MENU
novinky-a-odbornici

Rakovinu pankreasu ohlási psychický príznak už rok vopred. Ako sa cítite?

Jedným z prvých príznakov rakoviny pankreasu môže byť nevysvetliteľný smútok.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Rakovinu pankreasu ohlási psychický príznak už rok vopred. Ako sa cítite?

Začínajúcu rakovinu pankreasu necítite. Vedci však zistili, že depresia môže byť tichý príznak.

Rakovina pankreasu býva jednou z najhorších. Zvykne sa objaviť neskoro, horšie sa lieči a doba prežitia býva krátka. Je pochopiteľné, že pacient s ňou môže trpieť depresiou. Ukazuje sa však že nejde len o konfrontáciu s ochorením, ale aj o jeden z príznakov ochorenia ako takého. Odborníci majú na túto pozoruhodnú spojitosť vysvetlenie. Nejde len o reakciu na zákernú chorobu a jej liečbu, rastú dôkazy o tom, že depresia vzniká ako následok začínajúcej rakoviny.

Rakovina vyvoláva hlboké biologické účinky na telo, ktoré môžu meniť správanie,“ myslia si psychiatri Michael Irwin a David Geffen zo School of Medicine v UCLA v Los Angeles: „Keď sa imunitné bunky pokúsia zničiť rakovinu, v tele sa spustí zápalová reakcia. Takýto zápal môže prispieť k vzniku depresívnych a úzkostných symptómov, ako aj problémov so spánkom. Depresia je obzvlášť citlivá na rakovinu pankreasu pravdepodobne preto, že pankreas vylučuje hormóny stabilizujúce náladu, neuroprenášače a tráviace enzýmy,“ mieni Irwin.

Viac depresií ako pri iných nádoroch

Rôzne štúdie odhalili pozoruhodne vysokú mieru výskytu depresie u pacientov s rakovinou. Trpí ňou približne 78% z nich, čo je oveľa vyššie percento ako u ľudí s inými druhmi rakoviny. Dve metaštúdie dokonca ukázali, že u 33% až 45% pacientov s rakovinou pankreasu sa vyskytli psychiatrické príznaky pred somatickými.

Ďalšie psychické príznaky rakoviny pankreasu:

  • únava
  • úzkosť
  • poruchy spánku
  • strata apetítu
  • zhoršenie kognitívnych funkcií

Jeden rok

V štúdii z roku 2016, ktorá zahŕňala 300 000 pacientov s rakovinou a viac ako 3 milióny ľudí bez rakoviny, vedci zo Švédska hlásili zvýšené riziko psychiatrických chorôb ako je depresia či úzkostné poruchy takmer rok pred diagnostikovaním pacientov s rakovinou. Duševné poruchy boli pritom častejšie u rakoviny so zlou prognózou. Náhle vzniknutá depresia je obzvlášť podozrivá, ak ste ňou doteraz nikdy netrpeli a máte nad päťdesiat rokov. Môže naznačovať rakovinu pankreasu v ranom štádiu.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac

Čo znamenajú výsledky môjho gynekologického vyšetrenia?

Z uvedených informácii by som doporučila superkonziliárne ultrazvukové vyšetrenie a tiež by som zvážila MRI malej panvy.

Pri zvýšenom ROMA indexe, je potrebná obozretnosť, nakoľko môžu znamenať aj abnormálne zmeny v bunkách.

Povieme si o tom niečo bližšie. Onkomarkery sú substancie prítomné v tele, ktoré sú produkované nádorovými bunkami alebo aj bežnými bunkami organizmu ako reakcia na prítomnosť nádoru. Vznikajú v dôsledku vzniku a vývoja malígneho procesu. Ak je hodnota onkomarkerov nízka, nie vždy to zaručuje neprítomnosť nádorových zien . Vo všeobecnosti však platí, že pri benígnom ochorení sú zýšené koncentrácie onkomarkera len prechodné, naopak pri malígnych stavoch dlhodobejšie alebo stúpajú. Tu je dôležitou premonnou čas, ten je prognostickým ukazovateľom v priebehu ktorého sa koncentrácia markera zdvojnásobí.

HE4 je Humánny epididymálny proteín 4, ktorý sa vylučuje do krvi a patrí do skupiny proteínov s najvyššou senzitívnosťou na detekciu ovariálneho karcinómu v porovnaní s inými markermi, a to predovšetkým v štádiu I.

ROMA index nám signalizuje riziko prítomnosti epiteliálneho ovariálneho karcinómu.  Ide o algoritmus, ktorý vychádza z hodnôt HE4 a CA 125. Keďže u Vás  bol zvýšený HE4 automaticky to koreluje s vyšším Roma indexom. Celkovo sa tieto hodnoty u nás posudzujú na základe menopauzálneho stavu ženy a to nasledovne:

Premenopauzálne ženy:
ROMA > 11,4%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 11,4%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

Postmenopauzálne ženy:
ROMA > 30%: vysoké riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu
ROMA < 30%: nízke riziko epiteliálneho ovariálneho karcinómu

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor