MENU
novinky-a-odbornici

Trápia vás suché ruky? Kedy ich treba radšej ukázať lekárovi?

Základom starostlivosti o pokožku rúk je pravidelné krémovanie.
Zdroj: Shuttertock
Novinky a odborníci

Trápia vás suché ruky? Kedy ich treba radšej ukázať lekárovi?

Pravidelné krémovanie rúk by sa v zime malo zmeniť na rutinu. Čo všetko prispieva k vysušovaniu pokožky a prečo by mali byť pozornejší najmä atopici?

To, že sa v chladných me­siacoch pokožka rúk viac vysušuje, je prirodzené. „Vplyvom mrazu a vetra do­ chádza rýchlejšie k strate hydratácie. Ďalšie zhoršo­vanie spôsobujú prekúrené miestnosti a suchý vzduch, v ktorých trávime počas zimy viac času. Častejšie si pripravíme aj horúce kúpe­le,“ objasňuje dermatologič­ka MUDr. Petra Mečia­rová. „V tomto prípade trpíte naj­viac, ak máte sklon k suchej a veľmi suchej pokožke. Toto obdobie má negatívny vplyv aj na rôzne typy ekzémov.“

Pomôžu rukavice

Pri sklone k vysušovaniu používajte pri domácich prácach vrátane umývania riadu rukavice. Počítajte s tým, že väčšina saponátov má odmasťujúci účinok, aby si poradila so špinavým riadom. Pokožke rúk môžu pomôcť aj ekologickejšie čistiace prostriedky, ktoré sú šetrnejšie. Spomeňte si na rady starých mám, ktoré väčšinu domácnosti vyčistili octom. Pred výkyvmi počasia ochránia pokožku rukavice. „Dôležitá je kvalita materiálu. Vrstva, ktorá sa bezprostredne dotýka pokožky, by mala byť z hladkého bavlneného materiálu,“ radí dermatologička. Starostlivosť určite zmeňte, ak sa stav pokožky nezlepší, prípadne sa ešte horší. Siahnite napríklad po prípravkoch, ktoré sú určené na suchú až atopickú pokožku a sú dostupné v lekárni. Vhodné sú i takzvané reparačné krémy. Dôležité je, aby sa po pravidelnej starostlivosti neobjavovalo začervenanie, ošupovanie a netvorili sa bolestivé praskliny.

Citliví atopici

Ak všetky ťažkosti pretrvávajú a zároveň sa vyhýbate nepriaznivým vplyvom počasia, je podľa dermatologičky najlepšie vyhľadať lekára. Na zhoršenie je v zimných mesiacoch náchylná najmä koža atopikov. Prirodzene totiž klesá množstvo ceramidov, ktoré spájajú rohovinové bunky v najvrchnejšej časti pokožky. Nepríjemné a často i bolestivé prasklinky môžu atopikov skutočne potrápiť. Zhoršený ekzém sa neopla-tí podceňovať. Postupne sa môže objaviť aj nepríjemné svrbenie a rozškriabané plochy sú ideálnym miestom na vstup infekcie. „Chronickú suchosť rúk a ekzémy môže zlepšiť aj správna životospráva a dostatočný príjem tekutín. Dôležité je, aby ste sa vyhýbali veľkému množstvu alkoholu, zafajčenému prostrediu a stresovým faktorom,“ dodáva doktorka Petra Mečiarová.

Čo zhoršuje vysušovanie rúk?

  • nízka vlhkosť v miestnostiach – ideálna hodnoty by sa mali pohybovať medzi štyridsiatimi až šesťdesiatimi percentami
  • častý kontakt s vodou – snažte sa aspoň časť upratovaniaa umývania riadov prehodiť na iných členov domácnosti
  • nedostatočný pitný režim – aj v zime nezabúdajte piť, ideálna je voda
  • nesprávna starostlivosť – dávajte si pozor na pH jednotlivých produktov

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac

Kedy začína dieťa samé chodiť? Dcéru musím držať za ruky, bojím sa o jej kĺby

Ak je vyšetrenie bedrových kĺbikov v poriadku a nie je diagnostikovaná dysplázia, netreba nič riešiť. Svalový aparát vašej dcérky je pravdepodobne taký silný a  dobre tonizovaný, že sa „odváži" vertikalizovať, teda vzpriamiť. Iné je, ak sa by sa pri vyšetrení bedrových kĺbov zistil patologický nález. V takom prípade sa držte rád lekára.

Rodičia alebo starí rodičia majú neraz pocit, že deťom, ktoré sa učia chodiť, vykĺbia ruky v ramenách. Nemajte obavu, kĺbiky malých deti sú hypermobilné. Zriedka sa stane, že „preskočí" jemná šľacha v lakťovom kĺbe. Je to bolestivý stav, ktorý sa musí zreponovať, aby sa šľacha vrátila na správne miesto. Môže sa to stať vtedy, keď dieťa ťaháte za jednu rúčku, ono zakopne a vy ho reflexne prudko vytiahnete hore. Je vhodnejšie, ak pri nácviku chodenia držíte  dieťa za obe ruky, prípadne pod ramenami.

Nie všetky deti fungujú podľa učebníc. Niektoré fázy vývoja - lozenie, sedenie či státie - si vymenia. Napríklad, najprv naučia stáť a až potom začnú loziť štvornožky či sedieť. Iná situácia je, ak je dieťa je hypotonické a má neurologický problém. V takom prípade musí absolvovať pravidelnú rehabilitáciu.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor