MENU

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Rýchly prehľad: Ktorá kĺbová výživa vám pomôže a ako funguje?

3 KOLAGÉN 

Pri postihnutí kĺbov dolných končatín je vhodným športom bicyklovanie.Pri postihnutí kĺbov dolných končatín je vhodným športom bicyklovanie.
Pri postihnutí kĺbov dolných končatín je vhodným športom bicyklovanie.
Zdroj: Shutterstock

Je zložitá a veľká molekula nerozpustná vo vode. Zjednodušene ho možno popísať ako proteín, ktorý je kľúčovou štrukturálnou zložkou spojivových tkanív v kostiach, pečeni, obličkách, srdci, koži aj zuboch. Celkovo existuje asi tridsať typov kolagénu, pričom každý má dominantné zastúpenie v inom tkanive. Kolagén I. typu tvorí až 90 % celkového kolagénu v tele a vyniká svojou pevnosťou. Nachádza sa v koži, kostiach i v šľachách držiacich kĺb pokope. Chrupavka obsahuje kolagén II. typu. Výživové doplnky nemajú za úlohu priamo dodávať celé molekuly kolagénu do spojivových tkanív. Poskytujú však telu stavebnú hmotu, z ktorej si organizmus enzymatickou syntézou vytvorí vlastný kolagén. So znížením bolesti a zlepšením rozsahu pohybu u ľudí s ochoreniami kĺbov alebo u športovcov sa najčastejšie spája kolagén I. a II. typu.  Kolagén I. typu sa bežne užíva vo forme hydrolyzovaného kolagénu v množstve 10 g denne, II. typ –nedenaturovaný kolagén, sa obyčajne podáva v množstve 40 mg denne. Pri oboch typoch je vhodné dlhodobé užívanie.

SPÄŤ
3/8
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor