MENU
novinky-a-odbornici

Rýchly prehľad: Ktorá kĺbová výživa vám pomôže a ako funguje?

Kĺby treba pravidelne zaťažovať, nie však preťažovať! Ideálnym pohybom je aj chôdza.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Rýchly prehľad: Ktorá kĺbová výživa vám pomôže a ako funguje?

Aj vy pri bolesti kĺbov automaticky siahnete po tabletke na bolesť? Tá však má len krátkodobý efekt. Účinnejšia je aj pri kĺboch prevencia, ale ako sa na trhu presýtenom stovkami produktov kĺbovej výživy zorientovať?

Kĺby a väzy dostávajú v priebehu celého života poriadne zabrať. Bežná chôdza, beh, pády, šport, nesprávne držanie tela. „Degeneratívne procesy prebiehajúce na kĺboch nie je možné vyliečiť, no režimovými opatreniami ich vieme do určitej miery spomaliť. Problémom je, že mnoho ľudí začne vyhľadávať výživu pre kĺby až vo chvíli, keď je príliš neskoro. Pokiaľ sa človek o svoje kĺby nestaral a zrazu sa dostavia veľké bolesti, môže sa jednať o dlhodobé poškodenie pohybového aparátu. V tomto prípade doplnky stravy môžu napomôcť uľaviť od bolesti, ale zázraky nemožno očakávať. Jediným riešením môžu byť už len silné lieky, prípadne operácia,“ konštatuje farmaceutka Mgr. Soňa Štefániková.

Lieky či doplnky?

Po výživovom doplnku sa podľa farmaceutky oplatí siahnuť v rámci prevencie, keď si uvedomujete väčšiu záťaž na kĺby a chcete im dopriať ochranu a prospešné látky. „Akonáhle nastanú problémy – bolesť, stuhnutosť, obmedzenie pohyblivosti, je na mieste navštíviť lekára, aby stanovil diagnózu a nastavil správnu liečbu doplnenú o režimové opatrenia,“ radí. Vysvetľuje, že na rozdiel od výživových doplnkov sa lieky používajú na znižovanie zápalu a bolesti. „Analgetiká a nesteroidné antireumatiká patria do skupiny symptomatických liekov s rýchlo nastupujúcim a krátkodobým účinkom,“ hovorí Soňa Štefániková z lekárne Dr.Max v Martine. Ich účinok odznie po ukončení liečby. „Lieky s pomalým nástupom, ale dlhodobým účinkom obsahujú chondroitín sulfát, glukozamín a kyselinu hyalurónovú. Tieto v ideálnom prípade zasahujú do metabolizmu kĺbovej chrupavky, kde stimulujú produkciu kolagénu a spomaľujú jej odbúravanie. Naštartovať v kĺbe reparačné procesy môže aj liečba vlastnou krvnou plazmou,“ pridáva tip farmaceutka.

Kĺby treba pravidelne zaťažovať, nie však preťažovať! Ideálnym pohybom je aj chôdza.Kĺby treba pravidelne zaťažovať, nie však preťažovať! Ideálnym pohybom je aj chôdza.
Kĺby treba pravidelne zaťažovať, nie však preťažovať! Ideálnym pohybom je aj chôdza.
Zdroj: Shutterstock

Ako si vybrať výživu?

Základným problémom väčšiny doplnkov stravy na kĺby je podľa Soni Štefánikovej nízky obsah účinných zložiek. Kvalitná kĺbová výživa by mala byť postavená na dvoch základných typoch látok. Prvú skupinu zastupujú stavebné prvky tvoriace hmotu chrupavky – kolagén, kyselina hyalurónová, chondroitín sulfát, glukozamín sulfát. V druhej skupine sú antioxidanty. Farmaceutka radí, aby ste sa pri výbere doplnkov orientovali na tieto zložky:

1 GLUKOZAMÍN SULFÁT

Je základná zložka všetkých komplexných prípravkov na kĺby. Je to telu vlastná látka, ktorá sa v organizme zabudováva do polysacharidov s rôznou funkciou, napríklad aj do chondroitín sulfátu. Podporuje tak tvorbu látok nevyhnutných pre vlastnú funkciu kĺbov a je zodpovedný za podporu opravy kĺbu. Glukozamín taktiež priaznivo ovplyvňuje rovnováhu metabolických dejov prebiehajúcich v chrupavke. Denná dávka je 1 500 mg.

Pokračovanie na ďalšej strane 

Pokračovať Ďalej (1/8)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor