MENU
novinky-a-odbornici

Rakovinu pankreasu ohlási psychický príznak už rok vopred. Ako sa cítite?

Jedným z prvých príznakov rakoviny pankreasu môže byť nevysvetliteľný smútok.

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Rakovinu pankreasu ohlási psychický príznak už rok vopred. Ako sa cítite?

Začínajúcu rakovinu pankreasu necítite. Vedci však zistili, že depresia môže byť tichý príznak.

Rakovina pankreasu býva jednou z najhorších. Zvykne sa objaviť neskoro, horšie sa lieči a doba prežitia býva krátka. Je pochopiteľné, že pacient s ňou môže trpieť depresiou. Ukazuje sa však že nejde len o konfrontáciu s ochorením, ale aj o jeden z príznakov ochorenia ako takého. Odborníci majú na túto pozoruhodnú spojitosť vysvetlenie. Nejde len o reakciu na zákernú chorobu a jej liečbu, rastú dôkazy o tom, že depresia vzniká ako následok začínajúcej rakoviny.

Rakovina vyvoláva hlboké biologické účinky na telo, ktoré môžu meniť správanie,“ myslia si psychiatri Michael Irwin a David Geffen zo School of Medicine v UCLA v Los Angeles: „Keď sa imunitné bunky pokúsia zničiť rakovinu, v tele sa spustí zápalová reakcia. Takýto zápal môže prispieť k vzniku depresívnych a úzkostných symptómov, ako aj problémov so spánkom. Depresia je obzvlášť citlivá na rakovinu pankreasu pravdepodobne preto, že pankreas vylučuje hormóny stabilizujúce náladu, neuroprenášače a tráviace enzýmy,“ mieni Irwin.

Viac depresií ako pri iných nádoroch

Rôzne štúdie odhalili pozoruhodne vysokú mieru výskytu depresie u pacientov s rakovinou. Trpí ňou približne 78% z nich, čo je oveľa vyššie percento ako u ľudí s inými druhmi rakoviny. Dve metaštúdie dokonca ukázali, že u 33% až 45% pacientov s rakovinou pankreasu sa vyskytli psychiatrické príznaky pred somatickými.

Ďalšie psychické príznaky rakoviny pankreasu:

  • únava
  • úzkosť
  • poruchy spánku
  • strata apetítu
  • zhoršenie kognitívnych funkcií

Jeden rok

V štúdii z roku 2016, ktorá zahŕňala 300 000 pacientov s rakovinou a viac ako 3 milióny ľudí bez rakoviny, vedci zo Švédska hlásili zvýšené riziko psychiatrických chorôb ako je depresia či úzkostné poruchy takmer rok pred diagnostikovaním pacientov s rakovinou. Duševné poruchy boli pritom častejšie u rakoviny so zlou prognózou. Náhle vzniknutá depresia je obzvlášť podozrivá, ak ste ňou doteraz nikdy netrpeli a máte nad päťdesiat rokov. Môže naznačovať rakovinu pankreasu v ranom štádiu.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem zapíjať liek na vysoký tlak citrónovou vodou?

Kombinácia liekov a citrusových plodov sa týka len grapefruitu a šťavy z neho. Látka, ktorú grapefruit obsahuje, blokuje enzým v pečeni a niektoré lieky – aj antibiotiká – sa potom nemetabolizujú, prípadne sa znižuje ich aktivita. V príbalových letákoch liekov, ktorých sa to týka, o tom nájdete dostatočnú informáciu.

čítať viac

Na jazyku sa mi už dlhší čas tvoria prasklinky. Čo by to mohlo byť?

Za prasklinami či ryhami na jazyku sa môže skrývať veľa príčin. Niektorí pacienti majú na jazyku viacero trhlín – aj hlbokých. Sklon k popraskanému jazyku môže byť vrodený, ale pomerne častou príčinou je „geografický“ či „mapovitý“ jazyk. Papily – malé hrbolčeky na povrchu, sa vyhladia a vytvoria „mapu“. Zmeny na jazyku však môžu odrážať aj systémové ochorenie, ochorenie tráviaceho traktu, alergické ochorenie, problémy so zubami alebo nedostatok vitamínov či minerálov. V prípade podozrenia na imunoalergiologickú príčinu robíme celkové vyšet renie a posúdenie celého organizmu, fyzikálne vyšet renie, odbery krvi a výtery. Nezriedka sa v praskline či ryhe zachytia organizmy, ktoré spôsobujú zápalové zmeny. Dôležitá je preto hygiena ústnej dutiny a čistenie jazyka. Stretli sme sa s prípadmi, že väčšie problémy než prasklina spôsobili pacientom nevhodné prostriedky ústnej hygieny, presnejšie ich zložky, na ktoré boli precitlivení. Dôkladné vyšetrenie je preto nutnosťou.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor