Kondičný tréner a expert na výživu David Brűnn v časopise EMMA porozprával, ako sa správať k svojmu telu, aby ste boli v dobrej fyzickej aj psychickej forme.
Čo sa deje s naším telom, ak sa nehýbeme alebo sa prestaneme pravidelne hýbať?
Pohyb je v našej DNA, ale ako ľudstvo sme dnes v protismere. Všade sedíme, čo má negatívny dosah nielen na svaly a kosti, ale i na mentálnu výkonnosť. Špeciálne v aktuálnej pandemickej situácii. Pohyb zásobuje mozog kyslíkom, podporuje tvorbu nových mozgových buniek a okrem iného zvyšuje hladinu kľúčového faktora BDNF, ktorý významne zvyšuje komunikáciu medzi jednotlivými neurónmi. Keď sa hýbeme, máme lepšiu náladu, pamäť, viac energie a nižšie hladiny stresu, čo spôsobuje práve zvýšená hladina chemických látok ako norepinefrín a dopamín.
Pravidelným športovaním sa vraj dá predĺžiť vek, existujú štatistiky, o koľko rokov?
Aj keď je nemožné povedať, koľko rokov si takto môžeme pridať, fakt je, že pravidelnou fyzickou aktivitou si život predĺžiť naozaj dokážeme. Môže za to práve ochrana DNA a konkrétne spomalenie skracovania dĺžky telomérov. To sú ukazovatele biologického veku, ktoré sú zodpovedné za dĺžku a kvalitu nášho života.
Aké najväčšie chyby robia ľudia pri cvičení, najmä začiatočníci?
Najväčšou chybou je spojiť pohybové začiatky s behom. Jedna z najväčších svetových odborníčok v oblasti fyzioterapie Diane Lee hovorí, že behom sa nedostávame do formy, vo forme už musíme byť, aby sme mohli začať behať. A to platí špeciálne pre ženy, pre ktoré beh často nie je tou najšťastnejšou alternatívou. Môže za to anatómia, pretože majú širšiu panvu, a hrozí im aj zvýšené riziko zranení kolenných kĺbov. Určite je lepšie začať silovým tréningom, ktorý je zároveň jedným z najúčinnejších omladzovačov a preukázateľne spomaľuje procesy starnutia.
Hovorí sa, že chôdza je kráľovná pohybu. Stačí nám urobiť desaťtisíc krokov denne a považovať to za „šport“ či fyzickú aktivitu?
Chôdza, ktorú veľakrát počas dňa ani neregistrujeme, je oficiálnou pohybovou aktivitou a okrídlených 10-tisíc krokov má svoj význam. Naše telo je dizajnované na pohyb a chôdza je najjednoduchším spôsobom, ako ho realizovať aj pri tom spáliť slušné porcie kalórií.
Pri ktorom športe dokážeme spáliť najviac kalórií? A pri ktorom si najlepšie vyrysujeme telo?
Najviac kalórií pálime vtedy, keď do pohybu zapojíme čo najviac svalov, ideálne celé telo. Príkladmi môže byť plávanie, beh na lyžiach, tréning na airbiku alebo na veslárskom trenažéri. Ak chce niekto telo aj rysovať, musí mať pod kontrolou stravu a musí si budovať funkčnú svalovú hmotu. Bez týchto dvoch premenných sa telo nevyrysuje pri žiadnom športe.
Rozhovor pokračuje na ďalšej strane...