MENU

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Rýchly prehľad: Ktorá kĺbová výživa vám pomôže a ako funguje?

3 KOLAGÉN 

Pri postihnutí kĺbov dolných končatín je vhodným športom bicyklovanie.Pri postihnutí kĺbov dolných končatín je vhodným športom bicyklovanie.
Pri postihnutí kĺbov dolných končatín je vhodným športom bicyklovanie.
Zdroj: Shutterstock

Je zložitá a veľká molekula nerozpustná vo vode. Zjednodušene ho možno popísať ako proteín, ktorý je kľúčovou štrukturálnou zložkou spojivových tkanív v kostiach, pečeni, obličkách, srdci, koži aj zuboch. Celkovo existuje asi tridsať typov kolagénu, pričom každý má dominantné zastúpenie v inom tkanive. Kolagén I. typu tvorí až 90 % celkového kolagénu v tele a vyniká svojou pevnosťou. Nachádza sa v koži, kostiach i v šľachách držiacich kĺb pokope. Chrupavka obsahuje kolagén II. typu. Výživové doplnky nemajú za úlohu priamo dodávať celé molekuly kolagénu do spojivových tkanív. Poskytujú však telu stavebnú hmotu, z ktorej si organizmus enzymatickou syntézou vytvorí vlastný kolagén. So znížením bolesti a zlepšením rozsahu pohybu u ľudí s ochoreniami kĺbov alebo u športovcov sa najčastejšie spája kolagén I. a II. typu.  Kolagén I. typu sa bežne užíva vo forme hydrolyzovaného kolagénu v množstve 10 g denne, II. typ –nedenaturovaný kolagén, sa obyčajne podáva v množstve 40 mg denne. Pri oboch typoch je vhodné dlhodobé užívanie.

SPÄŤ
3/8
ĎALEJ

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor