MENU
novinky-a-odbornici

TOP bylinky pre srdce. Ktorý čaj sa oplatí piť po päťdesiatke pravidelne?

Srdce pomôže posilniť aj šálka správneho čaju.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

TOP bylinky pre srdce. Ktorý čaj sa oplatí piť po päťdesiatke pravidelne?

Pomôžu vám vylepšiť kvalitu ciev, posilnia ich pružnosť a tak priaznivo ovplyvnia činnosť srdca. Ktoré bylinky ho preventívne posilnia?

Srdcu sa oplatí venovať pozornosť, skôr ako sa ohlásia ťažkosti. Veľkými pomocníkmi môžu byť okrem pravidelného pohybu a zdravého životného štýlu bylinky. Pokojne po nich môžete siahnuť aj v prípade, že si už niektoré ťažkosti liečite, vtedy však kombináciu bylín s liekmi určite konzultujte s kardiológom.

Upraví rytmus

Jednou z najcennejších byliniek je hloh obyčajný. „Priaznivo pôsobí na činnosť srdca, upravuje jeho rytmus, znižuje tlak krvi a má takisto upokojujúce účinky. Zlepšuje zásobovanie srdca kyslíkom a znižuje odpor vencovitých tepien. Hloh ho jednoducho podporuje vo všetkých smeroch,“ hovorí o účinkoch bylinky MUDr. Michal Slivka. „Nemecká štúdia so stopäťdesiatimi pacientmi s ľahkým a so stredne ťažkým ochorením srdca konštatuje, že pacienti, ktorí požívali výťažky z hlohu, mali menšiu dýchavičnosť, opuchy v oblasti členkov a lepšiu fyzickú výkonnosť než tí, ktorí tinktúru z hlohu nepoužívali.“ Považuje sa i za najvýznamnejšiu bylinu v rámci podpory liečby ischemickej choroby srdca. Počítajte však s tým, že účinok hlohu sa neprejaví ihneď, žiada si to čas.

Hloh vám pomôže posilniť srdce.Hloh vám pomôže posilniť srdce.
Hloh vám pomôže posilniť srdce.
Zdroj: Shutterstock

Hloh obyčajný pomôže srdcu aj v iných smeroch. Upokojí totiž psychiku, pomôže vám zvládnuť nespavosť, úzkosť i podráždenosť. „Pohár čaju môžete piť dlhodobo. Dobre urobíte, ak si súčasne budete kontrolovať tlak krvi. Čaj pripravujem z nazbieraných kvetov a listov hlohu. Vysušené podrvím na sypanú formu a jednu kávovú lyžičku zalejem tristo mililitrami vody, čaj v priebehu dňa dvakrát vypijem,“ pridáva praktické rady odborník. „Zdravý človek, ktorý dovŕši päťdesiatku, môže šálku hlohového čaju na posilnenie vypiť denne bez toho, aby sa obával komplikácií.“

Po akých bylinkách sa ešte oplatí siahnuť? ►

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Lekári nevedia nájsť príčinu mojej choroby. Čo spôsobuje neutropéniu?

Neutropénia, inak nízky počet jednej frakcie bielych krviniek, patrí do starostlivosti hematológa. Primárnu neutropéniu odborník často zistí už v detskom veku, sekundárnu najčastejšie zapríčiňuje užívanie niektorých liekov, chemoterapeutík, pôsobenie iných škodlivín, prípadne dlhotrvajúca infekcia, ktorá môže viesť k vyčerpaniu obranyschopnosti.

Potravinové intolerancie či histamínová intolerancia nespôsobujú neutropeniu. Tie by sa mohli s týmto ochorením spájať azda len v prípade ťažkej malnutrície, teda podvýživy, spôsobenej nezmyselnou dlhodobou diétou. Diéty, pri ktorých si ľudia odopierajú rôzne potraviny, sú dnes, žiaľ, pomerne časté.

Dbajte na to, aby ste konzumovali čo najrozmanitejšiu stravu, so zastúpením všetkých makro- aj mikronutrientov a vitamínov. Ak je nález závažný, riaďte sa pokynmi hematológa.

čítať viac

Budem môcť mať deti po zistení dysplázie ťažkého stupňa?

V tomto prípade súhlasím s postupom lekára. Ak máte pochybnosti, zvážte ešte kolposkopické vyšetrenie. Ide o kľúčovú diagnostickú metódu na potvrdenie diagnózy, ak cytologické vyšetrenie krčka maternice preukáže prítomnosť abnormálnych buniek. Vykonáva sa špeciálnym mikroskopom – kolposkopom, ktorý počas vyšetrenia ostáva mimo tela ženy. Je to binokulárny optický nástroj, ktorý odhaľuje okom neviditeľné problémy v krčku maternice. Skúmanú obasť dokáže zväčšiť 8-40krát.

Carcinoma in situ je karcinóm v počiatočnom štádiu, ktorý neprekračuje bazálnu membránu, je obmedzený na epitel, takže nádorové bunky zatiaľ nemohli preniknúť do ciev a lymfatického systému a spôsobiť metastázy.

Terapia Carcinoma in situ v oblasti krčka maternice sa podľa našich postupov lieči výhradne chirurgicky. Odoberie sa vzorka ( biopsia) a postihnuté tkanivo sa odstráni mechanicky, elektricky alebo laserovou kónizáciou. Pacientka je zaradená do rizikovej poradne a je sledovaná. Následná gravidita nie je kontraindikovaná, preto je tento spôsob terapie vhodný pre ženy, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor