MENU
novinky-a-odbornici

Ďalší vedľajší účinok vakcíny? Zväčšené prsia zaskočili niektoré ženy. TOTO je dôvod

Vaccination,,Immunization,Campaign,,Disease,Prevention,Concept.,Young,Woman,In,Medical
Novinky a odborníci

Ďalší vedľajší účinok vakcíny? Zväčšené prsia zaskočili niektoré ženy. TOTO je dôvod

Niektoré ženy si po očkovaní vakcínou od spoločnosti Pfizer/BioNTech všimli jeden netradičný vedľajší účinok - zväčšili sa im prsia. Odborníci vysvetlili, čo je za tým.

Na nový netradičný vedľajší účinok vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech upozornilo v zahraničí viacero žien. O takzvanom „Pfizer boob job" sa veľa hovorí najmä na sociálnych sieťach v Austrálii, píše portál news.co.au.

Lekári v USA zase zaznamenali zvýšení počet  očkovaných pacientok, ktoré si vyžiadali preventívne mamografické vyšetrenie. 

Vedľajší účinok

Odborníci vysvetľujú, že k menej častým vedľajším účinkom po očkovaní patrí aj zapálenie lymfatických uzlín, ktoré súvisí so zväčšením pŕs. Podľa onkologičky Laury Esserman sa s týmto problémom môžu stretnúť tisíce očkovaných žien. Nemusia sa však báť, že by išlo o prvé príznaky rakoviny prsníka. 

Zdurenie lymfatických uzlín je pomerne bežný prejav zvýšenej aktivity imunitného systému. Dochádza k nemu bežne aj pri rôznych infekciách. Takýto vedľajší účinok po podaní vakcíny teda nie je ničím prekvapujúcim. Aj náš ŠÚKL uvádza opuch a bolesť lymfatických uzlín v podpazuší ako jeden z najčastejších nezávažných vedľajších účinkov,“ vysvetlil virológ Boris Klempa.

Opuch a bolesť lymfatických uzlín patrí podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) medzi bežné vedľajšie účinky aj pri ďalších vakcínach, konkrétne od Moderny a AstraZenecy.

Zatiaľ nie je jasné, ako dlho trvá, kým opuch odoznie, no faktom je, že ide iba o dočasnú záležitosť. Aby sa ženy vyhli zbytočnému strachu, lekári odporúčajú ísť na mamografické vyšetrenie ešte pred očkovaním alebo 6 týždňov po ňom. Tento krok je dôležitý najmä pre ženy nad 50 rokov. Tie by mali všeobecne chodiť na mamografiu častejšie.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor