť srdcový infarkt  a tým menší počet hospitalizácií.

Článok pokračuje na ďalšej strane  ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor