MENU
novinky-a-odbornici

Prekonali ste covid a problémy sa len začali? Toto trápi ľudí po vyliečení

únava
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Prekonali ste covid a problémy sa len začali? Toto trápi ľudí po vyliečení

Postcovidový syndróm môže trápiť mnohých aj niekoľko mesiacov po vyliečení. Na chronickú únavu a problémy s dýchaním môže pomôcť jednoduchá vec.

Najväčší počet rehabilitácií pacientom s postcovidovým syndrómom poskytli zdravotníci z oddelenia fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie nemocnice v Bánovciach nad Bebravou počas marca, apríla a mája. Opätovný nárast očakáva oddelenie na základe predikcie odborníkov v zime, informovala v stredu vedúca fyzioterapeutka bánovskej nemocnice Libuša Klamárová.

„Pacienti, ktorí prekonali ochorenie COVID-19, často trpia dlhé mesiace chronickým únavovým syndrómom. Mnoho z nich vykazuje poškodenie pľúc ešte aj 3 mesiace po vyliečení," uviedla Klamárová.

Potrebujete rehabilitovať

Rehabilitácia pre týchto pacientov je podľa nej zameraná na rehabilitáciu vnútorného prostredia orgánov, zvýšenie kapacity pľúc a plnohodnotné okysličenie krvi. U pacientov s neurologickými problémami, ako je myopatia, polyneuropatia je dôležitá intenzívna rehabilitácia na odstránenie neurologických komplikácií," ozrejmila.

Ťažkosti s dýchaním 

Častým zdravotným problémom po prekonaní COVID-19 sú ťažkosti s dýchaním. „Neodmysliteľnou súčasťou fyzioterapie sú rôzne druhy dychových cvičení, ktoré zabezpečujú udržiavanie a zlepšenie funkcie dýchania. Využívali sme statickú dýchaciu gymnastiku, zameriavali sme sa na horné, stredné a dolné dýchanie, dychovú vlnu. Ďalej na dynamické dýchanie spojené s jednoduchými pohybmi horných a dolných končatín a trupu," priblížila Klamárová s tým, že pred a po cvičení zdravotníci merali pacientom hodnotu saturácie kyslíka.

Výnimkou na rehabilitáciách nie sú ani pacienti, ktorých priebeh ochorenia COVID-19 si nevyžiadal hospitalizáciu v nemocnici. V bánovskej nemocnici im poskytovali program komplexnej rehabilitačnej starostlivosti, išlo o pacientov s pretrvávajúcimi ťažkosťami v zmysle dušnosti, rýchlej únavy a malej tolerancie záťaže.

„Na zlepšenie dýchacích funkcií je potrebné venovať sa aeróbnemu cvičeniu, skvelý je napríklad tanec či behna mieste v dobre vetranom prostredí, výrazne prospievajú aj prechádzky. Podstatou je správna technika dýchania - nádych nosom, výdych ústami. Postupne je potrebné zvyšovať aktivitu aspoň 150 minút denne," odporučila vedúca fyzioterapeutka.

Na toto pozor 

Pacienti by podľa nej nemali fajčiť, piť alkohol, vyvarovať sa podľa možnosti stresovým situáciám, jesť veľa ovocia, zeleniny, nezabúdať na pitný režim a na vitamín D, ktorý súvisí s lepšou funkciou pľúc.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor