MENU
novinky-a-odbornici

S touto krvnou skupinou ste proti covidu v nevýhode. Máte ju?

Krvná skupina A sa ukazuje ako nevýhoda v boji s koronavírusom.
Novinky a odborníci

S touto krvnou skupinou ste proti covidu v nevýhode. Máte ju?

Americkí vedci odhalili spojitosť medzi typom krvnej skupiny a závažnejším priebehom ochorenia COVID-19.

O príčinách, prečo niekto covidom-19 prejde takmer bez príznakov a iný skončí na prístrojoch v nemocnici, sa vedci a lekári stále sporia. V niektorých prípadoch akoby rolu hrala iba náhoda. Výskumníci z Bostonu sa však najnovšie domnievajú, že za tým môže byť krvná skupina.

Doktora Deana Stowella, patológa z nemocnice Brigham and Women’s Hospital, zaujímalo, či sa v štúdiách z Wu-chanu a Európy vírus viaže na antigény krvných skupín.  V laboratórnej štúdii odborník s tímom vyhodnotil, ako koronavírus interaguje s bunkami respiračného traktu a červenými krvinkami v krvných skupinách A, B a O. Ich zistenia naznačili, že hoci covidom sa môže nakaziť hocikto, ľudia s krvnou skupinou A môžu byť viac ohrození.

Existujú štúdie, ktoré naznačujú, že ľudia, ktorí majú krvnú skupinu A, sú infikovaní viac alebo je pravdepodobné, že budú mať závažnejšie následky ochorenia," cituje Stowella Boston25News

Nuly v menšom riziku?

Stowell sa domnieva, že vírus zrejme uprednostňuje väzbu na bunky dýchacej sústavy krvnej skupiny A. Uznáva však, že tieto závery existujú len v rovine podozrenia, keďže niektoré dáta sú zatiaľ sporné. Ak by však vedci potvrdili, či koronavírus priťahuje práve krvná skupina A, podľa lekárov by to mohlo viesť k novým spôsobom liečenia vírusu, či dokonca ľudí chrániť pred infikovaním sa. 

Získané údaje tiež poukazujú na menšie riziko nositeľov krvnej skupiny 0. „...To neznamená, že krvná skupina O nemôže dostať infekciu a mať  zlé následky," zdôraznil doktor Stowell. Chrániť zásadami R-O-R by sa mali pred covidom chrániť všetci rovnako. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Naše bábätko cez deň nespáva. Ako mu upraviť režim?

Potreba spánku dvoj- až trojmesačného bábätka sa nemení z hľadiska priemerného času spánku, ale dochádza k posunu denného a nočného spánku. Nočný čas sa predlžuje a denný sa skracuje. Priemerná doba denného spánku je 4-5 hodín. Počet odpočinkov počas dňa medzi tretím až štvrtým mesiacom až prvým rokom klesá. Uprednostňujte zaspávanie v pokojnej atmosfére, zachovávajte rovnaký rituál uspávania. Cez deň buďte čo najviac spolu vonku, ak ste doma, vpusťte do bytu čo najviac svetla. Počas dňa sa spolu veľa hrajte, maznajte, rozprávajte, v noci podľa možnosti nerozsvecujte svetlo a obmedzte dlhší kontakt. Buďte flexibilní na potreby a požiadavky dieťatka. Jemný zvuk v pozadí neprekáža, ale veľkému hluku sa vyhnite.

čítať viac

Kedy je najvyšší čas vymeniť detskú kefku za „dospelácku“?

Je to veľmi individuálne. Neexistuje správny vek, alebo tabuľka, podľa ktorej sa riadiť. Dôležité je, aby boli zúbky dobre vyčistené a aby ste ich do 12 roku života dieťatka dočisťovali. Všeobecne ale platí, že menšou kefkou sa zuby čistia lepšie a dôslednejšie. Mám veľa dospelých klientov, ktorí si kvôli menším ústam nedokážu dôkladne vyčistiť zuby „dospeláckou“ kefkou a odporúčam im preto používať tie detské. Keď ju ale budete chcieť vymeniť, siahnite skôr po takej, ktorá má menšiu hlavičku a hlavne rovné štetinky. Určite by som ale aspoň do tých 12 rokov zostala pri detskej kefke.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor