MENU
zdravy-zivot

Všímajte si! Porucha spánku ako skorý príznak ochorenia mozgu

spanok sleeping
Zdravý život

Všímajte si! Porucha spánku ako skorý príznak ochorenia mozgu

Parkinsonova choroba je neurodegeneratívne ochorenie, ktoré postihujúce centrálny aj periférny nervový systém. Prejaviť sa nemusí nutne len trasením.

Pacient s Parkinsonovou chorobou nemusí nutne trpieť trasením. Choroba sa na začiatku môže prejavovať zápchou, poruchou čuchu, depresiou či poruchami spánku. Pripomenul to Národný portál zdravia (NPZ) na sociálnej sieti pri príležitosti nedeľňajšieho Svetového dňa Parkinsonovej choroby.

Veľký vplyv na stav pacientov s Parkinsonom má podľa NPZ aj fyzický pohyb. Tí, ktorí veľa chodia alebo robia nejaký šport, sú na tom nepomerne lepšie a potrebujú menšie dávky liekov než tí, ktorí sedia a nič nerobia. „V súčasnosti nie je dostupný liek, ktorý by dokázal túto chorobu vyliečiť, no existuje liečba, ktorá výrazne zlepšuje kvalitu života pacientov," dodal NPZ.

Rizikové faktory

Parkinsonova choroba sa najčastejšie prejavuje u ľudí okolo šesťdesiatky, výnimkou však nie sú ani štyridsaťroční pacienti. „Príčin vzniku ochorenia je viac - genetické dispozície, vplyvy prostredia, expozícia škodlivými látkami či spôsob životosprávy," spresnila NPZ na svojej webovej stránke.

Pacienti trpiaci Parkinsonom sú v pohyboch extrémne pomalí. Ďalším úskalím choroby je zvýšená stuhnutosť a napätie vo svaloch. Určité percento postihnutých má aj pokojový tras, spravidla horných končatín. Pacienti majú tendenciu padať. „Z nemotorických príznakov sa môžu objaviť aj halucinácie, pokles systolického tlaku krvi a erektilná dysfunkcia. Pacienti majú sťažené žuvanie, prehĺtanie a artikuláciu reči," vymenoval NPZ.

Čo pomôže?

V súčasnosti nie je dostupný liek, ktorý by dokázal túto chorobu vyliečiť, ale čím skôr sa rozpozná, tým je perspektíva pacienta lepšia. „Okrem farmakologickej liečby slovenskí lekári už niekoľko rokov využívajú napríklad aj hĺbkovú mozgovú stimuláciu," spresnil NPZ.

K životu parkinsonikov by mali podľa NPZ patriť každodenné prechádzky. Veľkou pomocou je každodenný 40 minútový nordic walking, teda chôdza s palicami. „Spojenie pohybov rúk a nôh je pre týchto pacientov ideálne, keďže pri správnej chôdzi sa zapája až 90 % všetkých svalov nášho tela," dodal NPZ.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Snažíme sa o bábätko a stále sa nám nedarí. Čo nám môže pomôcť?

Problematika neplodnosti je veľmi komplikovaná a komplexná odpoveď by presiahla rámec tejto poradne. Neplodnosť je stav, pri ktorom žena pri pravidelnom pohlavnom styku najmenej dva krát do týždňa neotehotnie počas obdobia jedného roku. Problém sa týka páru – ženy aj muža, príčina je v 35-45% u muža, v 45-55% u ženy, v 5-10% sa príčina nezistí a u 15-20% párov je problém u oboch partnerov. Nárast počtu neplodných párov v posledných rokoch súvisí najmä s odkladaním počatia do neskorších vekových období, plodnosť so stúpajúcim vekom ženy klesá.

Príčiny neplodnosti môžu byť rôzne a môžu sa aj kombinovať, rámcovo sa môže u ženy jednať o problémy vrodené, hormonálne, vyčerpanie vaječníkov, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme, u muža vrodené, obštrukčné, hormonálne, toxické, postradiačné, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme.

Problém je potrebné začať riešiť so svojim gynekológom, muž by mal podstúpiť vyšetrenie u andrológa alebo urológa. Pri prvom vyšetrení sa gynekológ bude pýtať na vek, dĺžku trvania neplodnosti, frekvenciu pohlavného styku, prípadné predchádzajúce tehotnosti (či boli s tým istým partnerom), potraty, menštruačný cyklus (vhodné je viesť si menštruačný kalendár), výtok z bradaviek , prekonané operácie, celkové ochorenia (diabetes mellitus, ochorenia štítnej žľazy atď.), užívanie liekov, fajčenie, zmeny hmotnosti, stravovacie návyky, pracovné fyzické a psychické zaťaženie.

Vhodné je priniesť správy od iných lekárov, ev. operačné nálezy a pod. Nevyhnutná je aj spolupráca a ochota muža podrobiť sa vyšetreniu. Pre úspešnosť liečby je potrebné zistiť príčiny neplodnosti, postupuje sa podľa algoritmu vyšetrení. Treba si uvedomiť, že sa jedná o náročný proces vyžadujúci viacero návštev u lekára, často viazaných na presný deň menštruačného cyklu, riešenie často vyžaduje spoluprácu viacerých lekárov (andrológ, špecialista v odbore reprodukčná medicína , endokrinológ , genetik atď.). Podľa zistenej príčiny gynekológ poskytne základnú liečbu, ak nie je úspešná, odosiela pacientku do niektorého z centier pre liečbu neplodnosti.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor