MENU
novinky-a-odbornici

Liečba rakoviny po novom: Tu ju u nás dostanete zadarmo, hovorí onkológ

Dbajte na prevenciu rakoviny, podstatne si zvýšite šance na vyliečenie.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Novinky a odborníci

Liečba rakoviny po novom: Tu ju u nás dostanete zadarmo, hovorí onkológ

Aj napriek turbulentným časom a chronicky poddimenzovanému zdravotníctvu by sa Slováci mali dočkať modernej liečby rakoviny bez prosíkania poisťovní. O prvom kroku sme sa rozprávali s prednostom kliniky onkohematológie Národného onkologického ústavu doc. MUDr. Ľubošom Drgoňom, CSc., MHA, FECMM.

Podľa Ľuboša Drgoňu veľké čísla nových rakovín zistených každý rok i úmrtí na ne sú výsledkom nie­len nedostatočnej zdravotnej starostlivosti, ale aj nátury Slovákov. „Prevencia je kľúčom k zníženiu výskytu viacerých onkologických ochorení vrátane tých, ktoré nadmerne kosia obyvateľov Slovenska. Mám pocit, že sme často naivní a myslíme si, že práve nám sa onkologické ochorenie vyhne; alebo si myslíme, že na také „huncútstvo“ nemáme čas; alebo sa správame fatalisticky – čo má prísť, nech príde... A to je nesprávny pohľad. Za naše zdravie sme si vo veľkej miere zodpovední sami.

Kým v susedných krajinách pacientovi drahú liečbu rakoviny preplatí poisťovňa a bez meškania sa môže začať liečiť, u nás musí často robiť facebookové zbierky. Ak by ste mali byť kritický, ako hodnotíte možnosti liečby pacientov s rakovinou na Slovensku?

Fakt, že možnosti liečby slovenských pacientov nedosahujú úroveň dostupnej liečby v krajinách Európy, je chronicky známy. Najvýznamnejšou prekážkou je nedostupnosť vrátane nezabezpečenia preplácania zmysluplnej liečby cestou zdravotného poistenia. Lekári sa navyše často boria s nadbytočnou byrokraciou v snahe o zaistenie dostupnosti liekov, ktoré sú už dlhé roky etablované ako štandard.

A byrokracia kradne dôležitý čas na liečbu. Prečo v porovnaní s inými krajinami zaostávame v možnostiach poskytnutia najmodernejšej liečby? V čom je problém?

Problém je v postavení zdravotníctva ako celku – chronická podvýživa rezortu, postavenie zdravotníkov, vedcov a následne aj pacientov. A dlhodobá absencia vízie, aké zdravotníctvo vlastne chceme pre našich obyvateľov. Z toho pramenia často len čiastkové, nesystémové kroky. Každá vláda či parlament by mali bez ohľadu na politickú príslušnosť napĺňať určený program zdravia na dlhšie, nielen na štvorročné obdobie.

Docent Drgoňa je prednosta kliniky onkohematológie Národného onkologického ústavu.Docent Drgoňa je prednosta kliniky onkohematológie Národného onkologického ústavu.
Docent Drgoňa je prednosta kliniky onkohematológie Národného onkologického ústavu.
Zdroj: archív Ľ. D.

Nádeje sa vkladajú do novely zákona o liekoch, ktorá sa prijala tento rok. Ako zmení život onkologickým pacientom?

Ide o dôležitý prvok, ktorý môže umožniť lepšiu dostupnosť potrebných liekov pre onkologických pacientov. Ide teda o vytvorenie prostredia pre prienik inovatívnej liečby do našej praxe. Slovenskí pacienti si zaslúžia rovnaký štandard liečby, aký môžu dostať v okolitých krajinách.

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor