MENU
novinky-a-odbornici

Rýchly prehľad: Ktorá kĺbová výživa vám pomôže a ako funguje?

Kĺby treba pravidelne zaťažovať, nie však preťažovať! Ideálnym pohybom je aj chôdza.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Rýchly prehľad: Ktorá kĺbová výživa vám pomôže a ako funguje?

Aj vy pri bolesti kĺbov automaticky siahnete po tabletke na bolesť? Tá však má len krátkodobý efekt. Účinnejšia je aj pri kĺboch prevencia, ale ako sa na trhu presýtenom stovkami produktov kĺbovej výživy zorientovať?

Kĺby a väzy dostávajú v priebehu celého života poriadne zabrať. Bežná chôdza, beh, pády, šport, nesprávne držanie tela. „Degeneratívne procesy prebiehajúce na kĺboch nie je možné vyliečiť, no režimovými opatreniami ich vieme do určitej miery spomaliť. Problémom je, že mnoho ľudí začne vyhľadávať výživu pre kĺby až vo chvíli, keď je príliš neskoro. Pokiaľ sa človek o svoje kĺby nestaral a zrazu sa dostavia veľké bolesti, môže sa jednať o dlhodobé poškodenie pohybového aparátu. V tomto prípade doplnky stravy môžu napomôcť uľaviť od bolesti, ale zázraky nemožno očakávať. Jediným riešením môžu byť už len silné lieky, prípadne operácia,“ konštatuje farmaceutka Mgr. Soňa Štefániková.

Lieky či doplnky?

Po výživovom doplnku sa podľa farmaceutky oplatí siahnuť v rámci prevencie, keď si uvedomujete väčšiu záťaž na kĺby a chcete im dopriať ochranu a prospešné látky. „Akonáhle nastanú problémy – bolesť, stuhnutosť, obmedzenie pohyblivosti, je na mieste navštíviť lekára, aby stanovil diagnózu a nastavil správnu liečbu doplnenú o režimové opatrenia,“ radí. Vysvetľuje, že na rozdiel od výživových doplnkov sa lieky používajú na znižovanie zápalu a bolesti. „Analgetiká a nesteroidné antireumatiká patria do skupiny symptomatických liekov s rýchlo nastupujúcim a krátkodobým účinkom,“ hovorí Soňa Štefániková z lekárne Dr.Max v Martine. Ich účinok odznie po ukončení liečby. „Lieky s pomalým nástupom, ale dlhodobým účinkom obsahujú chondroitín sulfát, glukozamín a kyselinu hyalurónovú. Tieto v ideálnom prípade zasahujú do metabolizmu kĺbovej chrupavky, kde stimulujú produkciu kolagénu a spomaľujú jej odbúravanie. Naštartovať v kĺbe reparačné procesy môže aj liečba vlastnou krvnou plazmou,“ pridáva tip farmaceutka.

Kĺby treba pravidelne zaťažovať, nie však preťažovať! Ideálnym pohybom je aj chôdza.Kĺby treba pravidelne zaťažovať, nie však preťažovať! Ideálnym pohybom je aj chôdza.
Kĺby treba pravidelne zaťažovať, nie však preťažovať! Ideálnym pohybom je aj chôdza.
Zdroj: Shutterstock

Ako si vybrať výživu?

Základným problémom väčšiny doplnkov stravy na kĺby je podľa Soni Štefánikovej nízky obsah účinných zložiek. Kvalitná kĺbová výživa by mala byť postavená na dvoch základných typoch látok. Prvú skupinu zastupujú stavebné prvky tvoriace hmotu chrupavky – kolagén, kyselina hyalurónová, chondroitín sulfát, glukozamín sulfát. V druhej skupine sú antioxidanty. Farmaceutka radí, aby ste sa pri výbere doplnkov orientovali na tieto zložky:

1 GLUKOZAMÍN SULFÁT

Je základná zložka všetkých komplexných prípravkov na kĺby. Je to telu vlastná látka, ktorá sa v organizme zabudováva do polysacharidov s rôznou funkciou, napríklad aj do chondroitín sulfátu. Podporuje tak tvorbu látok nevyhnutných pre vlastnú funkciu kĺbov a je zodpovedný za podporu opravy kĺbu. Glukozamín taktiež priaznivo ovplyvňuje rovnováhu metabolických dejov prebiehajúcich v chrupavke. Denná dávka je 1 500 mg.

Pokračovanie na ďalšej strane 

Pokračovať Ďalej (1/8)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor