MENU
novinky-a-odbornici

TRETIA dávka vakcíny už budúci týždeň: Títo ľudia dostanú prednosť, ste medzi nimi?

Coronavirus,Vaccination,Advertisement.,Happy,Vaccinated,Woman,Showing,Arm,With,Plaster
Novinky a odborníci

TRETIA dávka vakcíny už budúci týždeň: Títo ľudia dostanú prednosť, ste medzi nimi?

Výskumy ukazujú, že dve dávky vakcíny proti covidu nestačia a na dostatočnú ochranu proti koronavírusu treba tretiu. Kedy na vás vyjde rad?

Delta sa šíri Európou a je známe, že na ňu môžete ochorieť - hoci s miernejšími príznakmi - aj po dvoch dávkach vakcíny proti covidu. To by mala zmeniť tretia dávky vakcíny. Po podaní tretej dávky vakcíny od jednej zo spoločností sa počas klinických skúšok u skúmaných hladiny protilátok zvýšili päť- až desaťnásobne. Týkalo sa to konkrétne pôvodného variantu koronavírusu i variantu beta z Juhoafrickej republiky. 

Osem mesiacov po

Na Slovensku sa od pondelka 13. septembra začne očkovať treťou dávkou vakcíny na ochorenie COVID-19. Pôjde o ľudí, ktorí sú osem mesiacov po podaní druhej dávky mRNA vakcíny. 

Kto dostane prednosť?

1. Zdravotníci

Od 13. septembra sa očkuje treťou dávkou mRNA vakcíny. Ako prví ju dostanú zdravotníci a zamestnanci nemocníc.Od 13. septembra sa očkuje treťou dávkou mRNA vakcíny. Ako prví ju dostanú zdravotníci a zamestnanci nemocníc.
Od 13. septembra sa očkuje treťou dávkou mRNA vakcíny. Ako prví ju dostanú zdravotníci a zamestnanci nemocníc.
Zdroj: Shutterstock
Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na stabilizáciu skoliózy mi do chrbtice dali titánové tyče. Nemali by sa po čase vybrať?

Predpokladám, že operačný zákrok, pri ktorom vám do chrbtice vložili titánové fixačné tyče, ste absolvovali ako trinásť-, štrnásťročná. Podľa mojich výpočtov ich máte v tele už štrnásť rokov! O tom, ako dlho má zostať oporná konštrukcia po operácii v tele, rozhoduje operatér. Vo všeobecnosti platí, že každý cudzí, teda aj kovový materiál, by mal byť po limitovanom čase extrahovaný, teda vybraný z tela. Odporúčam vám čo najskôr navštíviť ošetrujúceho lekára.

Skolióza je vykrivenie chrbtice do strany. Ak nepomáha konzervatívna liečba, teda nosenie korzetu, a aktívna rehabilitácia, a vychýlenie je väčšie ako 35 až 40 stupňov, ortopéd indikuje operačný zákrok, pri ktorom sa do chrbtice vkladajú fixačné tyče. Majú za úlohu vyrovnávať krivku skoliózy. Po skončení rastu nasleduje ďalší zákrok, počas ktorého operatér vyberie z chrbtice opornú konštrukciu. Po druhej operácii by mala opäť nasledovať dlhodobá rehabilitácia a trénovanie bežných návykov.

čítať viac

Mesačná dcérka dýcha v spánku nepravidelne, panikárim!

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor