MENU
novinky-a-odbornici

Rakovinu pankreasu ohlási psychický príznak už rok vopred. Ako sa cítite?

Jedným z prvých príznakov rakoviny pankreasu môže byť nevysvetliteľný smútok.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Rakovinu pankreasu ohlási psychický príznak už rok vopred. Ako sa cítite?

Začínajúcu rakovinu pankreasu necítite. Vedci však zistili, že depresia môže byť tichý príznak.

Rakovina pankreasu býva jednou z najhorších. Zvykne sa objaviť neskoro, horšie sa lieči a doba prežitia býva krátka. Je pochopiteľné, že pacient s ňou môže trpieť depresiou. Ukazuje sa však že nejde len o konfrontáciu s ochorením, ale aj o jeden z príznakov ochorenia ako takého. Odborníci majú na túto pozoruhodnú spojitosť vysvetlenie. Nejde len o reakciu na zákernú chorobu a jej liečbu, rastú dôkazy o tom, že depresia vzniká ako následok začínajúcej rakoviny.

Rakovina vyvoláva hlboké biologické účinky na telo, ktoré môžu meniť správanie,“ myslia si psychiatri Michael Irwin a David Geffen zo School of Medicine v UCLA v Los Angeles: „Keď sa imunitné bunky pokúsia zničiť rakovinu, v tele sa spustí zápalová reakcia. Takýto zápal môže prispieť k vzniku depresívnych a úzkostných symptómov, ako aj problémov so spánkom. Depresia je obzvlášť citlivá na rakovinu pankreasu pravdepodobne preto, že pankreas vylučuje hormóny stabilizujúce náladu, neuroprenášače a tráviace enzýmy,“ mieni Irwin.

Viac depresií ako pri iných nádoroch

Rôzne štúdie odhalili pozoruhodne vysokú mieru výskytu depresie u pacientov s rakovinou. Trpí ňou približne 78% z nich, čo je oveľa vyššie percento ako u ľudí s inými druhmi rakoviny. Dve metaštúdie dokonca ukázali, že u 33% až 45% pacientov s rakovinou pankreasu sa vyskytli psychiatrické príznaky pred somatickými.

Ďalšie psychické príznaky rakoviny pankreasu:

  • únava
  • úzkosť
  • poruchy spánku
  • strata apetítu
  • zhoršenie kognitívnych funkcií

Jeden rok

V štúdii z roku 2016, ktorá zahŕňala 300 000 pacientov s rakovinou a viac ako 3 milióny ľudí bez rakoviny, vedci zo Švédska hlásili zvýšené riziko psychiatrických chorôb ako je depresia či úzkostné poruchy takmer rok pred diagnostikovaním pacientov s rakovinou. Duševné poruchy boli pritom častejšie u rakoviny so zlou prognózou. Náhle vzniknutá depresia je obzvlášť podozrivá, ak ste ňou doteraz nikdy netrpeli a máte nad päťdesiat rokov. Môže naznačovať rakovinu pankreasu v ranom štádiu.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako mám riešiť ťažkosti so žalúdkom? Cítim tlak a bolesti

Bolesť v žalúdku môže byť organická - gastritída, žalúdočné polypy, žalúdočné vredy a iné,  alebo funkčná - poruchy príjmu potravy, prejedanie, patológie iných orgánov a systémov atď. Čo najskôr by ste mali navštíviť svojho všeobecného lekára. Potrebné budú laboratórne vyšetrenia - krv, moč, stolica, skríning Helicobacter pylori, ako aj inštrumentálna diagnostika - ultrazvuk brušnej dutiny, v prípade potreby aj gastroskopia. Je možné, že sa budete musieť poradiť s gastroenterológom alebo psychoterapeutom či kardiológom.

V závislosti od zistenej príčiny bolesti možno použiť konzervatívne metódy liečby, ako diéta, medikamentózna liečba a podobne, alebo chirurgické. Prvá pomoc pri akútnej bolesti a nepríjemných pocitoch v žalúdku sú antacidá, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, a inhibítory protónovej pumpy. S bolesťou v bruchu spôsobenou kŕčmi sú jedným z najúčinnejších liekov antispazmodiká.

čítať viac

Prečo sa už na ovčie kiahne nemôže používať tekutý púder?

Tekutý púder sa neodporúča aplikovať na kiahne z dôvodu, že zaschne na vyrážke. Vytvorí nepriedušný film, pokožka preto nedýcha, pľuzgierové vyrážky sú extrémne vysušené, praskajú a ľahšie sa infikujú.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor