Rakovina pankreasu býva jednou z najhorších. Zvykne sa objaviť neskoro, horšie sa lieči a doba prežitia býva krátka. Je pochopiteľné, že pacient s ňou môže trpieť depresiou. Ukazuje sa však že nejde len o konfrontáciu s ochorením, ale aj o jeden z príznakov ochorenia ako takého. Odborníci majú na túto pozoruhodnú spojitosť vysvetlenie. Nejde len o reakciu na zákernú chorobu a jej liečbu, rastú dôkazy o tom, že depresia vzniká ako následok začínajúcej rakoviny.
„Rakovina vyvoláva hlboké biologické účinky na telo, ktoré môžu meniť správanie,“ myslia si psychiatri Michael Irwin a David Geffen zo School of Medicine v UCLA v Los Angeles: „Keď sa imunitné bunky pokúsia zničiť rakovinu, v tele sa spustí zápalová reakcia. Takýto zápal môže prispieť k vzniku depresívnych a úzkostných symptómov, ako aj problémov so spánkom. Depresia je obzvlášť citlivá na rakovinu pankreasu pravdepodobne preto, že pankreas vylučuje hormóny stabilizujúce náladu, neuroprenášače a tráviace enzýmy,“ mieni Irwin.
Viac depresií ako pri iných nádoroch
Rôzne štúdie odhalili pozoruhodne vysokú mieru výskytu depresie u pacientov s rakovinou. Trpí ňou približne 78% z nich, čo je oveľa vyššie percento ako u ľudí s inými druhmi rakoviny. Dve metaštúdie dokonca ukázali, že u 33% až 45% pacientov s rakovinou pankreasu sa vyskytli psychiatrické príznaky pred somatickými.
Ďalšie psychické príznaky rakoviny pankreasu:
- únava
- úzkosť
- poruchy spánku
- strata apetítu
- zhoršenie kognitívnych funkcií
Jeden rok
V štúdii z roku 2016, ktorá zahŕňala 300 000 pacientov s rakovinou a viac ako 3 milióny ľudí bez rakoviny, vedci zo Švédska hlásili zvýšené riziko psychiatrických chorôb ako je depresia či úzkostné poruchy takmer rok pred diagnostikovaním pacientov s rakovinou. Duševné poruchy boli pritom častejšie u rakoviny so zlou prognózou. Náhle vzniknutá depresia je obzvlášť podozrivá, ak ste ňou doteraz nikdy netrpeli a máte nad päťdesiat rokov. Môže naznačovať rakovinu pankreasu v ranom štádiu.