MENU

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Učiteľka základnej školy: Tieto 3 vety deťom nikdy nehovorte, vedú k vážnej chorobe

Napríklad?

Keď sa nám niečo nepodarí, napríklad nám vypadne niečo z rúk, nerozmýšľame nad tým, čo povedať, maximálne sa snažíme nenadávať. Používame frázy ako „som nešikovná, zas mám smolu, toto sa môže stať len mne“. Vetami „som nešikovná“ však signalizujete „je to moja vina, neviem to zmeniť a týka sa to všetkého, čo spravím“, „mám smolu“ zas „nie je to moja vina, neviem to ovplyvniť, deje sa mi to často“ a slovným spojením „toto sa môže stať len mne“ hlásite „nie je to moja vina, neviem to ovplyvniť, deje sa mi to stále“. Toto všetko sú vysvetlenia danej situácie, ktoré odovzdávame našim deťom.

Nie je to maličkosť? Dieťa si takú poznámku vari ani nevšimne….

Možno si niekto povie, že je to maličkosť, ale ak za každú nepríjemnú udalosť viníte vždy seba, čo to hovorí o vašom sebavedomí? Ako potom zareagujete pri väčšom probléme? Prišla vám na um niekedy aj iná reakcia? Trebárs „občas sa mi niečo nepodarí – je to moja vina, ale týka sa to len tejto situácie“ alebo „niekedy mám aj ja smolu – nie je to moja vina, je to dočasné“. Vidíte rozdiel vo význame?

To áno, ale každému taká reakcia ujde, treba si to vyčítať?

Martin E. Seligman, ktorý ako prvý použil pojem syndróm naučenej bezmocnosti, uvádza, že podľa výskumov sa deti stotožňujú len s vysvetľovacím štýlom matky. Nenašiel žiadnu spojitosť s vysvetľovacím štýlom otcov a ich detí. Výčitky však určite nie sú namieste. Tie nám k psychickej pohode vôbec nepridávajú. Naopak, je dôležité vidieť v tom príležitosť. Práve my, rodičia, môžeme urobiť veľa pre šťastie našich detí. A to je skvelá správa.

Pokračovanie rozhovoru na ďalšej strane...

SPÄŤ
2/3
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor