MENU
novinky-a-odbornici

TOP ochrana proti starnutiu i rakovine: Spúšťač sa dá vymazať, TOTO stačí urobiť

Close,Up,Portrait,Of,A,Beautiful,Mid,Adult,Woman,Laughing
Novinky a odborníci

TOP ochrana proti starnutiu i rakovine: Spúšťač sa dá vymazať, TOTO stačí urobiť

Jediná ihla proti starnutiu i rakovine? Vedci prišli na mimoriadne sľubnú ochranu pred mnohými zákernými ochoreniami.

Tím biochemikov je na stope niečoho, čo môže byť zárodkom vakcíny proti starnutiu a s ním súvisiacimi ochoreniami. Vývoj novej vakcíny sa zameriava na starnúce bunky, teda bunky, ktoré sa prestali množiť v dôsledku poškodenia alebo stresu, ale neumierajú, keď by mali.

Vekom sa počet týchto buniek hromadí, pretože imunitný systém postupne stráca schopnosť ich odstraňovať. Navyše spúšťajú zápal, poškodzujú aj blízke zdravé bunky a spôsobujú množstvo ochorení súvisiacich s vekom ako ateroskleróza, Alzheimerova choroba či rakovina, ozrejmuje LiveScience.

Starnutie s mnohými sprievodnými chronickými ochoreniami, tak ako ho poznáme dnes, bude možno minulosťou.Starnutie s mnohými sprievodnými chronickými ochoreniami, tak ako ho poznáme dnes, bude možno minulosťou.
Starnutie s mnohými sprievodnými chronickými ochoreniami, tak ako ho poznáme dnes, bude možno minulosťou.
Zdroj: Shutterstock

Tomu by mohla dať zbohom experimentálna vakcína, ktorá zatiaľ úspešne účinkovala u myší. Z ich tiel sa jej podarilo odstrániť starnúce bunky, čím predĺžila ich život a pomohla vyhnúť sa niektorým chorobám.

Bude fungovať u ľudí?

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac

Syn stále krváca z nosa, lekári nič nezistili. Čo to môže byť?

Sliznica nosa a nosová prepážka sú popretkávané systémom žíl a drobných cievok, ktoré nos prekrvujú a zároveň ohrievajú vdychovaný vzduch. Občas tento systém niečo naruší a dochádza ku krvácaniu z nosa. Sliznica nosa u detí je omnoho mäkšia a tenšia ako u dospelých. Spontánne krvácanie je časté u starších ľudí, ktorých krv sa zráža pomalšie, a u detí medzi 3. a 10. rokom. Deje sa často bez zjavnej príčiny, aj pre alergiu alebo angínu. Nezriedka ho spôsobí neprimeraná manipulácia prstami v nose, príliš silné fúkanie pri nádche či suchý vzduch v domácnosti, ale aj nadmerný fyzický alebo duševný stres a u adolescentov hormonálne zmeny. Krv z nosa sa u detí môže objaviť aj počas spánku. Ak to nie je častý jav, nemusíte sa obávať. Najnebezpečnejším faktorom vyvolávajúcim krvácanie z nosa je nedostatok kyseliny askorbovej, vápnika alebo vitamínu K. Ak je výtok z nosnej dutiny intenzívny a hojný, trvá viac ako 15 minút, sprevádza ho strata vedomia alebo zvracanie, konzultujte to s lekárom. O skutočných príčinách sa dozviete až po dôkladnom vyšetrení. Diferenciálny krvný obraz sa mení podľa veku dieťaťa. Všeobecný lekár ho u vášho dieťaťa zhodnotil určite správne vzhľadom na jeho vek i klinický obraz.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor